Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć o karnawale

Gdy za oknem temperatury w okolicach zera, każdy marzy o tym, by choć na chwilę wyrwać się do Rio, gdzie karnawałowa atmosfera rozgrzewa do czerwoności.

Początek roku to dla wielu okres nieustających imprez karnawałowych. Choć w Polsce pogoda wówczas nie nastraja do zabawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by gorący klimat Rio de Janeiro przenieść również do naszych warunków. Skąd wzięła się ta tradycja? Czym różnią się dwie najsłynniejsze imprezy karnawałowe? Co jeszcze powinieneś wiedzieć o karnawale?

Nie dla wegetarian

Na początku roku wszyscy szaleją na różnych wydarzeniach. Niewielu jednak wie, skąd wzięła się tradycja świętowania karnawału.

Sama nazwa karnawał wywodzi się z łaciny: carnem levāre, co w wolnym tłumaczeniu oznacza "pożegnanie z mięsem". Stąd wzięła się także polska nazwa tej imprezy: zapusty, których końcówka bardzo często była nazywana mięsopustem.

Tymi słowami określało się wszystkie wielkie przyjęcia i wydarzenia organizowane pomiędzy świętem Trzech Króli a środą popielcową. Miały one na celu przygotowanie się do Wielkiego Postu.

Demokratyczne święto

Ludzie dzielą się na dwie grupy: jedni na słowo "karnawał" myślą Rio, a drudzy Wenecja. Nie da się ukryć, że pierwsze środowisko jest znacznie liczniejsze. Choć obie imprezy organizowane są z tego samego powodu, ich charakter jest zupełnie inny. Czym się różnią?

Gorący klimat, wymyślne stroje, piękne tancerki samby i całonocna zabawa - tymi słowami można opisać karnawał w Rio de Janeiro. Idea hucznego świętowania ostatnich dni przed wielkim postem pojawiła się w Brazylii wraz z portugalskimi osadnikami, którzy usiłowali na nowym gruncie zaszczepić zwyczaj żartobliwych bitew na owoce. Co prawda zabawa polegająca na obrzucaniu się limonkami nie przyjęła się wśród tubylców, ale do gustu bardzo przypadła im sama idea głośnej, kolorowej zabawy. Pierwszy karnawał w stylu, który dziś jest wizytówką Rio de Janeiro, odbył się w 1840 roku. Właśnie wtedy mieszkańcy wyszli na ulicę i tworząc taneczne korowody zachęcali sąsiadów do wspólnej zabawy. Prawie sto lat później zorganizowano pierwszy konkurs szkół tańca samby. Od tamtej pory pokazy szkół samby są najważniejszym punktem karnawału. Na ogromnych sambodromach prezentują się tysiące tancerek i tancerzy. Spektakularne show oceniane jest przez jury i wielotysięczną publiczność. W świecie tańców latynoamerykańskich nie ma większego wyróżnienia niż nagroda na karnawale w Rio.

Na początku imprezy przywódca karnawału otrzymuje od burmistrza klucze do miasta. Wówczas władza w Rio należy do wszystkich bawiących się na ulicach. Wielu przyjezdnych marzy o tym, by zatańczyć na platformach podczas słynnej parady. Choć nie należy to do łatwych wyzwań, nie jest to niemożliwe!

Karnawał w Wenecji to święto masek. W średniowieczu przez cały rok w mieście panował zakaz ich noszenia. Osoby kryjące się za kostiumami i chowające swoją twarz za maską często dopuszczały się różnych, nieobyczajnych wybryków: wielu mężczyzn przebierało się za kobiety i odwiedzało damskie zakony.

Zakaz kostiumów był znoszony jedynie na okres karnawału, kiedy każdy mógł bawić się do woli, bez obaw, że zostanie rozpoznany i narażony na ostracyzm. Ludzie imprezowali ze sobą nie patrząc na płeć, status społeczny czy wygląd drugiej osoby. Dzięki temu karnawał w Wenecji nazywany jest demokratycznym świętem.

Kobiety rządzą

Słysząc hasło "karnawał w Rio", od razu pojawia się obraz pięknych, gibkich kobiet dających czadu na sambodromie. Mocno odsłonięte ciała, spowite w błyszczące bikini, kolorowe pióra i bajeczne nakrycia głowy są wizytówką tej imprezy. O ile, w korowodzie wziąć udział może każdy, o tyle, wstęp na platformie jako reprezentant szkoły tańca, to ekskluzywny zaszczyt. Dopiero w 2016 roku wśród tancerek pojawiła się Polka. Pierwszą kobietą znak Wisły, która poprowadziła korowód jest Katarzyna "Kashira" Stocka. Zdolna Olsztynianka zachwyciła brazylijskich mistrzów samby i została zaproszona do występu razem z najbardziej cenionymi tancerkami. Rok później stała się twarzą lokalnej reklamy karnawału, a dziś jest oficjalną ambasadorką karnawału.

Jeśli wyjazd na karnawał w Rio jest spełnieniem swoich snów, możesz pakować swój kostium i ruszyć na podbój Brazylii wraz z Kashirą - pierwszą Polką, która wystąpiła jako najważniejsza tancerka na Sambodromie. W tym roku, w ramach konkursu Brasil Shake: Baw się tańcem, zorganizowanego na Facebooku przez jedną z marek alkoholowych, każdy mógł zgłosić swoją propozycję kroków tanecznych do układu samby, który przygotowywała Kashira. Zwycięzca wyleci do Rio razem z tancerką, żeby na własne oczy zobaczyć, jak wygląda najsłynniejszy karnawał na świecie! Znane na całym świecie drinki z limonką, tancerki w charakterystycznych strojach i zabawa do samego rana. To właśnie karnawałowa Brazylia!

Jednak nie tylko w Rio piękne kobiety rządzą w trakcie karnawału. Choć w Brazylii występy roznegliżowanych artystek zwracają uwagę całego świata, w Niemczech panie przejmują prawdziwą władzę w miastach.

Co roku, w ostatni czwartek karnawału, dokładnie o godzinie 11:11 kobiety przebrane w barwne kostiumy włamują się do ratuszy w wielu niemieckich miastach. Tam obcinają krawaty urzędnikom i otrzymują klucz do miasta. Tego dnia to one przejmują władzę w całym kraju.

Zabawy karnawałowe są popularne na całym świecie od setek lat. Niezależnie od wyznania, statusu społecznego czy płci, w tym czasie ludzie bawią się na wspólnych imprezach, razem tańczą i piją do samego rana.

Artykuł przy współpracy z marką Ballantine’s

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje