Wodne szaleństwo w Egipcie

Wakacje w Egipcie

Monumentalne piramidy, zabytki pamiętające czasy faraonów, bezkresna pustynia okraszona gdzieniegdzie zielonymi oazami... Myślisz, że wczasy w Egipcie to oferta nie dla ciebie? Nawet nie wiesz, jak bardzo się mylisz!

Raj dla amatorów sportów wodnych

Wbrew pokutującemu wciąż przekonaniu, kraj faraonów to nie tylko miejsce dla turystów podążających śladami historii czy osób, które cały swój urlop pragną spędzić jedynie w przyhotelowym basenie. Egipt jest prawdziwym rajem dla amatorów sportów wodnych, których na każdym kroku kuszą centra szkoleniowe, wypożyczalnie sprzętu, przystępne ceny, a przede wszystkim ciepła, lazurowa woda.

Nurkowanie

Nurkowanie stanowi jedną z największych atrakcji Egiptu. Jest sportem dla każdego, kto tylko pragnie zaznać wyjątkowej przygody pełnej niesamowitych wrażeń. Zarówno ci, którzy nurkują od dawna, jak i ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podglądaniem podwodnego życia, najchętniej wybierają Hurghadę.

Nurków z całego świata przyciągają tu najpiękniejsze czerwonomorskie rafy koralowe wraz z bajecznie kolorowym światem fauny i flory, krystalicznie czysta, przejrzysta woda, zatopione wraki statków a także... liczne bazy nurkowe - również z polskimi instruktorami!.

Snorkeling

Dla turystów, którym brak odwagi, by zejść pod wodę, dobrym rozwiązaniem może okazać się snorkeling zwany nurkowaniem z fajką. Aktywność ta pozwala czynnie podglądać życie podwodne. Różni się jednak od nurkowania głębinowego tym, że płetwonurek zaopatrzony w maskę, rurkę do nurkowania i płetwy z zanurzoną jedynie twarzą obserwuje podwodny świat, unosząc resztę ciała na powierzchni wody.

By móc uprawiać snorkeling wystarczą podstawowe umiejętności pływania. Wypoczywając w kraju nad Nilem koniecznie trzeba zaznać tej przyjemności! Chyba nigdzie indziej podwodny świat, liczący tu grubo ponad 1200 gatunków ryb (z czego wiele występuje jedynie w Morzu Czerwonym) nie jest tak piękny.

Windsurfing i kitesurfing 

Aktywnie wypoczywający w Egipcie chętnie korzystają z ofert tamtejszych centrów wodnej rozrywki, wybierając z bogatej oferty głównie windsurfing i kitesurfing. Pierwszy ze sportów, windsurfing (żeglarstwo deskowe), polega na zjeżdżaniu na desce z fal z wykorzystaniem żagla.

Z kolei kitesurfing, zwany także kiteboardingiem, od windsurfingu różni się sposobem prowadzenia deski oraz tym, że zamiast żagla, do tułowia mocuje się specjalny latawiec. Dzięki niemu w trakcie pływania na kilka chwil można wzbić się na wysokość kilku-kilkunastu metrów nad wodę. Jednym z najlepszych miejsc do uprawiania obu dyscyplin jest oddalony około 45 km od Hurghady kurort Soma Bay.

Dlaczego tam? Pewny, wiejący z siłą co najmniej osiemnastu węzłów wiatr (większość dni w roku jest tam wietrznych) oraz ciepła, płytka, a przede wszystkim "płaska" woda sprawiają, że do Egiptu przybywają ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z deską, a także powracają ci, którzy choć jeden raz zaznali uroku kite- lub windsurfingu. 

Wakeboarding

Kolejną rozrywką czekającą na aktywnie wypoczywających w Egipcie jest wakeboarding. To dyscyplina sportowa łącząca w sobie elementy narciarstwa wodnego, snowboardingu i surfingu. Polega na płynięciu na ślizgającej się po wodzie desce przy jednoczesnym trzymaniu liny przymocowanej do motorówki lub wyciągu narciarskiego oraz wykonywaniu w tym czasie różnorodnych - mniej lub bardziej ryzykownych - manewrów.

Zwolennikom nie aż tak ekstremalnych sportów polecamy podobną, aczkolwiek spokojniejsza formę aktywności - wspomniane już narciarstwo wodne. Gorąca woda, ciepły wiatr, piaszczyste dno wraz z widocznymi pozostałościami rafy koralowej - chyba nie trzeba udowadniać, że Egipt jest najlepszym miejscem do uprawiania tego typu sportu.

Parasailing

Najprościej mówiąc: parasailing to lot na paralotni holowanej przez motorówkę (ewentualnie na paralotni, która startuje z plaży). Bez obaw! By móc zaznać uroków tego sportu, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności ani doświadczenia w lataniu - można skorzystać z opcji tzw. lotów tandemowych i lecieć na dwuosobowej paralotni wraz z licencjonowanym pilotem.

Terminem parasailing nazywany jest także lot ze spadochronem nad wybrzeżami Morza Czerwonego. Nieważne, którą z opcji wybierzemy - warto! Ukształtowanie terenu oraz położenie blisko strefy międzyzwrotnikowej powoduje powstawanie stałych, ciepłych wiatrów pasatów, które idealnie niosą paralotnię czy spadochron. Widoki - szczególnie ten turkusowej wody Morza Czerwonego pod stopami - zapierają dech w piersiach!

Wodne szaleństwo

To jednak nie wszystkie wodne atrakcje Egiptu. Na każdego, kto pragnie spędzić miły czas na wodzie, czekają rowerki i banany wodne (przejazdy na ciągniętych przez motorówkę łodziach w kształcie banana). To wspaniała zabawa wszystkich - zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Całą rodziną szaleć można również w licznych w Egipcie wodnych parkach rozrywki, jak chociażby w jednym z popularniejszych, największym (oferującym 35 zjeżdżalni) aquaparku w rejonie Hurghady - SplashWorld Jungle Aqua Park. Zabawie służy pogoda - temperatura w kraju faraonów nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza! Jak widać, bogata oferta atrakcji wodnych Egiptu oraz sprzyjające im, wręcz wymarzone warunki klimatyczne sprawiają, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie.

Sprawdź: Egipt wczasy z TUI

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje