Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Wilanów i okolice

​Wycieczka między dwiema królewskimi rezydencjami na obrzeżach stolicy ze wszech miar jest godna polecenia. Ich zwiedzanie uzupełni podziwianie widoków z wiślanej skarpy na zieloną i kwitnącą o tej porze roku dolinę rzeki i spacery po pięknych parkach i ogrodach.

Czersk. Gdzie są perły królowej Bony?

Niespełna 30 km od Wilanowa znajduje się znacznie starsza rezydencja - gotyckie zamczysko książąt mazowieckich. Zachował się obwód murów i trzy gotyckie wieże. Gdy Mazowsze włączono do Polski, zamek zyskał rangę królewskiego, a gospodarowała na nim królowa Bona. Zamieszkała tu po śmierci męża, Zygmunta Starego, i na stokach zamkowego wzgórza uprawiała winorośl, a w ogródku marchewki, pietruszki, pory... Wychowani na grochu dworzanie nazwali je włoszczyzną... 

Reklama

Bona uciekała stąd w pośpiechu i ponoć zgubiła bezcenne perły. Do dziś okolica słynie z uprawy warzyw i owoców. A zamek znów kwitnie życiem. Od maja do końca września regularnie odbywają się tu w weekendy pikniki historyczne pod nazwą Historia Viva (żywa) - pokazy walk rycerskich, kunsztu rzemieślników, konkursy dla gości. Największe imprezy w bieżącym sezonie to piknik archeologiczny Historia Mazowsza ogniem pisana (28 maja-2 czerwca), Noc spadających gwiazd (10 sierpnia), piknik archeologiczny Śladami średniowiecza (10-18 sierpnia) oraz Szwedzi na zamku (14 września). To wspomnienie po tym, jak rozbici pod Warką w czas potopu najeźdźcy zajęli i splądrowali czerską warownię. 

Zamek otwarty jest codziennie w godz. 9-20, we wrześniu do 19. Bilety - 8 zł i 5 zł. Uczestnicząc w grach Zamkowa i Quest Czerski, całe rodziny poznają historię i postać królowej Bony.

Konstancin

To ulubione miejsce do zamieszkania celebrytów. Klimat Konstancina tworzą stare wille stojące w sosnowym lesie, nowe rezydencje, słynne na cały kraj centrum rehabilitacji i położony nad rzeczką Jeziorką park zdrojowy z tężnią solankową. Wdychanie powietrza przesyconego minerałami sprzyja leczeniu wielu chorób, pomaga palaczom i żyjącym w smogu. 

Wstęp: 12 zł i 6 zł (ulgowy). 

Wilanów. Miłosne gniazdko króla

Król Jan III Sobieski zbudował ten pałac dla ukochanej żony, królowej Marysieńki. Tu spędzała czas, gdy na Zamku Królewskim on dyskutował o pieniądzach z sejmem, przyjmował posłów lub uganiał się za Turkami po Dzikich Polach albo bił ich pod Wiedniem. Pełno tu pamiątek po królewskiej parze. Dziś pałac, położony w pięknym parku nad starorzeczem Wisły, jest jednym z najciekawszych i najstarszych muzeów w Polsce. Założyli je w 1805 roku ówcześni właściciele Wilanowa - Aleksandra i Stanisław Kostka Potoccy. Mauzoleum potockich znajduje się między pałacem a kościołem św. Anny. 

Muzeum czynne jest w godz. 9.30-16, a do połowy października w poniedziałki, środy, soboty i niedziele do godz. 18. Bilety 20 zł i 15 zł. Park otwarty do zmroku. Wstęp 5 i 3 zł. W czwartki bezpłatnie.

Powsin

Ogród botaniczny PAN w Powsinie znajduje się na granicy Warszawy i Konstancina, na skraju rezerwatu przyrody Las Kabacki. Zajmuje on ok. 40 ha, na których rośnie ponad 8600 różnych roślin pogrupowanych tematycznie: arboretum (drzewa i krzewy), kolekcja flory polskiej, rośliny ozdobne, użytkowe i egzotyczne. Imponujące są kolekcje magnolii i różaneczników. Ogród czynny jest codziennie w godz. 9-20 (oranżeria do 18); bilety: 12 zł i 8 zł (ulgowy).

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje