Reklama

Wielki powrót mody na uzdrowiska. Gdzie się wybrać?

Rozluźnione mięśnie, poprawione krążenie, regeneracja, odzyskana harmonia ciała i ducha – to tylko niektóre z zalet korzystania ze SPA. By skorzystać z dobroczynnego wpływu tego rodzaju zabiegów wcale nie musimy szukać daleko i udawać się na egzotyczne wakacje do luksusowych hoteli. Znajdziemy je także w ofercie popularnych uzdrowisk, wśród których ogromną popularnością cieszą się ośrodki z malowniczego rejonu Podkarpacia.

Szybkie tempo życia, stresująca praca, prowadzenie gospodarstwa domowego, macierzyństwo... Stres towarzyszący codziennemu funkcjonowaniu sprawia, że coraz częściej poszukujemy skutecznych sposobów relaksowania się. W tym celu warto wybrać zabiegi SPA, które nie tylko działają odprężająco, ale mają dobroczynny wpływ na ciało i psychikę. W poszukiwaniu najlepszej oferty odnowy biologicznej warto rozważyć także miejsca, które umożliwiają uprawianie sportu oraz posiadają zasoby naturalne pozytywnie wpływające na stan naszego zdrowia. Dokąd się wybrać? Odwiedź jedno z podkarpackich uzdrowisk! 

Reklama

SPA w górach

Wybierając taką lokalizację, oprócz klasycznych zabiegów takich jak m.in. masaże gorącymi kamieniami, mikrodermabrazja czy krioterapia, możemy liczyć także na odnowę biologiczną wykorzystującą składniki naturalne, takie jak kąpiele borowinowe, zabiegi z wykorzystaniem wód termalnych czy solanek. Podkarpackie Uzdrowisko Horyniec to jedno z miejsc, które oferuje gościom kompleksową odnowę biologiczną - obok masaży (np. klasycznego, limfatycznego), można tam także odbyć inhalacje solankowe (polecane dla osób zmagających się z problemami z tarczycą, a także często chorujących na infekcje górnych dróg oddechowych) czy zapisać się na okłady borowinowe. Te ostatnie pomagają m.in. przy bolesności odcinka szyjnego, a także w bólach barkowych i lędźwiowych - będą więc idealne dla osób, które pracują za biurkiem i często narzekają na sztywność karku czy ból dolnego odcinka kręgosłupa.

Pobyt w podkarpackim SPA to także szansa na zobaczenie niezwykłych miejsc. Jadąc do Horyńca można obejrzeć między innymi znajdujący się tam Pałac Książąt Ponińskich czy Rezerwat Przyrody nad Tanwią.  Unikalną atrakcją turystyczną tego regionu są także drewniane cerkwie wpisane w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Polsce znajduje się osiem z szesnastu cerkwi z listy, a cztery spośród nich zobaczymy właśnie na Podkarpaciu: w Radrużu, Chotyńcu, Turzańsku i Smolniku. A to nie jedyne atrakcje na jakie można liczyć odwiedzając uzdrowiska w Podkarpackiem.

Relaks połączony ze sportem

Masaże i zdrowotne kąpiele to nie wszystko. Wypoczynek w SPA warto połączyć z aktywnymi formami spędzania czasu. Fani ekologicznych jednośladów z pewnością powinni rozważyć wyjazd do Polańczyka, gdzie mogą wybierać spośród mnóstwa atrakcyjnych tras rowerowych. Wybierając się do uzdrowisk w Polańczyku warto wyruszyć na trasę dookoła Soliny (około 70 kilometrów), a przy okazji zobaczyć słynną zaporę. Wielbiciele bardziej wymagających rowerowych wycieczek mogą skorzystać z Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, a przy okazji zobaczyć Arboretum (ogród dendrologiczny) w Bolestraszycach. Pobyt w Polańczyku to także spora gratka dla fanów sportów wodnych, którzy mogą wynająć jachty, łodzie silnikowe i inne sprzęty pływające. Wybierasz się na wypoczynek z dziećmi? Możesz skorzystać z okazji i zapisać je do szkółki żeglarskiej. Na atrakcyjny wypoczynek można liczyć także zimą. W Bieszczadach panują wówczas warunki idealne dla fanów nart i snowboardu, a w pobliżu Polańczyka-Zdroju dostępne są liczne wyciągi narciarskie.

Historia Bieszczadów jest ściśle połączona z losem koni, warto więc wykorzystać pobyt do sprawdzenia: być może to właśnie jeździectwo zostanie twoją pasją? Hotel Karino SPA to miejsce, w którym właściciele prowadzą także stadninę. - Mój teść początkowo hodował konie pociągowe, które były wykorzystywane na kuligach do ciągnięcia sanek. Jednak w miarę tego jak gości przybywało, sprowadziliśmy także wierzchowce - opowiada pan Władysław Cienki, właściciel Hotelu Karino SPA w Polańczyku. To właśnie tutaj goście pod okiem przodownika górskiej turystyki jeździeckiej zyskują szansę na naukę od podstaw, doskonalenie techniki jazdy konnej, a bardziej doświadczeni przygotują się do jazdy terenowej. Duże bieszczadzkie odległości wprost idealnie nadają się na dłuższe wycieczki. - Okolicę warto zwiedzać konno, jest to przede wszystkim okazja do obcowania z naturą. Nie słychać warkotu silnika, a z siodła znacznie lepiej wszystko widać - dodaje pan Władysław Cienki.

Lecznicze wody, wspaniałe kosmetyki

Odpoczynek w uzdrowisku to nie tylko szansa na odprężające zabiegi w SPA, relaksującą aktywność na świeżym powietrzu czy możliwość zobaczenia niezwykłych zabytków. Goście odwiedzający podkarpackie uzdrowiska mogą przede wszystkim skorzystać z leczniczych właściwości wód, z których słynie ten urokliwy region. Warto wybrać się choćby do Iwonicza-Zdroju. Wody lecznicze, które tam znajdziemy działają osłaniająco i przeciwzapalnie na śluzówkę układu pokarmowego, drogi moczowe i oddechowe. Z kolei wody siarczkowo-siarkowodorowe, z których słynie Horyniec, pomagają w leczeniu chorób dróg oddechowych i zaburzeń przemiany materii. Z dobroczynnych właściwości wód pitnych można skorzystać także w Latoszynie Zdroju, Rymanowie-Zdroju, a także w Polańczyku-Zdroju.

Wyjeżdżając z uzdrowiska możemy także liczyć na pamiątki, które nie dość, że będą przypominały o pobycie, to jeszcze doskonale wpłyną na skórę. W naturalne kosmetyki tworzone na bazie lokalnych wód możemy zaopatrzyć się w niemal każdym podkarpackim uzdrowisku.

Partner publikacji: Województwo Podkarpackie

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy