Reklama
​Wakacyjne słońce poszukiwane

Chorwacja, Grecja, Bułgaria. Pomysły na wakacje

Choć rozpoczęło się kalendarzowe lato, to aura nas niestety nie rozpieszcza. A tu przecież już wakacje. Gdzie szukać lata? Co obecnie najczęściej decyduje o wyborze wakacji - czyste i ciepłe morze i urlop koniecznie z parasolem... przeciwsłonecznym.


Większość z nas marzy o urlopie na pięknej plaży, opalaniu w pełnym słońcu, pływaniu w czystej i ciepłej wodzie oraz powrocie z wakacji z brązowo-złotą opalenizną. Niestety nasze morze nie zachęca nas ani temperaturą wody, ani słoneczną pogodą, której nigdy nie można dodatkowo przewidzieć.  Gdzie warto szukać alternatywy?

 Najczystsze kąpieliska

Cypr i Słowenia, wg badań, mają najczystsze kąpieliska w Europie. Ostatnie badania jakości wody, przeprowadzane zostały w 22 000 europejskich kąpieliskach, rzekach i jeziorach, w Szwajcarii oraz w Albanii, przez Europejską Agencję Środowiska (EEA). Zaraz za Cyprem i Słowenią, gdzie wszystkie miejsca kąpieli (100 proc.) otrzymały ocenę "doskonałą", są Malta (99 proc.), Chorwacja (95 proc.) i Grecja (93 proc.).

Reklama

Na drugim końcu skali, z największym odsetkiem kąpielisk o "niedostatecznej" jakości wody, znalazły się Estonia (6 proc.), Holandia (5 proc.), Belgia (4 proc.), Francja (3 proc.), Hiszpania (3 proc.) i Irlandia (3 proc.).

Polskie kąpieliska pod tym względem klasyfikują się na średnim poziomie. Z 83 nadbałtyckich plaż nieco ponad ¾ otrzymało status "doskonałe", a żadna z pozostałych nie otrzymała oceny niezadowalającej. Na 122 kąpieliska nad rzekami i jeziorami status "doskonałe" otrzymało ponad 60 proc. Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Środowiska, podkreślił, że jakość wody w kąpieliskach europejskich uległa poprawie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci - odkąd nie zanieczyszczamy już bezpośrednio europejskich wód tak dużą ilością ścieków.

Temperatura wody

Choć czystość wody zaczyna być obecnie dosyć istotnym aspektem, wpływającym na wybór miejsca na wakacje, jednak nie najważniejszym. Wg Radosława Damasiewicza, dyrektora marketingu i e-commerce w Travelplanet.pl, oprócz czystych wód duże znaczenie ma również ich temperatura. 

Nad polskim morzem w miesiącach wakacyjnych temperatura ta waha się od 17 st. Celsjusza (Kołobrzeg, Ustka) do 20 st. Celsjusza (Zatoka Pucka). Tymczasem woda w Morzu Śródziemnym ma w lecie temperaturę od 21 - 23 st. Celsjusza (okolice greckiej wyspy Lesbos) do 30 - 31 st. Celsjusza (turecka Alanya, Cypr). Sezon kąpielowy zaczyna się, gdy temperatura wody osiągnie lub przekroczy 18 st. Celsjusza i trwa nad Morzem Śródziemnym od czerwca do września, podczas gdy nad Bałtykiem średnio 13 dni.

 Kąpiele słoneczne

Największy wpływ na wakacyjne wybory ma słoneczna pogoda. Z analizy, którą przeprowadził Travelplanet.pl, na podstawie raportów pogodowych z ostatniej dekady wynika, że pogoda nad Bałtykiem to prawdziwa loteria, a lipiec i sierpień są najbardziej deszczowymi miesiącami w roku. Statystycznie, na tydzień wakacyjnego pobytu na polskich plażach, 3-4 dni są deszczowe. Z kolei prawdopodobieństwo opadów w krajach basenu Morza Śródziemnego w tym czasie, spada niemal do zera.

 Choć urok polskiego morza jest niewątpliwy, to jednak na wakacyjny urlop czekamy cały rok. Gwarancja słonecznej pogody, a dodatkowo czysta i ciepła woda, coraz częściej przesadzają o wyborze wakacyjnych kierunków wojaży. Zwłaszcza, że ceny są coraz bardziej porównywalne.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy