Przejdź na stronę główną Interia.pl

Uzdrowiska na stres i choroby

Zastanów się nad wyjazdem do uzdrowiska. Jest ich w Polsce aż 45 – rozrzuconych od morza po Tatry. To najczęściej miejscowości mające tzw. naturalne zasoby lecznicze, czyli specyficzny mikroklimat oraz lecznicze wody mineralne.

Gdy czujesz się zmęczona, dobija cię rutyna, a drobne dolegliwości zatruwają życie, warto się wybrać właśnie tam. Przyzwyczailiśmy się, że do sanatorium, jeździ się ze skierowaniem od lekarza. Ci, którzy się choć raz o to starali, wiedzą, że jest to proces długotrwały.

Reklama

Jednak teraz nie musisz walczyć o skierowanie. Obecnie większość sanatoriów przyjmuje także prywatnych kuracjuszy. Możesz też wykupić noclegi w pobliskich pensjonatach lub kwaterach prywatnych i jedynie korzystać z zabiegów oferowanych przez zakłady przyrodolecznicze.

Gdy planujesz krótki wypad, nie wybieraj się w daleką drogę. Jednak wybierz miejsce, które daje łatwy dostęp do przyrody (las, góry, jezioro, morze), bowiem najlepszy relaks przynosi obcowanie z naturą.

Ważny jest klimat

Wypoczynek to doskonała profilaktyka zdrowotna. Wybierając miejsce na urlop, warto wziąć pod uwagę klimat, jaki tam panuje. Ma on bowiem wpływ na nasze zdrowie.

Osoby, które mają astmę, alergię, AZS, nadczynność tarczycy lub chcą poprawić kondycję, powinny wybrać się na urlop w góry. Na wysokości 1,5-2 tys. m n.p.m. powietrze jest niemal wolne od alergenów.

Piesze wędrówki po górskich szlakach poprawiają kondycję, a także wzmacniają mięśnie i stawy. To również dobry trening dla serca i płuc. Typowe dla gór wahania temperatury oraz gwałtowne zmiany ciśnienia pobudzają system immunologiczny i krwiotwórczy.

Dla ludzi, którym dokuczają choroby układu oddechowego, reumatyzm lub niskie ciśnienie, dobrym wyborem będzie pobyt nad morzem. Powietrze nasycone leczniczymi pierwiastkami odżywia śluzówki, korzystnie wpływa na tarczycę (przy niedoczynności). Dzięki wyższemu ciśnieniu atmosferycznemu dobrze czują się tu niskociśnieniowcy.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje