Uroki Chorwacji – co warto zobaczyć?

Niewielki kraj nad Adriatykiem przyciąga turystów spragnionych zapierających dech w piersiach widoków lazurowej wody w połączeniu ze skalistym nabrzeżem, starożytnej architektury, dziewiczych parków narodowych i licznych atrakcji dla aktywnych, a szczególnie fanów nurkowania. Co warto zwiedzić w trakcie podróży po Chorwacji?

Dubrownik

Jedno z najpiękniejszych chorwackich miast, zwane perłą Adriatyku to eksklawa - Dubrownik oddziela od reszty kraju wąski przesmyk należący do Bośni i Hercegowiny. Urokliwe Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Warto je zwiedzić, spacerując niespiesznie brukowanymi uliczkami i podziwiając pałace z marmuru i renesansowe kościoły. Szczególnie warta zobaczenia jest Placa, znana również pod nazwą Stradun, czyli główna ulica Starego Miasta w całości zbudowana z kamienia. Obowiązkowo należy wybrać się na wycieczkę starymi murami miejskimi. Budowane od XII do XVII wieku mury obronne liczą 1940 metrów długości i zachowały się w pełni - wraz z wieżami i basztami. Obecnie otwarte są dla turystów, to właśnie z nich można podziwiać nie tylko panoramę Starego Miasta, ale również wyspy archipelagu Elafitów. Dubrownik to obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego fana "Gry o tron" - to właśnie tutaj kręcono wiele scen kultowego serialu. Różne zakątki miasta "zagrały" w serialu m.in. Czerwoną Twierdzę, Dom Nieumarłych, schody do Wielkiego Septu Baelora czy miasto Quarth. Warto również wybrać się na wycieczkę do Arboretum w Trsteno, które znajduje się około 30 kilometrów od Dubrownika. Znajduje się tam jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych. Powstał on na przełomie XV i XVI wieków. Prócz niezwykłej roślinności podziwiać można piękną rezydencję, fontanny, stary młyn czy kaplicę św. Hieronima.

Wakacje w Chorwacji? Sprawdź cenę!

Parki narodowe

Dalmacki Park Narodowy Krka znajduje się niedaleko miasta Šibenik. Teren został ukształtowany przez rzekę o nazwie Krka, która wyżłobiła w wapiennej skale kaskady, tworząc zapierające dech w piersiach wodospady. W środku parku znajduje się lazurowe jezioro Visovac, a na niewielkiej wyspie położonej pośrodku wody, w otoczeniu wysokich drzew dostrzec można klasztor franciszkanów. Park Narodowy Krka to również idealne miejsce do obserwacji licznych gatunków ptaków, jest też domem dla wydr, nietoperzy czy odmieńców jaskiniowych.

Drugim miejscem, które miłośnicy dziewiczej przyrody powinni zobaczyć, są ułożone kaskadowo i połączone wodospadami Jeziora Plitwickie. Ten niezwykły park narodowy znajduje się w centralnej Chorwacji, około 140 kilometrów od stolicy kraju. Zwiedzający mają do wyboru kilka tras różnej długości. Warto poświęcić kilka godzin, by nasycić się widokiem przejrzystej wody i odpocząć w otoczeniu bujnej roślinności.

Wakacje w Chorwacji? Sprawdź cenę!

Hvar

Na tej wyspie słońce świeci niemal cały rok. Hvar usytuowany jest przy samym wybrzeżu, ze znajdującego się na lądzie miasta Drvenik dostaniemy się na wyspę promem w zalewie 35 minut, możemy również dopłynąć na nią z nieco bardziej odległego Splitu. Warto, Hvar to jedna z najpiękniejszych wysp w całej Europie. Zachwyt budzi oczywiście lazurowa woda i skaliste nabrzeże, ale to nie wszystko. Wyspę porastają pachnące pola lawendy, winna latorośl i drzewa oliwne, obecne od czasów starożytnych. Nie bez powodu więc Starogradska Równina wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej zwieńczeniem jest najstarsze chorwackie miasto - Stari Grad, urokliwa, maleńka osada zbudowana z kamienia. Jednak zwiedzając wyspę, nie możemy ominąć jej stolicy, czyli Hvaru nazywanego chorwackim St. Tropez. Miłośnicy nocnego życia i imprezowania z pewnością nie będą zawiedzeni.

Wakacje w Chorwacji? Sprawdź cenę!

Split

Obowiązkowo powinniśmy również odwiedzić wspominany już Split, czyli największe miasto Dalmacji i drugie co do wielkości miasto Chorwacji. Większość wartych zwiedzenia obiektów starówki znajduje się w ruinach pałacu Dioklecjana ze świetnie zachowanym dziedzińcem oraz licznymi zabytkami znajdującymi się w obrębie tej perły rzymskiej architektury obronnej. Warto przejść się promenadą obsadzoną palmami - to tutaj tętni towarzyskie życie miasta. Koniecznie również zatrzymajmy się  w malowniczym porcie. Split, podobnie jak Dubrownik, również jest obowiązkowym punktem dla każdego fana "Gry o tron" - to właśnie tu nakręcono wiele scen kultowego serialu. Przykładowo w Pałacu Dioklecjana fani szybko rozpoznają salę tronową Daenerys i miejsce treningu jej smoków.

Wakacje w Chorwacji? Sprawdź cenę!

Artykuł powstał we współpracy z biurem podróży Rainbow.

 

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje