Reklama

Reklama

Turyn: Miasto idealne na weekend

Jeśli marzysz o wypadzie, który pozostawi niezapomniane wrażenia, koniecznie postaw na to włoskie miasto.

Stolica Piemontu jest jednym z najważniejszych centrów kulturalnych, akademickich i… przemysłowych Włoch. To właśnie tu produkuje się fiaty. Turyn ma też swoją słodką stronę – wytwarzana jest w nim czekolada oraz wermuty. A ze względu na liczne zabytki i piękne położenie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast włoskich.

Reklama

Zgodnie z legendą miasto powstało w miejscu, gdzie dzielny byk pokonał mitycznego smoka, który terroryzował okolicę. Zwierzę padło, jednak mieszkańcy osady na jego cześć nazwali się Taurini.

Polakom Turyn kojarzy się przede wszystkim z Całunem Turyńskim, który jest przechowywany w katedrze św. Jana Chrzciciela od 1578 r. Od niej też zacznij rano zwiedzanie. Kaplica Świętego Całunu (La Cappella della Sacra Sindone) jest bowiem celem pielgrzymek z całego świata.

Zobacz koniecznie w Turynie Mole Antonelliana – ta niezwykła budowla jest jednym z symboli miasta. Na szczyt wieży wjedziesz szklaną windą. Stamtąd można podziwiać pełną panoramę miasta, a w słoneczny dzień także Alpy.

Jeśli chcesz spojrzeć na Turyn z innej perspektywy, pojedź zabytkowym tramwajem do Basilica di Superga. Wtedy zobaczysz miasto ze wzgórza, na którym stoi świątynia.

Koniecznie wybierz się do Muzeum Motoryzacji, znajdującego się w nowoczesnym gmachu przy Corso Unità d’Italia 40. Zobaczysz tu dawne samochody konstruowane jeszcze na indywidualne zamówienie, jak i nowe modele produkowane dziś seryjnie przez włoskie koncerny.

Niezwykle pasjonująca będzie też wizyta w Muzeum Egipskim. Jego kolekcja uważana jest za drugą na świecie po zgromadzonej w Kairze.

Turyn to miasto czekolady. Jeśli czas ci pozwoli, możesz kupić specjalny Choco Pass, który uprawnia do wycieczki po mieście wraz z przewodnikiem. Dzięki temu poznasz najważniejsze kawiarnie, cukiernie i sklepy z prawdziwymi czekoladowymi przysmakami wyrabianymi według tradycyjnych receptur.

Wieczorem wybierz się do dzielnicy San Salvario – serca kulturalnego i artystycznego życia Turynu. Mieszkańcy wieczorem wpadają tu najchętniej, by napić się rumu. Spróbuj drinków na jego bazie w jednej z licznych knajpek.

Jeśli dopisze ci szczęście możesz trafić na Porta Palazzo – wielokulturowy bazar, na którym w drugą niedzielę każdego miesiąca odbywa się Gran Balon. Wtedy poza pysznym jedzeniem można kupić tu również antyki. Warto przyjść wcześnie, bo najlepsze okazje znikają rano.

Pójdź też na spacer do Parco del Valentino. Ten park miejski jest jednocześnie skansenem wsi piemonckiej.

Turyn nie zawiedzie również miłośników piłki nożnej. Znajdują się tu dwa znane kluby piłkarskie: Juventus i Torino FC. Punktem obowiązkowym jest wizyta na Stadio delle Alpi i Stadio Olimpico.

Anna Kryńska


Reklama

Reklama

Reklama