Reklama

Reklama

Toskański sen

Piękne krajobrazy pól i łąk, przeplatają się z uprawą winorośli, oliwek i historyczną zabudową, a uliczki toskańskich miast są tak spokojne i urokliwe, aż trudno uwierzyć, że region jest jednym z najważniejszych centrów turystyki na świecie.

Do Toskanii najlepiej przyjechać wiosną, gdy wszystko kwitnie, trawa jest soczyście zielona, turystów nie ma tak wielu jak latem, a i ceny są do wytrzymania. Zwiedzanie warto zacząć od Florencji - wspaniałego miasta renesansowego, położonego nad rzeką Arno.

Warto obejrzeć katedrę Santa Maria del Fiore ze słynną kopułą Brunelleschiego, Plazza della Signoria, czyli dawny ratusz miejski i stojącą przed nim kopię "Dawida" Michała Anioła (oryginał w muzeum), i średniowieczny most Ponte Vecchio ze sklepikami. W muzeum Uffizzi obejrzymy najwspanialsze obrazy renesansu, m.in. słynną "Maestę" Giotta i "Wiosnę" Botticellego.

Florencja może być dobrym punktem wypadowym do zwiedzania innych miast Toskanii. Z dworca Santa Maria Novella można dojechać pociągiem lub autobusem do Sieny, Pizy, Lukki, San Giminiano czy Arezzo. Podróż do każdego miasta trwa około godziny, a pociągi jeżdżą przez cały dzień.

W Sienie koniecznie trzeba obejrzeć Piazza del Campo z Palazzo Pubblico i Torre del Mangia, a w Pizie Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów z katedrą, baptysterium i Krzywą Wieżą, która wreszcie przestała się przechylać dzięki działaniom zespołu inżynierów pod kierunkiem Polaka inż. Michała Jamiołkowskiego. Będąc w Toskanii, trzeba koniecznie skosztować wspaniałych czerwonych win toskańskich, serów i pizzy, a także włoskich deserów.

Reklama

Pomysły na wolny czasKarczochy
Wiosną na targach toskańskich są świeże karczochy, szparagi i truskawki. Włosi cenią sobie dobre, świeże jedzenie. Dlatego w trattoriach trzeba cierpliwie czekać na potrawy, ale to, co dostaniemy, na pewno będzie pyszne.

Wyjątkowe dzieła sztuki
Ukrzyżowanie" Andrei del Castagno z refektarza klasztoru Santa Apollonia we Florencji (po lewej) to tylko jeden z niezliczonych przykładów sztuki renesansu. To właśnie w Toskanii, głównie we Florencji, tworzyli najsłynniejsi artyści: Cimabue, Giotto, Benozzo Gozzoli, Michał Anioł, Sandro Botticelli czy Leonardo da Vinci. Dlatego warto odwiedzić choć kilka muzeów czy kościołów.

Lawendowo
Dobra gleba, umiarkowany klimat i bliskość morza sprawiają, że w Toskanii wspaniale rośnie winna latorośl, oliwki, a także lawenda. To obok Prowansji we Francji największy w Europie eksporter lawendy. Można ją tu kupić na każdym kroku.

To tu mieszkał Pinokio
Autorem powieści o drewnianym pajacyku, który wciąż jest głodny i czasem kłamie, był Carlo Collodi, włoski pisarz i dziennikarz, urodzony i mieszkający we Florencji. Naprawdę nazywał się Carlo Lorenzini, a pseudonim Collodi to nazwa wsi w Toskanii, z której pochodziła jego matka. Collodi umarł nieświadom wielkiej kariery powieści, która tak naprawdę była satyrą na stosunki panujące między ludźmi.

Życie na gorąco

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: turystyka | Włochy | podróże | Toskania | miasto | Kościół | renesans | Europa | Florencja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje