Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

​Szwajcaria - kraj doskonałych serów, perfekcyjnych zegarków i niezwykłych kolei

Dlaczego warto podróżować koleją po Szwajcarii i w jaki sposób Polacy przyczynili się do sukcesu słynnych zegarków? Poznajmy kraj czekolady i sera, jeszcze zanim wybierzemy się w podróż.

Malownicze trasy kolejowe, monumentalne góry, zadbane miasteczka i pyszna kuchnia - Szwajcaria ma wiele do zaoferowania nie tylko mieszkańcom, ale również odwiedzającym ją tłumnie turystom. W dodatku dzięki wielokulturowej tradycji kraj jest różnorodny i każdy kolejny dzień podróży zaskakuje czymś zupełnie nowym.

Niebanalna kolej


Reklama

Zacznijmy od tego, że po Szwajcarii zdecydowanie najlepiej podróżować pociągami. Kolej w tym kraju stanowi nie tylko środek transportu, taki przejazd jest prawdziwą przygodą. Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się podróż Lodowcowym Ekspresem, czyli panoramicznym ekspresem lodowcowym. Trasa obfituje w zapierające dech w piersiach widoki gór, malowniczych jezior czy uroczych wiosek, pociąg przejeżdża przez 91 tuneli i 291 mostów oraz położoną na wysokości 2033 m n.p.m. przełęcz Oberalppass, dzięki czemu siedmiogodzinna podróż nie dłuży się ani przez minutę. Przygoda kończy się w Zermatt, miejscowości położonej u stóp matki gór, czyli Matterhornu. Niezwykłą atrakcją jest również przejazd Bernina Ekspresem. Trasa prowadzi przez Alpy z Chur do włoskiej miejscowości Tirano, a jeden z jej fragmentów został nawet wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podróżujący mijają m.in. liczne tunele i mosty, jeziora, lodowiec Morteratsch i mnóstwo urokliwych miejscowości. 

Szwajcarskie manufaktury

Nie sposób opowiadać o Szwajcarii, nie wspominając o jej słynnych na cały świat wyrobach kulinarnych. Z tym krajem w szczególności kojarzą się fondue i raclette, czyli sery. Zwiedzając kraj, warto odwiedzić serowarnię Appenzeller. To tam poznamy tajniki produkcji przysmaku, a także zakosztujemy podczas degustacji ponad 20 różnych gatunków. Drugą dumą Szwajcarów jest ich rozpływająca się w ustach czekolada. Przyjęło się uważać, że nie ma lepszej na świecie. W trakcie podróży po królestwie pralinek warto wjechać koleją na Jungfraujoch - do najwyżej w Europie położonej stacji  kolejowej gdzie można wstąpić na zakupy i degustację do Lindt Swiss Chocolate Heaven.Chwaląc szwajcarskie wyroby, należy również wspomnieć o słynnych zegarkach. Nie każdy wie, że do sukcesu tej branży przyczynił się nasz rodak Antoni Patek, który wyemigrował po upadku Powstania Listopadowego. Miłośnicy tych małych arcydzieł obowiązkowo powinni zwiedzić siedzibę firmy Patek Philippe, w której znajduje się muzeum zawierające kolekcję ponad dwóch tysięcy zegarków i innych związanych z miejscem eksponatów.

Kraina jezior

Nie zapominajmy, że Szwajcaria słynie również z malowniczych jezior. Warto przejechać pociągiem do położonej nad Jeziorem Genewskim Lozanny. Trudno nie zachwycić się jej urokliwą starówką. Chciałoby się tam zostać na dłużej, jednak to nie jedyne miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć w okolicy. Na wschód od Lozanny mieści się zachwycające Montreux. Ściągają tam turyści pragnący zwiedzić średniowieczny zamek Chillon, zachwycić się obsadzoną śródziemnomorską roślinnością promenadą czy sfotografować pomnik Freddiego Mercury’ego. Obowiązkowo powinniśmy również zobaczyć położoną między dwoma jeziorami miejscowość Interlaken i pojechać do Lucerny. Będąc tam, najlepiej wybrać się na rejs po Jeziorze Czterech Kantonów. Stateczkiem parowym można dopłynąć  do Alpnachstad, a stamtąd wjechać na wysokość 2132 m n.p.m. najbardziej stromą na świecie zębatą kolejką na masyw Pilatus.  

Szwajcarzy to jeden z najszczęśliwszych narodów w Europie, dlatego tak trudno turystom pożegnać się z tym krajem. Ci, którzy mieli już okazję zwiedzić ojczyznę fondue, chętnie wracają tam zimą do kurortów narciarskich lub latem na spacery po górach czy wyprawę nowoczesną koleją.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje