Reklama

Świdnica - perła Dolnego Śląska

Urokliwe średniowieczne kamieniczki, cieniste parki u stóp Sudetów zachęcają do spędzenia tu miłego weekendu.

Nieopodal Wałbrzycha, między Wrocławiem a Doliną Kłodzką, leży dawna stolica Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Ongiś ważny punkt na szlakach handlowych Europy, dodatkowo słynący z doskonałego piwa.

Świdnica, bo o niej mowa, uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej, co pozwoliło jej zachować drugi co do wielkości (po Wrocławiu) zespół zabytkowej architektury na Dolnym Śląsku.

Najpiękniejsze zabytkowe domy znajdziesz przy Rynku i w jego okolicach. Koniecznie wybierz się tu wieczorem, wtedy zachwycisz się piękną iluminacją. Zwróć uwagę na fontanny umiejscowione we wszystkich narożnikach Rynku. Zajrzyj też do ratusza. Mieści się tam jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Reklama

Wizytówką Świdnicy jest Kościół Pokoju pw. Św. Trójcy

Powstał on na mocy pokoju westfalskiego (stąd nazwa), kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648 r.) i przyznającego ewangelikom prawo do wyznawania swojej wiary. W budowę świątyni zaangażowali się przedstawiciele wszystkich stanów.

Najbiedniejsi przynosili choćby deskę. Świdniczanin Christian Czepko wyruszył w podróż po europejskich dworach protestanckich, żeby prosić o pieniądze na budowę. Udało się – dziś kościół uznawany jest za największą protestancką drewnianą świątynię Europy. Może pomieścić ok. 7500 osób.

Zwiedzając wnętrza, zwróć uwagę na dwa zespoły barokowych organów.

Mało kto wie, że historia miasta wiąże się też z... tenisem

Tu właśnie na przełomie XVIII i XIX w. produkowano znane na całym świecie rakiety tenisowe. Najlepsi sportowcy zamawiali w firmie Hugo Roithnera sprzęt z indywidualnie dobraną twardością naciągu. Grób przedwojennego wytwórcy rakiet znajduje się na cmentarzu przy Kościele Pokoju.

Gdy czas pozwoli wybierz się do katedry pw. śś. Stanisława i Wacława. Monumentalna budowla, zaprojektowana w stylu gotyckim, zachwyca swym ogromem i charakterystycznym wystrojem reprezentującym mieszaninę stylów.

Jej strzelista, mająca 103 m wieża góruje nad Świdnicą

Wszystkie najciekawsze zakątki miasta prezentuje specjalnie przygotowana dla turystów Trasa Książęca „Citywalk”. W Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku możesz wypożyczyć audioprzewodnik albo skorzystać z kiosków multimedialnych umiejscowionych w 6 punktach trasy oraz tablic informacyjnych. Mapki i foldery opisujące trasę wydawane są bezpłatnie w Informacji Turystycznej.

Chwilę wytchnienia znajdziesz w malowniczych parkach, które powstały na fundamentach XVIII-wiecznych fortyfikacji.

Anna Kryńska

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy