Reklama

Reklama

Słoneczna alternatywa

Jeśli szukasz alternatywy dla najbardziej popularnych, i tym samym najbardziej zatłoczonych miejsc urlopowych, takich jak Egipt, Tunezja czy Grecja, warto zastanowić się nad największą wyspą we wschodniej części Morza Śródziemnego - Cyprem.

Trudno tu trafić na brzydką pogodę. Zimy są dosyć łagodne (średnia temperatura miesięczna waha się między 10 a 12 stopniami C), natomiast lata - ciepłe (średnie temperatury to 26 - 28 stopni C, przy czym zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci osiąga nawet 45 stopni C). Jeśli dodamy do tego świetne zaplecze turystyczne, gościnność mieszkańców oraz wyśmienitą kuchnię, Cypr okazuje się idealnym miejscem na urlop.

Piękne pozostałości przeszłości

Reklama

Tutejsze zabytki nie mają sobie równych, a sposób, w jaki zagospodarowano ich otoczenie, jest naprawdę imponujący. Znaczna część powstała w czasach starożytnych, aczkolwiek niektóre zostały zniszczone podczas trzęsień ziemi. Z całą pewnością do najważniejszych z nich można zaliczyć te, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO - m.in. zabytki archeologiczne w regionie Pafos, stanowisko neolityczne Chirokita oraz zdobione kościoły regionu Troodos.

Na wyspie pozostało wiele cennych przykładów sztuki bizantyjskiej. Schowane wśród sosnowych lasów, w górskich dolinach kościoły o drewnianych dachach, kryją wspaniałe malowidła ścienne. Aż dziesięć takich kościołów znalazło się na liście UNESCO. Bizantyjskie malowidła można znaleźć również na ścianach Enkleistry, jaskini Neofity (cypryjskiego pustelnika i pisarza). Do jaskini prowadzą wąskie i strome schody, a samo zwiedzanie polecam jedynie osobom, które nie cierpią na klaustrofobię.

Coś dla wyrafinowanych podróżników

Podstawą cypryjskiej gospodarki jest turystyka. Największe bazy hotelowe znajdują się w dwóch punktach na wybrzeżu - Pafos oraz Agia Napie. Ten pierwszy szczególnie polecam osobom, dla których ważniejsze od piaszczystej, szerokiej plaży są 'zdobycze cywilizacji', takie jak sklepy znanych marek i eleganckie hotele. Druga natomiast to raj dla tych, którzy swój wakacyjny czas spędzają głównie w morzu i na piasku.

W czasach antycznych Pafos było centrum kultu Afrodyty. Nie dziwi więc fakt, że w najbliższych okolicach można natknąć się na miejsca z nią związane - mityczne miejsce narodzin bogini Petra tou Romiou, jej sanktuarium w miejscowości Kouklia czy grotę w pobliżu Polis, gdzie według legendy Afrodyta zażywała kąpieli. Kolejna legenda mówi, że jeśli komuś podaruje się kamień w kształcie serca, znaleziony na plaży przy Petra tou Romiou , osoba ta pokocha nas na całe życie - w związku z tym większość osób napotkanych na tej kamienistej plaży stąpa ostrożnie, nisko pochylając głowę i wytężając wzrok…

Pafos z czarującym portem otoczonym kafejkami i tawernami oraz średniowiecznym fortem, stanowi urokliwą kombinację kosmopolitycznego kurortu i miejsca przesiąkniętego historią. Na każdym kroku można napotkać pozostałości archeologiczne z czasów greckich, rzymskich czy bizantyjskich - dlatego też UNESCO wpisało całe miasto na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Wspaniałe mozaiki podłogowe, odkryte w ruinach rzymskich willi, są datowane na II wiek n.e. Przedstawiają najbardziej znane sceny z mitologii greckiej, a specjaliści uważają je za najlepiej zachowane we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje