Reklama

Reklama

Sentymentalna Warmia i okolice

​Krajobrazy, które nastrajają romantycznie i uspokajają skołatane nerwy. Pagórki porośnięte lasem, rozległe pola, a między nimi błękitne tafle niezliczonych jezior. W takich okolicznościach przyrody co miasteczko, to krzyżacki zamek i zabytki burzliwej historii. Celem naszym jest pogranicze. Krainy jezior i mazowieckich równin. Terenów Galindów i Mazurów, Polaków i Krzyżaków, Królewiaków i Prusaków. Kiedyś teatr wielkich konfliktów, dziś kraina spokoju, sprzyjająca ucieczce od codziennych trosk.

Olsztyn. Miasto z zielonymi płucami

Stolica Warmii ulokowała się malowniczo między kilkunastoma jeziorami. Największe z nich - Ukiel. Nad nim znajdują się nowoczesna marina, miejska plaża i ośrodek sportów. Można tego olsztynianom pozazdrościć. 

Najciekawszym zabytkiem miasta jest gotycki zamek kapituły warmińskiej, stojący nad Łyną. W krużganku zachował się fragment tablicy astronomicznej sporządzonej przez Kopernika. A na dziedzińcu stoją pruskie baby - prastare rzeźby, które nie są... babami. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur i sceną festynów i przedstawień teatralnych. 

Centralnym miejscem olsztyńskiej starówki jest rynek otoczony zabytkowymi kamieniczkami z XVII-XIX w. Najstarszym budynkiem jest tzw. Dom Burmistrza z XIV w. D Muzeum na zamku czynne oprócz poniedziałków: zimą w godz. 10-16, latem 10-18. Bilety 12 i 8 zł. Wejście na dziedziniec bezpłatne. W środy wstęp wolny na wystawy stałe. 

Karczemka. Dziewicza natura i gościnny folwark z innej epoki

Reklama

Kilkaset metrów od ruchliwej trasy S7, którą mkną nad morze samochody z centralnej Polski, znajduje się miejsce niezwykłe. To Folwark Karczemka. 

Kiedyś był tu prawdziwy pruski folwark. Dzisiaj to doskonały pensjonat z rewelacyjnym stosunkiem jakości do ceny. Aktualni gospodarze przejęli ruinę i doprowadzili do stanu z najlepszych czasów. Dzięki temu można się tu czuć jak 100-150 lat temu. Każdy detal ma w sobie dobrego ducha starych dobrych czasów. 

To idealne miejsce dla ludzi szukających wyciszenia, ceniących sobie romantyczną atmosferę. Ale nie tylko atmosfera miejsca przyciąga jak magnes. Także nieskażona cywilizacją natura. Rankiem pod zabudowania podchodzą sarny, jelenie i zające. Od wiosny do jesieni w okolicznych wodach aż się kotłuje od ptactwa. Karczemka jest doskonałą bazą wypadową do pobliskiego Kanału Ostródzko-Elbląskiego i mało znanego sanktuarium w Zielonce Pasłęckiej. 

>>> Piękne zamki, gotyckie kościoły i renesansowe pałace. Gdzie je znaleźć? Sprawdź na następnej stronie <<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje