Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Rzeszów i okolice

Medynia. Garnki, wazony i proziaki

Kilka kilometrów na północ od Rzeszowa i Łańcuta leży grupa wsi tworzących niegdyś tzw. medyński ośrodek garncarski. 100 lat temu było to największe zagłębie produkcji glinianych garnków. Przekonamy się o tym odwiedzając Zagrodę Garncarską w Medyni Głogowskiej. W tym miniskansenie można poznać proces wytwarzania glinianych naczyń i ceramicznych ozdób. Trzeba znaleźć wyrobisko gliny, później praca na kole garncarskim, malowanie i wypalanie. Na miejscu można kupić piękne wyroby. 

Reklama

W skansenie jest Karczma u Garncarzy. Kulinarnym hitem są proziaki podawane z konfiturą własnej roboty (wyśmienita dyniowa i śliwkowa), 4 szt. za 9 zł. Bardziej sytym regionalnym daniem są fuczki z kubkiem maślanki. To smażone na głębokim tłuszczu placki z kiszonej kapusty i tartych ziemniaków – solidna porcja - 18 zł. 

Karczma u Garncarzy (Medynia Głogowska 382A) od niedzieli do czwartku w godz. 12-22, a w piątek i sobotę 12-24.

Łańcut - miasto pełne zabytków

Tutejsze Muzeum, Zamek w Łańcucie, to najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Podkarpacia. Reprezentacyjne pałacowe wnętrza: Sala Balowa i Wielka Jadalnia, dzieła wielkich artystów, skarbnica historycznych pamiątek, kolekcja pojazdów konnych, park krajobrazowy i storczykarnia. 

Jednym z mniej znanych miejsc jest łańcucka synagoga. Zewnętrzna bryła budowli wykazuje cechy barokowe, jest jednak skromna. To co najpiękniejsze kryje wnętrze: rokokowe dekoracje stiukowe i polichromie. A na środku sali modlitewnej oryginalna bima (foto po lewej) nakryta baldachimem i wsparta na czterech kolumnach spiętych półkolistymi arkadami.

Zobacz także:


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje