Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Rzeszów i okolice

Piękne ogrody, okazałe pałace, żywy skansen, trasa podziemna i regionalne przysmaki. Nasza dzisiejsza wycieczka wiedzie wokół Rzeszowa, stolicy Podkarpacia. W najbliższym czasie warto tu przyjechać, również ze względu na największą polonijną imprezę folklorystyczną na świecie.

Rzeszów. Rynek i kolorowy festiwal

Sercem miasta jest rynek. W kształcie nieregularnego czworoboku, zabudowany jest z trzech stron zabytkowymi kamieniczkami. W czwartej, zachodniej pierzei wznosi się okazały neogotycki ratusz. Pośrodku rynku stoi altana skrywająca przypuszczalnie XVII- wieczna studnię, którą odkryto przypadkowo w 2001 r. i zrekonstruowano. Nieopodal z kamiennego cokołu spogląda spiżowa postać Tadeusza Kościuszki. Zabudowa rynku pochodzi z XVIII i XIX wieku, ale w znacznej części stoi na reliktach znacznie starszych domów. Pod całym rynkiem rozciąga się skomplikowany system piwnic, lochów, komór i korytarzy. Część z nich została udostępniona do zwiedzania w formie Podziemnej Trasy Turystycznej – „Rzeszowskie Piwnice”. Jednak rzeszowskie zabytki i muzea to nie jedyny powód, aby lipcu odwiedzić stolicę Podkarpacia. 

Reklama

Miasto już od 50 lat gości największą imprezę integrującą społeczność polonijną z całego świata. Tegoroczny XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych będzie miał szczególny jubileuszowy charakter. Występy rozpoczną się w piątek 19 lipca tradycyjnym uroczystym korowodem uliczkami rzeszowskiej starówki, a finałowy koncert galowy odbędzie się wieczorem 24 lipca. Przez poszczególne dni estrada na rzeszowskim rynku będzie rozbrzmiewała występami 34 najlepszych zespołów polonijnych z Europy, USA, Kanady, Brazylii i Australii.

W czasie weekendu 20 – 21 lipca festiwalowi będzie towarzyszył Jarmark Podkarpacki, gdzie będzie można nabyć od lokalnych wytwórców kulinarne smakołyki, rękodzieło i rzemiosło artystyczne. 

Wejście do „Rzeszowskich Piwnic” obok ratusza pod nr Rynek 26. Trasa ma prawie 400 m i prowadzi przez trzy kondygnacje. Trasa czynna od wtorku do piątku w godz. 10-19, w weekend 11-18. W sezonie zimowym (X-IV) zamykana godzinę wcześniej. Bilety: 6,50 zł i 4,50 zł.

>>> Więcej o skarbach Podkarpacia przeczytasz na następnej stronie <<<

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje