Przejdź na stronę główną Interia.pl
Różne odcienie Krety

Podróże: Grecja, Kreta

- Jest pośrodku ciemnego jak wino morza ziemia niejaka, Kreta, piękna i żyzna, wokół wodą oblana - tak poetycko o Krecie mówił Homer. Walory tego miejsca znane są całemu światu. Według danych greckiego urzędu statystycznego ELSTAT, w zeszłym roku Grecję odwiedziło prawie 18 milionów turystów - to prawie o dwa i pół miliona więcej niż w roku poprzednim. Kreta jest miejscem, do którego wciąż się wraca, bo nie sposób ją odkryć za pierwszym razem.

Kreta dla spragnionych relaksu

Kreta jest wyspą dla ciepłolubnych i rozsmakowanych w przyjemnym klimacie śródziemnomorskim. Lato trwa na niej najdłużej w Europie, a w ciągu roku wypada aż trzysta słonecznych dni. Średnia temperatura wody od kwietnia do grudnia to 20°C, a w najcieplejszych miesiącach sięga aż 26°C. Z tego powodu jest jednym z najlepszych miejsc na beztroskie plażowanie i relaks.

W miejscowościach wypoczynkowych, takich jak chociażby Rethymnon, Amoudara czy Georgioupolis można zażyć ciepłych kapieli lub poopalać się na piaszczystych, urokliwych plażach. Wrażliwych na piękno natury zachwyci górzysty krajobraz Krety i bezkresne morze z rozsypanymi na horyzoncie, nieodległymi wyspami, które także warto odwiedzić, jak Chrissi czy wiązana z legendami o Atlantydzie, wysepka Santorini.

Kreta dla aktywnych

Turyści, którym niestraszne są dalekie i wymagające wędrówki, zakochają się w majestatycznym Wąwozie Samaria. Na unikalny krajobraz tego miejsca składają się skalne masywy, krystalicznie czyste rzeki, źródła oraz gęste cyprysowe i sosnowe lasy. Czternastokilometrowa wędrówka wśród monumentalnych skał, uwieńczona orzeźwiającą kąpielą, pozostawia niesamowite wrażenia. 

Miłośnicy trekkingu powinni przemierzyć również, znajdujący się na południu wyspy, krótszy, ale węższy i bardziej stromy, Wąwóz Imbros. Ci, którzy chcą poczuć autentyczny smak Krety, powinni z pewnością poszukać tradycyjnej górskiej tawerny. Wino przelewa się w takich miejscach litrami, można spróbować ciekawych przysmaków tradycyjnej kuchni i przetańczyć z radosnymi i otwartymi z natury Kreteńczykami całą noc.

Kreta dla poszukiwaczy śladów historiiObowiązkowym elementem podróży na Kretę jest odwiedzenie starożytnego Heraklionu, a w nim warto zobaczyć między innymi piękny, odrestaurowany wenecki zamek, fontannę Rossiniego, a co najważniejsze, należy wybrać się do Muzeum Archeologicznego w Heraklionie.

Pośród woskowej ciszy muzeum można przenieść się tysiąclecia wstecz, podziwiać świadectwa ludzkiej wrażliwości i geniuszu utrwalone w malowidłach i freskach pochodzących z Pałacu Minosa, odkrywać ślady codziennego życia starożytnych ludów pozostawione w postaci zabytków sztuki pośledniej i użytkowej.

6 kilometrów od Heraklionu, w Knossos, znajduje się wspomniany wcześniej pałac królewski, którego historię łączy się tradycyjnie z mitem o Minotaurze. Budowla ta jest perłą okresu kultury minojskiej. Jej architektura jest malownicza, przypominająca bardziej spiętrzone dekoracje jakiejś wielkiej opery niż dostojną, surową i warowną siedzibę królewską. Miłośnicy paleontologii powinni wybrać się zaś do Rethymnonu, trzeciego co do wielkości miasta na wyspie. 

Tam, w  Meczecie Mastaba, znajduje się  Muzeum Paleontologiczne, z imponującym skamielinami, szkieletami i innymi skarbami geologicznymi Krety. Sam Rethymnon jest bardzo ciekawym i urokliwym miejscem. Architektura opowiada jego zawiłą historię, widać zwłaszcza silne wpływy tureckie. Niejednego zachwyci z pewnością przepiękny port i słynna fontanna Rimondi. Nocą zaś w Rethymnonie budzi się do życia starówka i staje się prawdziwym centrum rozrywki.

Kreta raz jeszcze

Podróż na Kretę może mieć za każdym razem inny charakter. Warto tu wracać co jakiś czas, by wychwycić w pełnej ostrości jej wszystkie odcienie. Na Krecie można przeżyć duchową i intelektualną pielgrzymkę do początków naszej kultury, spędzić aktywnie czas na uprawianiu sportów wodnych, wędrówkach, morskiej żegludze na pobliskie rajskie wyspy lub zdecydować się na czysty relaks, oddając się przywracającemu siły witalne i znakomity humor wypoczywaniu na plaży, kosztowaniu lokalnej kuchni i zabawie w klimatycznych, górskich tawernach.

Sprawdź TUTAJ!

Małgorzata Pawłowska


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje