Przejdź na stronę główną Interia.pl

Raj na ziemi

Niesamowite, rajskie, niezapomniane... Długo można by mnożyć zachwyty, bo na Hawajach jest po prostu pięknie. To królestwo czarnej lawy, soczystej zieleni, uroczych plaż i turkusowego oceanu oczarowuje od pierwszego wejrzenia. I nie znam nikogo, kto choć przez chwilę by nie pomyślał, że spóźnienie się na samolot powrotny to wcale nie taki zły pomysł.

Honolulu

Stolica to największe, ale też najbardziej rozrywkowe miasto Hawajów. Jej epicentrum stanowi dzielnica ze słynną plażą Waikiki. Biały piasek, palmy, deptak, hotele i luksusowe butiki, a do tego słońce zachodzące tu spektakularnie wprost do Oceanu Spokojnego i długie fale, doskonałe do surfingu. Całości dopełnia charakterystyczny stożek wygasłego wulkanu Diamond Head. To doskonałe miejsce na rozpoczęcie (lub zakończenie) hawajskiej przygody.

Na fali

Reklama

Plaże Oahu, takie jak Sunset Beach, Pipeline, Waimea czy Waikiki, to dla miłośników surfingu miejsca kultowe. Szczególnie te trzy pierwsze słyną z załamujących się daleko od brzegu wielkich fal: pięcio-, ośmio-, a nawet dziesięciometrowych. Każdy normalny człowiek, gdy widzi taką ścianę wody, ucieka, ale surfer płynie wprost na nią. Hawajskie fale tworzą tuby, w których niezwykle trudno jest utrzymać równowagę, bo wszystko wokół się rusza. Nie mówiąc o hektolitrach wody, które w razie wywrotki spadają na głowę. Ale kto raz spróbował, temu takie fale będą się śnić.

Wyspa Oahu

To najpopularniejsza i najbardziej zaludniona z siedmiu zamieszkanych hawajskich wysp, bo tu właśnie mieści się międzynarodowe lotnisko i stolica stanu - Honolulu. Na Oahu nie brak jednak niesamowicie zielonych, odludnych miejsc i kultowych plaż. Były scenerią chociażby serialu "Zagubieni" i filmu "Avatar" w reż. Jamesa Camerona. Niedaleko Honolulu znajduje się baza wojskowa Pearl Harbor, zaatakowana przez Japończyków 7 grudnia 1941 roku. Zginęło wtedy 2403 żołnierzy, a zniszczonych zostało 188 samolotów i 12 okrętów. Dziś mieści się tu wyjątkowe, kultywujące ich pamięć oraz przypominające walki na Pacyfiku muzeum. USS Arizona Memorial to mauzoleum wybudowane nad wrakiem pancernika, który spoczywa 14 metrów pod wodą i jest grobowcem ponad tysiąca marynarzy.

Surfing

Na Waikiki narodził się współczesny surfing. Za jego ojca uchodzi hawajski pływak i mistrz olimpijski Duke Kahanamoku, którego pomnik znajduje się tuż przy plaży. Jako pierwszy uprawiał ten znany wcześniej tylko na wyspach Pacyfiku sport w Australii i Kalifornii. Zaczynał pływać na tradycyjnych, długich na niemal pięć metrów i ważących dobre 50 kilogramów deskach z endemicznego drzewa koa, zwanych papa nu. W 1911 roku założył istniejący do dziś, pierwszy klub surfingowy w historii Hui Nalu. Kilka lat później Thomas Edward Blake zafascynowany Dukiem i surfingiem odkrył polinezyjskie deski w muzeum i stworzył ich lżejsze i mniejsze wersje. Gdy dodał do nich stateczniki, surfing oraz styl życia z nim związany urzekły miłośników fal na całym świecie.

Wyspa Maui

Maui, najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów hawajska wyspa, słynie z długich piaszczystych plaż ocienionych palmami i obmywanych przez turkusowe fale. Pełno tu kurortów, które właśnie wokół takich plaż zbudowały idealny wakacyjny mikrokosmos. Blisko wybrzeży Maui znajduje się też niesamowita, będąca zalanym kraterem wulkanu wyspa Molokini. Ma kształt półksiężyca, a ze względu na ogromną przejrzystość wody jest jednym z lepszych na Hawajach miejsc do snorkelingu i nurkowania. Można tu spotkać całe bogactwo kolorowych ryb z rafy, żółwie morskie, barakudy, a nawet manty.

Haleakala

Haleakala znaczy Dom Słońca. Ten liczący 3055 m n.p.m. wulkan to najwyższa góra Maui. Na szczyt prowadzi pełna zakrętów droga, a stojąc na jego czubku, ma się całą wyspę u stóp. Często spowijają go gęste chmury; na to, że się rozstąpią, największa szansa jest o świcie i zachodzie słońca. Wtedy słoneczne promienie najpiękniej wydobywają też odcienie lawy pamiętające ostatni wybuch w 1790 roku. Sam krater jest ogromny - jego szerokość to ponad 11 kilometrów, długość - 3, i jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na Maui. Stąd też w bezchmurną noc najlepiej widać gwiazdy.

Taniec hula

W czasach gdy Hawajczycy nie znali pisma, opowiadał niczym książka prastare legendy i historie o dzielnych żeglarzach, którzy przemierzywszy ocean, przybyli tu z wysp Polinezji. Z ruchów można odczytać, o czym "tańczą" tancerki. Wodospady, dżungla, wulkan, fale, miłość i tęsknota to stałe elementy niemal każdej historii. Taniec hula można zobaczyć w wielu turystycznych miejscach, ale w mistrzowskim wykonaniu, wpleciony we wciągający spektakl, na wieczorze Lū’au na plantacji Kilohana na wyspie Kauai. Czekają tam na nas również ekspresyjny taniec ognia i długo pieczony w podziemnym, tradycyjnym piecu imu prosiak.

Wieloryby

Humbaki zimą przypływają na Hawaje ze skutej lodem Alaski, pokonując niemal 4 tysiące kilometrów. Samice wybierają ich ciepłe wody, by po 12-miesięcznej ciąży urodzić młode. Co roku przychodzi tu na świat około 300 humbaków. Dla bezdzietnych par to czas zalotów i godów. W sezonie w wodach wokół wysp potrafi się kryć od 3 do 5 tysięcy wielorybów. Niezwykle łatwo więc o spotkanie z nimi podczas rejsów łodzią, a na Maui można je obserwować nawet z lądu. Najlepszy czas to styczeń, luty i marzec. W kwietniu humbaki powoli odpływają ku zimniejszym, ale bogatszym w pożywienie wodom.

Kauai

Najstarsza wyspa Hawajów i jednocześnie najbardziej deszczowa, przez co też niesamowicie zielona. Jej najwyższy szczyt widać rzadko - to osnute chmurami jedno z najwilgotniejszych miejsc na ziemi. Jednak nie ma się co bać deszczu, bo widoki to zrekompensują. Cicho, spokój, słabe zaludnienie, zerodowane skały o niesamowitych kolorach i kształtach. Jak chociażby wybrzeże Na Pali, gdzie poszarpane klify rodem z "Parku Jurajskiego" (który tu zresztą kręcono) schodzą wprost do morza. Na jednej z plaż morze wyrzuciło na brzeg kapitana Jacka Sparrowa ("Piraci z Karaibów"). To miejsce na żywo robi jeszcze większe wrażenie.

Królestwo wulkanów

Hawaii, zwana też Big Island, jest największą i najmłodszą z głównych wysp archipelagu. Magma wciąż tu buzuje pod ziemią, a zastygniętą w niesamowite formacje lawę można oglądać w Parku Narodowym Hawajskich Wulkanów. Jego serce to dymiący krater aktywnego wulkanu Kilauea, w którym - wedle wierzeń Hawajczyków - mieszka bogini ognia i zniszczenia Pele. Po sąsiedzku, na najwyższym szczycie archipelagu, w uśpionym wulkanie Mauna Kea (4205 m n.p.m.), przebywa jej odwieczny wróg - Poli’ahu, bogini śniegu. Nawet na Hawajach potrafi on czasem popadać.

Anna Janowska

 PANI 2/2016

Tekst pochodzi z magazynu

Pani

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje