Reklama

Ptasie miejscowości na Mierzei Wiślanej

Kormorany przemierzają w locie tysiące kilometrów, by dotrzeć z Afryki na Mierzeję Wiślaną. Tu budują gniazda, głównie na starych sosnach, ale też na drzewach liściastych. Po rezerwacie można chodzić wybranymi szlakami. Na mierzei czeka na turystów wiele atrakcji...

Jedziemy do Kątów Rybackich! Tu, kilka kilometrów za Sztutowem, zaczyna się piaszczysty półwysep. To doskonałe miejsce dla miłośników plażowania, choć jeszcze niedawno rósł tu bór sosnowy, a do plaży trzeba było iść kilka kilometrów. Teraz jest wiele pól biwakowych i pensjonatów, każdy znajdzie coś dla siebie.

W rezerwacie w Kątach Rybackich oprócz kormorana czarnego żyje też czapla siwa. Obszar jest pod częściową ochroną.

Kilkanaście kilometrów dalej jest Krynica Morska

Specyficzny klimat i wody solankowe nadają temu miejscu charakter uzdrowiskowy. Polecamy tę miejscowość na rodzinny urlop z dziećmi, bo oprócz doskonałego powietrza, czeka także na nasze pociechy kilka zjeżdżalni na plaży, plac zabaw „Bajkolandia” oraz Lunapark Krynica i park linowy.

Reklama

Niewątpliwą atrakcją jest też latarnia morska. Na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław leży Jantar, wieś na dawnym szlaku bursztynowym. Piękne okazy (z zatopionymi wewnątrz owadami i fragmentami roślin) możemy zobaczyć w tutejszym Muzeum Jantaru.

Co roku na miejscowej plaży odbywają się... Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu – tego lata Jantar zaprasza na nie 15 i 16 lipca.

Dodatkowe informacje o opisanych miejscach

Kąty Rybackie – adresy pensjonatów i kwater prywatnych znajdziesz na stronie internetowej: katyrybackie.mierzeja.com Krynica Morska – noclegi i atrakcje sprawdź na stronie: www.krynicamorska.pl Latarnia morska: godziny otwarcia od 9.00 do 19.00 (w lipcu i sierpniu), bilety 4–6 zł. Jantar – gdzie warto się zatrzymać, dowiesz się m.in. na stronie internetowej: www.mierzeja.pl; zaś o lokalnej imprezie na: www.polawianiebursztynu.pl

Jantar...

... tak nazywa się miejscowość położona w samym sercu przepięknej mierzei. Nazwę swą zawdzięcza temu, że w przeszłości wydobywano tu dużo bursztynu. Dziś na plaży również można sporo go tu znaleźć, zwłaszcza po sztormie.

Mierzeja Wiślana

Na Mierzei Wiślanej żyje dużo dzików. To taka lokalna atrakcja. Choć wydają się oswojone, zawsze należy zachować0 ostrożność...

Kormorany

Doskonale nurkują i zjadają dziennie... po pół kilograma ryb! Pewnie dlatego wracają do rybackich wsi chętniej niż na Mazury. Na piaszczystym wale oddzielającym Zalew Wiślany od Bałtyku jest największe w Europie skupisko kormoranów.

Kąty Rybackie. Turyści kochają tę miejscowość za piękne plaże oraz urokliwą okolicę z sosnowym lasem. Kormorany zaś upodobały sobie to miejsce z powodu obfitości ryb – bo te ptaki są bardzo żarłoczne! Może dlatego nie są zbyt lubiane przez rybaków i wędkarzy... Oczywiście w przeciwieństwie do turystów i ornitologów!

Krynica Morska

Ta dawna wieś rybacka stała się obecnie największą i najbardziej znaną miejscowością na Mierzei Wiślanej. W sezonie odwiedza ją ponad 40 tys. turystów. To prawdziwy nadmorski kurort, gdzie w upalne dni panuje prawdziwy tłok na plaży.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy