Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Przewodnik po Łotwie

Stosunkowo niedaleko od Polski leży państwo, gdzie z całą pewnością spędzisz wakacyjne chwile wraz z najbliższymi, które będziesz pamiętał przez długie lata. Chodzi o Łotwę.

Ten niewielki kraj ma wbrew pozorom wiele do zaoferowania pod kątem turystycznym a jego niewątpliwą zaletą jest to, że nawet dłuższy pobyt nie powinien zrujnować twojego portfela. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy garść przydatnych informacji o tym pięknym miejscu w pigułce.

Położenie i klimat

Reklama

Łotwa to niewielki nadbałtycki kraj, który zlokalizowany jest na północny wschód od Polski. Jego terytorium - podobnie jak w naszym kraju, w dużej mierze zajmują rozległe lasy. Co charakterystyczne dla rejonów nadmorskich w tej okolicy, różnice wysokości nie są zbyt duże, Łotwa jest krajem zdecydowanie nizinnym. Dla lepszego zobrazowania warto wyobrazić sobie, że najwyższym szczytem w całym państwie jest Gaizinkalns o wysokości zaledwie 312 m. n. p. m. 

Linia brzegowa Łotwy jest dosyć regularna a tutejsze piaszczyste plaże przypominają te, które występują w Polsce. Wody Zatoki Ryskiej i Morza Bałtyckiego nie uchodzą za zbyt ciepłe. Planując swój pobyt na Łotwie musisz też wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, które wbrew pozorom nie są identyczne z tymi w Polsce. Najlepszym miesiącem na zwiedzanie kraju bez wątpienia jest koniec września. Wówczas temperatura nie spada poniżej 18 - 20 stopni Celsjusza a na ulicach miast jest zdecydowanie mniej uciążliwych grup turystów. Odradzamy z kolei wyprawę na Łotwę w okolicach listopada czy grudnia. Wtedy robi się naprawdę zimno i wyjątkowo nieprzyjemnie.

Kurorty i przyroda

Wbrew obiegowej opinii na terenie Łotwy znajdziesz wiele miejsc, gdzie będziesz miał okazję się odprężyć i zapomnieć o problemach codzienności. Każdy odkryje tu dla siebie coś odpowiedniego. W bezpośrednim sąsiedztwie Rygi - stolicy państwa, znajduje się Jurmałe, bardzo popularne wśród turystów miejsce. Samo miasto nie jest zbyt imponujące, jednak główną zaletą okolicy są liczne minikurorty, które je otaczają. Do najlepszych z nich można bez wątpienia zaliczyć Kemeri, Pumpuri, Melluzu czy Majori.

Jurmała to przede wszystkim niezliczona ilość przyjemnych barów, pubów, kawiarni i restauracji, a także piękne i zadbane plaże. Na terenie miasta znajdziesz także liczne zabytki architektury drewnianej, która niegdyś była bardzo popularna na terenie całej Łotwy. Ciekawą opcją jest skorzystanie z oferty wycieczek, które można odbyć prosto z Jurmały. Ich kierunki to między innymi Gdańsk czy nawet porty w Szwecji. 

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Park Narodowy Gauja, czyli idealne miejsce dla wszystkich miłośników przyrody. Na jego rozległym terenie będziesz miał okazję do zwiedzania i podziwiania licznych jezior, jaskiń a nawet ruin dawnych zamków i warowni. W parku znajdziesz także unikalne

starodrzewy. Również dla najmłodszych przygotowane są tutaj ciekawe atrakcje - m.in. imponujący tor do zjazdu na specjalnych sankach.

Dla miłośników zabytków

Podczas swojej przygody z Łotwą nie sposób pominąć stolicy tego pięknego kraju. Ryga położona jest bezpośrednio nad brzegiem rzeki Dźwiny. Miasto jest wręcz przepełnione doskonale zachowanymi obiektami zabytkowymi. Należą do nich m.in. gotyckie domy mieszkalne w obrębie Starego Miasta, a także potężna konstrukcja katedry datowana na XIII wiek. W pobliżu znajdziesz także ruiny cysterskiego klasztoru. 

Do pereł ryskiej architektury sakralnej należy także zaliczyć świątynie gotyckie takie jak kościół Św. Jakuba i kościół Św. Jana. Z kolei nad kościołem Św. Piotra w Rydze króluje wieża o wysokości ponad 120 metrów! W stolicy Łotwy będziesz także miał okazję zwiedzić mury zamku z XIV wieku a także cytadelę. 

Drugim co do wielkości miastem w całym kraju jest Dyneburg. Tam również nie brakuje zabytków, które są godne polecenia. Zwiedzanie miasta powinieneś rozpocząć od odwiedzin w pozostałościach twierdzy, która należała niegdyś do rosyjskich carów. Znajdziesz tam też -  podobnie jak w Rydze, liczne zabytkowe kościoły z katedrą Św. Borysa na czele. Fanom dawnej architektury polecamy także wizytę w mieście, które po dziś dzień zachowało sporą część swojej średniowiecznej zabudowy. Kuldiga znana jest także z niezwykle gościnnych i pozytywnie nastawionych do turystów mieszkańców.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje