Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Pomysły na weekendowe wycieczki po Polsce

Czasem zamiast odpoczynku przy grillu lepiej wybrać się na rodzinną wycieczkę.

Suwalszczyzna - dzika natura i perełki architektury sakralnej

Podróż po tej urokliwej krainie jezior i lasów warto rozpocząć w Augustowie. Tu właśnie znajduje się port, z którego wypływają statki na Kanał Augustowski. W maju rozpoczyna się pełny sezon i rejsy odbywają się co 1-2 godziny.

Reklama

Rejs Kanałem: Mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza, bardzo atrakcyjna widokowo, wiedzie przez malowniczą Dolinę Rospudy. Druga, zwana Szlakiem Papieskim, prowadzi do sanktuarium w Studzienicznej, które odwiedził w 1999 r. Jan Paweł II.

Atrakcją jest śluza Przewięź pomiędzy jeziorami Białym i Studzienicznym, zbudowana w XIX wieku. Umożliwia ona przepłynięcie między akwenami o różnym poziomie wód. Gdy statek zawija do Studzienicznej, jest tam 20-minutowa przerwa na obejrzenie zabytkowego sanktuarium.

Do Sejn na bliny: Niewielkie miasteczko Sejny leży zaledwie 1,3 km od granicy z Litwą. Przez 200 lat miastem władali dominikanie i dzięki nim znajduje się tu piękna XVII-wieczna bazylika ze słynącą cudami gotycką figurą tzw. Madonny Szafkowej z 1400 roku. Będąc w Sejnach, trzeba też koniecznie wstąpić do Karczmy Litewskiej i spróbować znakomitych blinów, kołdunów i kartaczy.

Klasztor na wzgórzu: W małej wiosce Wigry znajduje się wart zwiedzenia zespół klasztorny kamedułów z pięknym barokowym kościołem i eremami, w których mieszkali zakonnicy. Trzeba też koniecznie pojechać do Płociczna i odbyć przejażdżkę zabytkową Wigierską Kolejką Wąskotorową przez Puszczę Augustowską.

Zwiedzając Suwałki, poszukajmy z dziećmi 10 krasnali na szlaku im. Marii Konopnickiej.

Pejzaż po lodowcu: Piechotą lub rowerem, ale trzeba przemierzyć szlaki Suwalskiego Parku Krajobrazowego z unikatową polodowcową scenerią: morenami, jeziorami, stertami głazów. Tu znajduje się jezioro Hańcza, najgłębsze w Polsce, i malownicza dolina rzeki Czarna Hańcza.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje