Reklama

Reklama

Polska: Gdzie zarezerwujesz tani hotel?

W którym polskim mieście można znaleźć najtańszy nocleg w hotelu? Niewiele osób odpowie, że w Warszawie, kojarzonej z najbardziej ekstremalnymi cenami. Tymczasem w stolicy można znaleźć nocleg w hotelu już od 48 zł, natomiast najdroższe minimalne ceny noclegu w hotelu są w Opolu i zaczynają się one od 160 zł.

- W przypadku cen minimalnych za nocleg w hotelu należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze w miastach, w których konkurencja jest większa, jak w Warszawie czy Krakowie, zwiększa się również rozpiętość cenowa. Hotele bardziej się specjalizują, dostosowują swoją ofertę do konkretnych grup odbiorców. Inaczej jest w przypadku miast, gdzie konkurencja nie jest tak bardzo duża. Natomiast więcej niż hoteli jest innych miejsc noclegowych - takich jak kwatery czy pensjonaty. - mówi Piotr Woś z serwisu eSKY.pl. - Sprawdziliśmy koszty noclegów we wszystkich stolicach województw w kraju i wyniki tej analizy zaskoczyły nas... 

Reklama

W jakich miastach są najwyższe minimalne koszty noclegu?

Miasta, w których minimalne ceny noclegu w hotelu są najwyższe to kolejno: Opole - 160 zł, Gorzów Wielkopolski - 142 zł, Białystok - 135 zł, Zielona Góra - 105 zł, Olsztyn - 100 zł. Nawet jeżeli te najniższe stawki nie są takie, jak można by się było tego spodziewać, ciekawie wypada zestawienie ich z tymi najwyższymi, które z reguły nie są bardzo wysokie i odpowiednio, dla każdego z tych miast wynoszą: Opole - 223 zł,  Gorzów Wielkopolski - 225 zł, Białystok - 281 zł, Zielona Góra - 275 zł, Olsztyn - 229 zł.

Jak widać w najbardziej ekstremalnym przypadku różnica miedzy najtańszym a najdroższym noclegiem w danym mieście wynosi 150 zł. Oznacza to, że obiekty hotelowe w każdym z tych miast oferują swoim gościom podobny standard. Gdy patrzymy na średnie koszty dokonanych rezerwacji, to możemy stwierdzić, że zatrzymując się w tych miastach, goście hotelowi preferują raczej te niższe ceny i standard trzech gwiazdek z reguły ich zadowala:

· Opole - 180 zł średnia cena za rezerwację · Gorzów Wielkopolski - 166 zł średnia cena za rezerwację
· Białystok - 178 zł średnia cena za rezerwację
· Zielona Góra - 220 zł średnia cena za rezerwację
· Olsztyn - 150 zł średnia cena za rezerwację

Które miasta mają największe różnice w cenach hoteli?

Miasta, w których przyjezdni zastają największą rozpiętość, jeżeli chodzi o ceny hoteli, to: Warszawa, Kraków, Poznań, Toruń, Gdańsk, Wrocław. Tu spectrum cenowe jest naprawdę duże. Najtańszy pokój w hotelach w Warszawie można zarezerwować już za 48 PLN, ceny najdroższych sięgają 783 zł (różnica 735 zł), w Krakowie różnice te są tylko niewiele mniejsze (501 zł) z najniższą ceną o wysokości 56 zł i najwyższą 557 zł. Nieco mniejsze różnice cenowe są w:

· Poznaniu, najniższa cena za nocleg to 49 zł, najwyższa to 475 zł (różnica 426 zł)
· Toruniu, najniższa cena za nocleg to 65 zł, najwyższa to 430 zł (różnica 365 zł)
· Gdańsku, najniższa cena za nocleg to 72 zł, najwyższa to 354 zł (różnica 284 zł)
· Wrocławiu, najniższa cena za nocleg to 64 zł, najwyższa to 341 zł (różnica 277 zł)

- Można się zastanawiać, z czego wynikają takie różnice w cenach w tych miastach? Po pierwsze, występuje tam bardzo duża rozbieżność w standardzie hoteli, od takich, które mają bardzo słabe dwie gwiazdki, po takie, które są bardzo luksusowe i mają mocne pięć. Po drugie, miasta te są częściej odwiedzane z powodów turystycznych - w tym również przez osoby zza granicy, oznacza to, że mogą sobie pozwolić na wyższe ceny, bo ich goście są do nich przyzwyczajeni. Z tego wynika również i to, że obiekty te nie mają jednego charakteru np. biznesowego, są dużo bardziej różnorodne - mówi Piotr Woś.

Co jeszcze ma wpływ na kształtowanie się cen hoteli w wymienionych wyżej miastach? Znaczenie ma nie tylko ich standard i charakter, ale również lokalizacja. W takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Poznań hotele są umiejscowione zarówno w centrum, jak i w dużo dalszych lokalizacjach (nawet do 15 km od centrum) i te ostatnie mogą oferować znacznie niższą cenę. Nie bez wpływu jest również to, że w tych miastach, w których rozpiętość cenowa jest największa z reguły jest duża liczba hoteli należących do sieci i posiadających silną markę. Jaki ma to wpływ na cenę? Z reguły obiekty sieciowe - zwłaszcza te o zasięgu międzynarodowym - mają w pewnym stopniu, mniejszym lub większym, ceny standaryzowane, chociaż na poziomie jednego kontynentu czy rynku - w przypadku Polski - środkowoeuropejskiego. Obiekty te mają często zarządzanie centralne przez co podobne wyznaczniki cenowe.

Fakt, że klienci mają możliwość wyboru wcale nie oznacza, że decydują się na noclegi w najniższych lub najwyższych cenach. Średni koszt rezerwacji w tych miastach niewiele się różni od tego, który występuje w takich miastach jak Opole czy Zielona Góra. Jak się on kształtuje?

· Warszawa - 217 zł średni koszt rezerwacji
· Kraków - 210 zł średni koszt rezerwacji
· Poznań - 146 zł średni koszt rezerwacji
· Toruń - 173 zł średni koszt rezerwacji
· Gdańsk - 172 zł średni koszt rezerwacji
· Wrocław - 161 zł średni koszt rezerwacji

Ceny te pokazują, że nawet w sytuacji, gdy przyjezdni mają duży wybór skłaniają się ku rozwiązaniom pośrednim i na najdroższe hotele z reguły się nie decydują, lub też wybierane są one tak samo często jak te najtańsze i sprawia to, że średnie koszty rezerwacji na terenie całego kraju są podobne, niezależnie od tego jak duże różnice w cenach doby hotelowej występują w danym mieście.

Magdalena Fijołek, eSKY.pl

Dowiedz się więcej na temat: tani | nocleg | Polska | Warszawa | Kraków | miasta | hotel | ceny | podróże

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje