Reklama

Podróżuj bez wychodzenia z domu!

Machu Picchu, Peru

Tajemnicze miasto Inków położone jest na przełęczy między Huayna Picchu a Machu Picchu w peruwiańskich Andach, na wysokości 2400 metrów nad poziomem morza. Mimo, że opustoszało w 1537 roku, to pierwszych turystów doczekało się dopiero w XX wieku. Wszystko dzięki amerykańskiemu uczonemu - Hiramowi Binghamowi. Badacz dał początek wieloletnim pracom archeologicznym, a tym samym kompleksowemu poznaniu kultury Inków z Machu Picchu.

Teraz to niezwykłe miejsce może zwiedzić każdy z nas, a w dobie koronawirusa nawet wirtualnie. Wystarczy, że odwiedzimy stronę internetową "You Visit", aby w łatwy sposób przenieść się do świata Inków. Wraz z przewodnikiem będziemy mogli odbyć wirtualny spacer po tym zapierającym dech w piersiach mieście. Wycieczkę zakończymy w najwyższym punkcie Machu Picchu, z którego możemy podziwiać układające się schodkowo tarasy uprawne i rzucić okiem na całą architekturę tego miejsca.

Reklama

Piramidy w Gizie, Egipt

W łatwy sposób możemy się także przenieść na sam skraj pustyni - tam, gdzie kończy się złoty, gorący piasek, a zaczyna współczesna architektura Kairu. Dzięki tej podróży poznamy sekrety starożytnej Afryki i zwiedzimy miejsce, gdzie kilka tysięcy lat temu chowano władców Egiptu.

Piramidy w Gizie to absolutna konieczność dla prawdziwych miłośników podróży. Podczas tej wirtualnej wyprawy można podziwiać cały kompleks piramid zarówno z bliska, jak i z daleka. Na trasie znajdziecie Wielką Piramidę Cheopsa, Piramida Cherfrena oraz kultowego Sfinksa.

***Zobacz także***

Wieża Eiffla, Francja

To najbardziej znany obiekt architektoniczny w Paryżu, symbol miasta, a według niektórych całego kraju. "Żelazną damę" zbudowano na potrzeby paryskiej wystawy światowej, która odbyła się w 1889 roku. Jej konstruktor, Gustav Eiffel chciał zademonstrować za jej pomocą możliwości techniczne epoki oraz podkreślić wysoki poziom gospodarczy i naukowy Francji.

Wieża od lat stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki po Paryżu. Mimo że w obliczu pandemii zamknięto ją dla zwiedzających, to dzięki wirtualnemu przewodnikowi możecie nie tylko wspiąć się na konstrukcję, ale także podziwiać panoramę Paryża. Do stworzenia atrakcji posłużył wózek "Street View", który z powodzeniem uwiecznił już niejeden zabytek. Co ciekawe, panoramę miasta obejrzeć można z każdego krańca wieży.

Jeśli chcecie zobaczyć z bliska urocze uliczki Paryża i architekturę miasta, wystarczy, że włączycie panoramę Gare de Lyon. Zdjęcia wykonane o zachodzie słońca to prawdziwa gratka dla wielbicieli pejzaży miejskich.

Angkor Wat, Kambodża

Angkor Wat to najbardziej znany kompleks świątynny w Kambodży i to nie bez przyczyny. Świątynie od lat zapierają dech w piersiach każdemu turyście, który się tam pojawi. Zaskakuje nie tylko architektura, ale także przepiękne widoki i natura otaczająca święte miejsce.

Kompleks Angkor został zbudowany przez Surjawarmana II, ku czci boga Wisznu, z którym król się identyfikował. Tak więc powstał z myślą o hinduskim bóstwie, choć później przekształcono go na buddyjską świątynię. Co więcej, największym skarbem tego miejsca i celem wycieczek hindusów jest kamienny arras, który przestawia sceny z indyjskich eposów - Ramajany i Mahabharaty. Święte miejsce oraz wszystkie relikty związane z tradycjami Khmerów możecie zobaczyć tutaj.

Tadź Mahal, Indie

Tadź Mahal jest nie tylko jedną z najpiękniejszych budowli na świecie. To także niezwykła pozostałość po muzułmańskiej dynastii Wielkich Mogołów, która na wiele lat zawładnęła terytoriami wchodzącymi w skład współczesnych Indii.

XVII-wieczny pałac z białego marmuru wykonano mieszając ze sobą trzy style architektoniczne: perski, islamski oraz indyjski. Ziszczenie koncepcji zakochanego Szahdżahana zajęło aż 22 lata. Władca chciał w ten sposób wyrazić miłość do przedwcześnie zmarłej żony - Mumtaz Mahal. Kobieta odeszła z tego świata podczas porodu jego czternastego dziecka. Według legendy władca obiecał żonie budynek tak piękny, że żaden na świecie nie będzie mógł się jemu równać. Dlatego mauzoleum często nazywane jest także "świątynią miłości".

***Zobacz także***

Podobno Szahdżahan po zakończonych pracach na budowie rozkazał wszystkim robotnikom obciąć sobie palce, aby ci nigdy już nie przyczynili się do stworzenia podobnego dzieła. Dodajmy, że było ich od 20 do 25 tysięcy. Robotnicy ponieśli więc wysoką cenę za wielką miłość władcy. Mimo licznych kontrowersji, Tadź Mahal pozostałe architektoniczną perłą i szczytowym osiągnięciem architektonicznym w epoce rządów Wielkich Mogołów.

Petra, Jordania

Petra zasłynęła jako jedno z najstarszych miast na świecie. Ruiny pozostawili po sobie Nabatejczycy - starożytny lud pochodzenia semickiego, dlatego też stolica królestwa przeżywała rozkwit od III do I wieku przed naszą erą.

Petra wciąż zachwyca turystów z całego świata. Wykutą w skale Al-Chaznę (arab. skarbiec) oraz prowadzący do niej wąski wąwóz As-Sik można zobaczyć na własne oczy bez wychodzenia z domu. Z wirtualnym przewodnikiem możecie poznać fascynującą historię tego miejsca. Przechadzając się po wirtualnej Petrze spotkacie Beduinów, posłuchacie arabskiej muzyki i dowiecie się, w jaki sposób Nabatejczycy budowali swoje imperium.

Wśród przedstawionych zabytków znajdują się Ad-Dajr (arab. klasztor), Kasr Bint Firaun (arab. pałac córki faraona), teatr, Grobowiec Obelisków, czy Suchur al-Dżinn (arab. skały dżinów).

***Zobacz także***

Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Dubaj to emirat pełen kontrastów. Współczesność spotyka się tu z tradycjami kultury arabskiej, a wśród bogatych lokasów wciąż przybywa biednych pracowników z Azji Wschodniej. Tzw. expaci stanowią znaczny procent populacji Dubaju.

Emirat zyskał miano kosmopolitycznego centrum Bliskiego Wschodu, a co więcej przez lata wykształcił, można by rzec, własną markę. Widowiskowa architektura i niezwykła jak na tę część świata urbanistyczna wizja sprawiły, że wiele krajów pragnie naśladować Dubaj.

Dlatego w przypadku tego emiratu mamy do czynienia z tzw. dubaizacją, czyli zjawiskiem, które prześcignęło pojęcie globalizacji i glokalizacji - procesu dostosowywania globalnych trendów do uwarunkowań społecznych, kulturalnych i religijnych. Władze Dubaju osiągnęły w tym mistrzostwo, a odzwierciedlenie ich starań przejawia się właśnie w budownictwie i kosmopolitycznym charakterze emiratu. Nie sposób pominąć tego punktu na mapie podczas wirtualnych wojaży, dlatego obejrzyjcie koniecznie piękną panoramę Dubaju!

***Zobacz także***

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: Dubaj | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy