Reklama

Reklama

Płock - siedziba polskich władców

To jedno z najstarszych miast na Mazowszu. Pełniło niegdyś rolę stolicy, bo kiedy Warszawa była jeszcze nieznaną, niewielką wioską, do mieszkających tu książąt i królów przybywały już poselstwa z odległych zakątków Europy.

Nad okolicą góruje słynna Katedra Płocka pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jedna z najstarszych w kraju. Stanowi część Zamku Książąt Mazowieckich leżącego na Wzgórzu Tumskim. Legenda mówi o jego pogańskich początkach. 

Reklama

Podobno przedtem wznosił się tu ołtarz ku czci słowiańskich bogów. Jedną ze złożonych tu ofiar miała być Zyta, której prośby podobno rozlegają się wieczorami. 

W XI w. zbudowano kościół z drewna, a potem kamienną bazylikę, która była wyższa niż te w Gnieźnie i Krakowie. Jest ona miejscem spoczynku piastowskich władców: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. 

Między kruchtą a nawą główną zwraca uwagę replika słynnych, ogromnych, spiżowych drzwi obitych 48 płytami i religijnymi płaskorzeźbami. Ich oryginał znajduje się w Soborze św. Sofii w Nowogrodzie Wielkim w Rosji. 

Ze wzgórza i 60-metrowej skarpy rozciąga się wspaniały widok na dolinę Wisły. Kiedy już minie kwarantanna, pospacerujmy alejkami obsadzonymi kasztanowcami, zejdźmy na molo i wstąpmy do kawiarni na lody

Zatrzymajmy się na przystani albo wybierzmy na dwugodzinny rejs po Wiśle. W południe, a także o godzinie 18.00 z wieży ratusza rozlega się hejnał i pojawiają się figury książąt oraz sceny ukazujące pasowanie Bolesława Krzywoustego na rycerza. 

Dowiedz się więcej na temat: Płock | miasto

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje