Reklama

Pieniny i ich ciekawa historia

Historia ochrony krajobrazu Pienin zaczęła się... od zamku w Czorsztynie. Prawie wiek temu grono entuzjastów rozpoczęło starania o wykup okolicznych łąk, by utworzyć tu park narodowy. Problemem były pieniądze: Skarb Państwa był pusty a właściciele, wietrząc interes życia, znacznie podnieśli ceny.

Szczęśliwie, dziś spacerując tutejszymi szlakami możemy zachwycać się krajobrazami. Ich powstanie opisuje wiele legend, a przewodnicy szczególnie chętnie opowiadają o tym, skąd wzięły się tutejsze skały.

Dawno, dawno temu tam, gdzie dziś srebrzy swe wody Dunajec, było ogromne jezioro otoczone górami. Na szczycie wznosił się kamienny zamek, skąd władał okolicą sprawiedliwy i potężny król Pienin. Jaśniało oblicze władcy, gdy patrzył na swe dzieci: mocnego syna Czerteża, bystrego Czertezika i piękną córkę Sokolicę.

Pewnego razu jego krainę napadł nieprzyjaciel, więc król wysłał Czereża po pomoc do króla Lubania. Posłaniec wyruszył nocą, jednak gdy dotarł do skalnej grani nad Pienińskim Potokiem został pojmany przez wrogów i strącony w przepaść.

Reklama

Gdy odsiecz nie nadchodziła, król wysłał młodszego syna. Ale i on po dotarciu w to samo miejsce został zabity. Gdy król Pienin się o tym dowiedział nakazał odnaleźć ich ciała i wykuć im w skałach grobowce, nazwane odtąd Czerteżem i Czertezikiem.

Piękna Sokolica nie raz płakała nad ich grobami, ozdabiając je kwiatami, aż pewnego razu spotkał ją zły czarownik. Rzucił na nią zaklęcie zmieniając ją na wieki w skałę. To dlatego Sokolica wiosną rozkwita złotymi kwiatkami smagliczki i jest uważana za najpiękniejszą w Pieni nach.

I choć nikt jej odczarować nie może, to wystarczy tylko na nią spojrzeć, by zachwycić się jej urodą. Równie pięknego miejsca nie znajdziecie nigdzie indziej!


Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy znajduje się na południu Polski, najbliższe większe miasta to Nowy Targ i Nowy Sącz. Bazą wypadową do zwiedzania Pienin jest Szczawnica, Krościenko, Czorsztyn i Niedzica. Najpopularniejszy (i najstarszy) szlak turystyczny wiedzie z Krościenka na Trzy Korony.

Część parku znajduje się na terenie Słowacji – jeśli chcemy tam powędrować należy zabrać dowód osobisty lub paszport. Popularnym miejscem spacerów jest Wąwóz Homole; jeśli zaczniemy spacer do niego w Jaworkach k. Szczawnicy jego przejście zajmie około 1,5 godziny.

Siedziba dyrekcji PPN: 34-450 Krościenko nad Dunajcem, ul. Jagiellońska 107B; informacja turystyczna: 18 262 56 02 wewn. 55; e-mail: biuro@pieninypn.pl.


Anna Olej-Kobus

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy