Przejdź na stronę główną Interia.pl

Paryskie centrum sztuki

Centre Georges Pompidou stało się drugą, po Wieży Eiffla wizytówką Paryża.

Futurystyczny budynek położony w paryskiej dzielnicy Beaubourg to obok Luwru czy Wieży Eiffla niemal obowiązkowy punkt na trasie każdej wycieczki do stolicy Francji.

Na cześć prezydenta

Reklama

Centrum nazwano na cześć prezydenta Francji, Georgesa Pompidou, który w 1969 roku podjął decyzję o wybudowaniu na tzw. Plateau Beaubourg nowoczesnej placówki kulturalnej dla mieszkańców Paryża i turystów. W międzynarodowym konkursie architektonicznym zwyciężył projekt autorstwa Włocha - Renzo Piana i Brytyjczyka - Richarda Rogersa. Budowa Centrum Pompidou trwała pięć lat. W 1977 roku, tuż po otwarciu Centrum przyciągało 45 tysięcy zwiedzających dziennie.

Idealna przestrzeń

Wewnątrz Centrum znajduje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej i główna biblioteka publiczna w mieście. Oprócz tego znajdziemy tu teatry, sale koncertowe i kino oraz całą infrastrukturę dla turystów, jak sklepy czy restauracje.

Dzięki nowoczesnym - nawet w XXI wieku - rozwiązaniom architektonicznym, w Centrum Pompidou uzyskano idealną przestrzeń wystawienniczą. Wszelkie instalacje, jak rury wodociągowe, klimatyzacja czy kable elektryczne, zostały poprowadzone na zewnątrz budynku, dzięki czemu w środku jest więcej miejsca. Każdą z instalacji oznaczono kolorem - np. rury doprowadzające wodę są zielone, ogrzewanie oznaczono na czerwono, a klimatyzację - na niebiesko.

"Ciągi komunikacyjne" - korytarze i ruchome schody umieszczono w przezroczystych tunelach. Przemieszczając się w budynku możemy więc jednocześnie oglądać przez szyby trwające właśnie wystawy. Za bilet do Centrum zapłacimy 12 Euro.

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje