Reklama

Reklama

​Opole: Europa w miniaturze

Jest tu mała Wenecja i krzywa wieża, podają słynne francuskie naleśniki, a na ulicach wszechobecny jest język niemiecki. Opole przypomina Europę w miniaturze.

Opole, położone na dwóch brzegach Odry, spięte jest malowniczymi mostami. Warto z nich skorzystać, żeby zobaczyć bogactwo tego miasta. Większość jego atrakcji zwiedzisz piechotą, ale możesz też wypożyczyć miejski rower.

Przejdź się ulicą Krakowską

Reklama

Krakowska łączy Dworzec Główny z Placem Wolności. Choć nie znajdziesz tu jakichś nadzwyczajnych towarów, doceń poczucie humoru działających tutaj sklepów i barów. W Bookszpanie kupisz książkę, do Hollybut wstąp po buty, a w barze Rybex zjedz śledzia.

Wysłuchaj hejnału

W południe z wieży ratuszowej na rynku rozlega się hejnał. Ale nie jest to wcale sygnał średniowieczny. W 1952 roku skomponował go Zbigniew Frank opierając się na ludowej piosence "Opole, Opole to jest piękne miasto". Od 2012 wybrzmiewa jego nowa wersja, nad którą pracował syn twórcy - Jacek, dodając elementy sygnału Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Co ciekawe, wykonawcą hejnału, nieprzerwanie od 1990 roku jest ten sam muzyk - Tadeusz Ciuła.

Zobacz wszystkie pory roku jednocześnie

W dzisiejszych ogrodach Uniwersytetu Opolskiego, na Górce, znajdziesz studnię św. Wojciecha i wiele pięknych posągów. Wśród nich Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Barkowe rzeźby z 1753 roku po wojnie straciły głowy i nogi. Odnowiono je w 2003 roku.

Poczuj się jak w Paryżu

W naleśnikarni Grabówka nad Młynówką, tuż przy Zielonym Mostku obwieszonym kłódkami zakochanych, francuskie crepes przygotowywane są od lat 80.. Grabówka mieści się w dawnym budynku strażnika pobierającego opłaty za przejście przez most, nazywany do tej pory Groszowym lub Feningowym - bo cena za jego przejście wynosiła 1 grosz. Można tu zjeść naleśniki na słodko (na przykład z masłem, rumem i cukrem trzcinowym), albo na słono (z lazurem, gruszką i sosem z czarnej porzeczki). Zjesz je w towarzystwie wróbli, które wpadają tu do ogródka na małą ucztę.

Zwiedź małą Wenecję

Grabówka leży na peryferiach Małej Wenecji, czyli części miasta położonej nad Młynówką - prakorycie Odry, na którym działały dwa młyny. Na jej brzegach stoją budynki dawnego portu rzecznego, spichlerze i niewielkie kamienice. Całość do złudzenia przypomina Wenecję. Działa tam kilka włoskich restauracji i kultowy - choć zupełnie nie włoski - pub Highlander. Latem można przysiąść tu w ogródku nad rzeką.

Wyjdź na krzywą wieżę

Wieża Piastowska jest jedyną pozostałością po wyburzonym pod koniec lat 20. Zamku Piastowskim. Ponieważ pozbawiono ją podpory, z jednej strony nieznacznie odbiega od pionu. Ale nic jej nie grozi, stoi na solidnych fundamentach i ma ściany trzymetrowej grubości. Kilka lat temu przeszła gruntowny remont, który uczynił ją bardziej przystępną dla turystów.

W drodze na szczyt miniesz między innymi XIX-wieczne graffiti (z emotikonem!), drzwi na balkon, z którego opolskie księżniczki wyczekiwały swojego księcia (większość skończyła w klasztorze) i kapsułę czasu zamurowaną gdzieś w ścianie - dla potomnych. Ze szczytu wieży rozciąga się imponująca panorama na miasto i rzekę, na której brzegach się osiedliło.

Zwiedź Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki znajdziesz tuż przy słynnym amfiteatrze opolskim. To multimedialne muzeum, w którym zgromadzono najlepsze dzieła polskiej fonografii od lat 20. do teraz. Możesz w nim wysłuchać archiwalnych audycji radiowych, poznać historię wybranych piosenek i ich twórców. Od Eugeniusza Bodo, przez Czerwone Gitary, Kult po Kaliber 44. Możesz tam też wystawić na próbę swój talent. W jednej z specjalnych kabin akustycznych możesz nagrać swoją wersję znanych przebojów. Wychodząc nie zapomnij wcielić się w rolę klakiera i nagrać swoich oklasków. Będzie można je oglądać w muzeum jeszcze 24 godziny po twojej wizycie.

Wypocznij w Labie

Bardzo ciekawą częścią Opola jest wyspa Bolko, na której znajduje się między innymi ogród zoologiczny. Ale kiedy go miniesz, dojdziesz do stawu, nad którym stoi niewielka, gustownie urządzona, restauracja Laba. Podają tam świetne jedzenie i desery warte grzechu. Mnie zachwyciła "Monoporcja wiśnia" - czekoladowe cudo w kształcie wiśni w polewie. Latem organizowane są tu koncerty, pokazy filmów i inne ciekawe atrakcje, jesienią warto prostu posiedzieć w spokoju i się zrelaksować.

Znajdź lamę

Wszystkie są kolorowe i bardzo radosne. Lamy pojawiły się w kilku punktach miasta zwiastując festiwal filmowy Opolskie Lamy, który odbędzie się tu między 4 a 14 października. To nie tylko seanse i konkurs dla filmowców, ale też koncerty, wystawy, instalacje i pokazy plenerowe.

Posłuchaj songwriterów

Między 30 września a 1 października do Opola zawitali światowej sławy artyści, by zaprezentować swoją autorską twórczość podczas 6. edycji Opole Songwriters Festival. Na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego pojawili się m.in. Warhaus, Myrra Ros, A.S. Fanning, Lorna, Lor i Leepeck.

Agnieszka Łopatowska

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje