Reklama

Odkryj najlepsze smaki kuchni Majów i Azteków

Meksykanom zawdzięczamy czekoladę, chili oraz prażoną kukurydzę. W 2010 roku kuchnię meksykańską, odzwierciedlającą żywą, duchową kulturę wspólnoty, wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Kraj Majów i Azteków co roku przyciąga do siebie setki milionów turystów. Jak zaplanować swoją pierwszą podróż do Meksyku? Co trzeba koniecznie zobaczyć i czego spróbować?

Podróż do Meksyku - samodzielnie czy z biurem podróży?

Warto mieć na uwadze, że trwający niemal 13 godzin lot bezpośredni z Polski do Meksyku odbywa się jedynie samolotami czarterowymi biur podróży. Bilety są stosunkowo drogie - samodzielnie opłaca się je kupić jedynie w bliskim terminie wylotu, często lepiej jest szukać lotów przesiadkowych z innych krajów europejskich, jednak wymaga to dodatkowego zaangażowania i znacznie wcześniejszych rezerwacji. Dobrą alternatywą jest wyjazd do Meksyku z biurem podróży, które oferuje wykup przelotu oraz noclegu, jak i całych pakietów all inclusive. Warto zapoznać się również z podstawowymi informacjami na temat Meksyku: przykładowe ceny, różnice stref czasowych, a także praktyczne dane o komunikacji.

Reklama

- Co ważne, Polacy nie potrzebują wiz, aby polecieć do Meksyku - wymagany jest jedynie ważny paszport oraz wypełniony w czasie lotu Formularz Migracyjny - przypomina turystom Piotr Nowaczyński, pracownik biura podróży TUI.

Wiele biur podróży oferuje atrakcyjne pakiety wycieczkowe do Meksykańskich Stanów Zjednoczonych (tak brzmi oficjalna nazwa kraju). W zależności do wybranego rejonu, można cieszyć się widokami plaży w Cancún, przejść się Piątą Aleją w Playa del Carmen, podziwiać wodospady Agua Azul, kąpać się w Cenote, a także zwiedzać uznany za jeden ze współczesnych siedmiu cudów świata Chichen Itza na Półwyspie Jukatan. Miłośnicy historii z pewnością zachwycą się dawnymi miastami Majów i Azteków: Tulum, Palenque, Uxmal czy wyspą Holbox. Do najpopularniejszych kurortów zalicza się Puerto Vallarta, Acapulco, Cancun Mazatlan oraz Cabo San Lucas.

Czym charakteryzuje się kuchnia meksykańska?

W krainie Majów i Azteków niemal wszystko jest fascynujące i odkrywcze! Nawet znany niemal w każdej kuchni świata placek z pieczonym serem, czyli nasz polski sernik, jest tam przygotowywany z mleka koziego. Słynna tequila to odpowiednik naszej wódki, produkowana jest z sfermentowanych owoców agawy niebieskiej. Quesadillas z szynką i serem, czerwony ryż z achiote, kokosowy pudding ryżowy, makarony z różnymi gatunkami papryki i fasoli (jak chociażby z pikantną fasolą pinto), zupa z ciecierzycą i kurczakiem czy marynowana czerwona cebula to charakterystyczne, znane niemal w każdym kraju przysmaki kuchni meksykańskiej. Rybne tacos warto brać z miejscową rybą, np. lucjanem, tacos z grillowaną wieprzowiną jest najczęściej marynowane w sosie chili, krewetki pochodzą z rejonów Goa. Podawane z fenni, czyli sokiem ze sfermentowanego kokosa lub orzecha nerkowca stanowią świetne uzupełnienie drinków i koktajli.

O wiele mniej popularne, a doceniane przez kucharzy i koneserów nietypowych smaków na całym świecie są też inne dania, jakie można skosztować podczas podróży do Meksyku. Na pewno nie warto omijać restauracji serwujących timbale z cukinią, czyli kukurydzianych babeczek podawanych z pikantnym sosem na bazie mleka i chili, a także tych mających w karcie grzybowe empanadas, czyli domowe tortille z farszem grzybowym i meksykańskim serem, które są rumieniowe na rozgrzanych grillu. Skoro o wyrazistych smakach mowa, to miłośnicy słodko-pikantnych doznań powinni zwrócić uwagę na papryczki chili ancho z picadillo z kurczaka serwowanego z dużą ilością świeżej kolendry, mięty i natki pietruszki.

Chili chipotle to suszone i wędzone jalapenos, które było znane jedynie społeczności meksykańskiej aż do lat 90. XX wieku! Serwuje się je często z gotowaną kukurydzą i masłem, a także z pieczonymi, słodkimi ziemniakami. Tradycyjna kuchnia meksykańska potrafi zaskakiwać - niegdyś mięso jagnięce albo baranie (zwane jako birria) pieczono w dołach wykopanych w ziemi, a dzisiaj, chociaż cały proces odbywa się w zwykłych garnkach, to nadal to mięsa dodaje się duże ilości przypraw, takich jak cynamon, imbir, kmin rzymski, papryczki ancho i guajillo, a nawet o oregano raz kardamon.

Co może nas zaskoczyć w Meksyku?

Meksykanie kochają cukier! Niemal na każdym kroku można spotkać lodziarnie, cukiernie i różnego rodzaju street foody, gdzie do każdego dania dodaje się odrobinę słodkich kryształków. Nawet do mezcalu, czyli najpopularniejszego w Meksyku alkoholu. Warto tu zrobić ważne rozróżnienie: każda tequila to mezcal, zaś nie każdy mezcal to tequila - ta bowiem nie może mieć w składzie larwy robaka gusano (to gatunek motyla Hipopta agavis).

W kraju potomków Majów i Azteków specyficznie odnosi się do śmierci, o czym można przekonać się, oglądając chociażby film animowany Coco. Figurki Santa Muerte, ubrane w kolorowe stroje i barwne maski, można kupić tuż obok stoisk z figurkami Marii.

To Meksykanom świat zawdzięcza nie tylko wspomnianą już czekoladę, ale również nasiona chia oraz amarantusa, cenione ze względu na swoje wartości odżywcze. Sztuka kulinarna ojczyzny Majów łączy w sobie dziedzictwo tamtejszych Indian oraz konkwistadorów i jest oparta na kukurydzy, roślinach strączkowych i paprykach.

Według progroz opublikowanych przez bank Goldman Sachs, do 2020 roku Meksyk ma szansę stać się siódmą potęga gospodarczą świata. Już dziś należy do państw określanych jako emerging powers.

Niemal 30% wszystkich mieszkańców stanowią rodowici Indianie. Do największych grup etnicznych zalicza się plemię Náhuatl (Aztecy) oraz Majów, a także Zapoteców, Miksteków i Otomí. Już w latach 30. XX wieku zaczęto promować dorobek kultur indiańskich w sztuce malarskiej, tendencję tą określono mianem Indigenismo.

Co przywieźć z Meksyku?

Z Meksyku nie wolno wywozić żywności, która nie jest specjalnie pakowana, czyli jedzenie musi być w puszkach, w szkle lub zapakowane próżniowo. Całkowitym zakazem objęte są wszelkie rośliny i nasiona, a także mięso i kawior ryb jesiotrowatych. Nie powinien zdziwić również fakt, zabroniony jest wywóz produktów medycyny ludowej oraz chińskiej, która zawiera sproszkowane piżmo, kości tygrysów, rogi nosorożców oraz wyciąg z woreczka żółciowego niedźwiedzi.

Z podróży do Meksyku warto przywieźć ze sobą kilka puszek fasoli pinto, aby wykorzystać je do huevos rancheros, czyli lekko podsmażoną na patelni tortillę ze smażoną fasolą, awokado oraz sadzonym jajkiem. Na szczęście w wielu polskich sklepach można bez problemu kupić mango, które nadaje się do przygotowania flambirowanego deseru owocowego z przywiezioną butelką tequili. W przypadku alkoholu do krajów Unii Europejskiej można wwieźć do 2 litrów wina oraz maksymalnie 1 litr alkoholu powyżej 22%.

Ze słodyczy warto zwrócić uwagę na lokalne produkty, np. pianki z ziaren kawy, czekoladę w proszku o posmaku orzechów kakaowca oraz wafelki ze skondensowanym mlekiem kozim. Meksyk to kraj fasoli i papryki, także tej w sproszkowanej i suszonej - bez problemu można kupić je na targu.

Spośród materialnych pamiątek warto zwrócić uwagę na sombrero - to charakterystyczny wysoki, słomiany kapelusz, który powinien spodobać się młodszym turystom. Starsi powinni zwrócić uwagę na kapelusze typu Panama, wykonane z liści łyczkowca dłoniastego. Bogaty jest także wybór glinianych i ceramicznych naczyń oraz ręcznie robionej biżuterii z motywami meksykańskimi oraz indiańskimi.

Marynarze, którzy w XVI wieku zawitali do Meksyku, przywieźli ze sobą hamaki, które bardzo szybko podbiły serca tamtejszej społeczności. Najlepsze egzemplarze można kupić na Jukatanie, gdzie produkuje się mnóstwo kolorowych, wykonanych z różnorodnych materiałów hamaki. Nie są ciężkie - zapakowane ważą maksymalnie 2 kilogramy, a stanowią piękną, oryginalną pamiątkę z podróży.

Meksyk to kraj o wielu obliczach - fascynuje, zadziwia, zachwyca, ale przede wszystkim oferuje bardzo wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Wspaniałe krajobrazy, mnogość restauracji i miejsc, gdzie można zjeść prawdziwe smakołyki, feeria barw ubrań i biżuterii, a także obecność wielkich miast kolonialnych tuż obok pozostałości po indiańskiej cywilizacji sprawia, że Meksyk to jeden z najbardziej pożądanych kierunków podróżniczych w 2019 roku.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy