Reklama

Reklama

Miejsca, które musisz zobaczyć w Pradze

Wspaniałe zabytki, zaskakujące współczesne dzieła sztuki, wyborna kuchnia, wzgórza z pałacami – stolica Czech rzuca czar na wszystkich!

Jest nazywana Złotą Pragą, perłą Habsburgów, najcu downiejszym klejnotem w kamiennej koronie świata. Miasto rozprzestrzenia się nad Wełtawą. Brzegi rzeki spina Most Karola, jedyna średniowieczna przeprawa wzniesiona z kamienia w naszej części Europy. Wśród zdobiących go figur warto odszukać świętego Jana Nepomucena – dotknięcie płaskorzeźby pod statuą podobno przynosi szczęście...

Reklama

Na Ratuszu Staromiejskim zainstalowany jest niezwykły zegar (orloj). Co godzinę oczom widzów ukazuje się procesja figur. W katedrze św. Wita na Hradczanach podziw budzą organy, mają prawie 3 tys. piszczałek! Tutaj też znajduje się urokliwa Złota Uliczka. Świetnym miejscem na aktywny wypoczynek jest wzgórze Petřín.

Dla dzieci

W Muzeum Karla Zemana znajdziecie się m.in. w niesamowitej łodzi podwodnej, zrobicie sobie zdjęcie na Księżycu, wzbijecie się w przestworza w maszynie latającej. Więcej na: www. muzeumkarlazemana.cz

Wasze dzieci lubią podróże pociągami? Wybierzcie się do Muzeum Kolejek. Oglądanie wagoników mknących przez urocze miasteczka sprawia ogromną frajdę. Wystawa zajmuje kilka pięter, zarezerwujcie więc sporo czasu! Więcej na: www.kralovstvi-zeleznic.cz

Tętniące życiem nowoczesne miasto

Stolica Czech nigdy nie zasypia. Życie toczy się w pubach, a także na ulicach, pośród zabytków i nowoczesnych instalacji. Puby. Nikt nie wyjedzie z Pragi, nie napiwszy się czeskiego piwa!

To jeden ze smaków tego miasta. Nie sposób podać liczby gatunków złocistego trunku, ponieważ każdy browar produkuje ich od kilku do kilkunastu. Piwo pija się przez cały dzień i najchętniej w gospodach, czyli we współczesnych pubach.

"U Kalicha" trafił do literatury - to w nim dobry wojak Szwejk umawiał się z druhem "o szóstej wieczór po wojnie". 

Tańczący dom

Miał stanąć w Warszawie, ale w latach 90. XX wieku okazał się dla nas zbyt awangardowy. Biurowiec stworzył jeden z najsławniejszych współczesnych amerykańskich architektów, Frank Gehry. Powstał w dzielnicy Nové Město. 

Prace Černego

Symbolem nowoczesnej stolicy Czech są prace Davida Černego. Przed kompleksem Quadrio od pół roku stoi ogromna głowa Franza Kafki. Metalowe elementy są w ciągłym ruchu, co ma symbolizować zaskakującą twórczość pisarza. 

Z pracami czeskiego artysty spotkamy się też m.in. na Žižkovie (Niemowlaki) i w pałacu Lucerna (Koń).

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje