Reklama

Reklama

Miasto rekordów. Najciekawsze atrakcje Dubaju

Dubaj, największe miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, uznawane jest za jedno z najbardziej rekordowych miejsc na ziemi. Dość powiedzieć, że to właśnie w nim znajdziemy 20 spośród 100 najwyższych budynków na świecie. Co ciekawe, większość z nich wzniesiono zaledwie dekadę temu.

Największe centrum handlowe świata

Największe centrum handlowe na świecie znajdziemy właśnie w Dubaju. Nazywa się The Dubai Mall i otwarte zostało w listopadzie 2008 r. Mimo że od ukończenia budowy minęło już ponad dziesięć lat, to obiekt nadal nie doczekał się konkurencji, która mogłaby zagrozić jego rekordowemu statusowi. Dubajskie centrum handlowe uznaje się również za jeden z najchętniej i najliczniej odwiedzanych tego typu budynków na świecie - w ubiegłym roku przewinęły się przez niego aż 84 miliony osób!

Reklama

Przypomnijmy, że The Dubai Mall zajmuje powierzchnię użytkową wynoszącą prawie 113 ha. Na tej przestrzeni mieści się ponad 1200 sklepów, 200 punktów gastronomicznych, trójkondygnacyjne lodowisko o wymiarach zgodnych z wytycznymi komitetu olimpijskiego oraz gigantyczne akwarium o pojemności 10 mln litrów wody (żyje w nim ok. 400 rekinów i dziesiątki tysięcy zwierząt morskich). Co ciekawe, akwarium da się nie tylko podziwiać z wielu różnych perspektyw korzystając z tuneli i specjalnie przygotowanych pasaży, ale można w nim również nurkować. Z atrakcji tej skorzystać mogą zarówno dorośli, jak i dzieci, które ukończyły 8. rok życia - zanurzenie odbywa się w specjalnej klatce umożliwiającej bezpieczny kontakt z rekinami.

Najwyższy wieżowiec świata

W Dubaju znajdziemy także najwyższy wieżowiec świata. Burdż Chalifa (zwana także Wieżą Chalify), bo o niej tu mowa, mierzy 828 m wysokości, a swoją nazwę zawdzięcza szejkowi Chalifie ibn Zajid Al Nahajjanowi. Liczący 163 piętra budynek, wzniesiony za kwotę 1,5 mld dolarów, oddano do użytku w 2010 r. Jego projekt przygotował ten sam zespół architektów, który pracował nad nowojorskim drapaczem chmur 1 World Trade Center. Wieżowiec wieńczy smukła iglica, wyłaniająca się z centralnej części budynku.

W Burdż Chalifie znajduje się nie tylko luksusowy hotel, urządzony i zaprojektowany przez samego Giorgia Armaniego, ale także najwyżej położona restauracja na świecie - At.mosphere. Warto dodać, że podczas nocy sylwestrowej w 2018 r.  fasadę wieżowca wykorzystano do przeprowadzenia rekordowego pokazu laserowego Light Up. Wydarzenie uznano potem za największy pokaz światła i dźwięku, jaki kiedykolwiek zrealizowano na fasadzie jednego budynku.

Największa i najwyższa "tańcząca" fontanna świata

The Dubai Fountain uznawana jest za najrozleglejszą i najwyższą "tańczącą" fontannę świata. Składająca się na nią instalacja rozciąga się na ok. 12 hektarach - poprowadzono ją ponadto na dnie sztucznego jeziora Burdż Chalifa o długości 275 m. Zlokalizowana jest w samym sercu miasta, u stóp Burdż Chalify. Zamontowane w niej dysze są w stanie wystrzeliwać wodę na wysokość ponad 150 m (łączna objętość wody wyrzucanej w powietrze wynosi ok. 83 tys. litrów).

Za jej budowę odpowiedzialna była ekipa projektantów, którzy na swoim koncie mają już m.in. charakterystyczne tańczące fontanny usytuowane przed Hotelem Bellagio w Las Vegas. The Dubai Fountain, której budowa pochłonęła prawie 220 mln dolarów, oświetlona jest przez 6600 lamp oraz 50 barwnych projektorów. Wszystkie pokazy odbywają się przy akompaniamencie muzyki pop, muzyki klasycznej i tradycyjnej muzyki arabskiej.

Niejedna "tańcząca" fontanna w Dubaju

The Dubai Fountain niedawno doczekała się godnej konkurencji, która zepchnęła ją na drugą pozycję na liście największych "tańczących" fontann świata. 22 października odbył się bowiem w Dubaju premierowy pokaz fontanny Palm Fountain, zlokalizowanej w bezpośrednim pobliżu promenady The Pointe, znajdującej się na Palmie Jumeirah, uznawanej za największą na świecie sztuczną wyspę stworzoną przez człowieka.

Obiekt, zajmujący 1300 m2, zbudowano bezpośrednio w morzu i, co ciekawe, właśnie wodą pobieraną wprost z morza jest zasilany (woda nie jest przy tym poddawana filtracji; w konstrukcji nie zastosowano także osobnego zbiornika). 22 października Palm Fountain oficjalnie została uznana przez inspektorów Księgi Rekordów Guinnessa za za największą fontannę na świecie.

"Największa ramka do zdjęć na świecie"

W Dubaju powstał również inny rekordowy obiekt, zwany The Dubai Frame. Redaktorzy brytyjskiego
"Guardiana" okrzyknęli go z miejsca "największą ramką do zdjęć na świecie". Znajduje się on w parku Zabeel i mierzy nieco ponad 150 m wysokości (przy 95,5 m szerokości). The Dubai Frame wzniesiono z użyciem szkła, stali, aluminium i zbrojonego betonu; pracę nad konstrukcją ukończono w styczniu 2018 r. Rama stanowi obecnie jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych na terenie Dubaju.

Ze wzniesienia, na którym zlokalizowana jest The Dubai Frame, rozciąga się widok na panoramę miasta, w tym m.in. na Zatokę Perską, Stary Dubaj, legendarny bazar Deira oraz drapacze chmur znajdujące się w ścisłym centrum miasta. Na szczycie obiektu mieści się ponadto przeszklony most o długości 93 metrów, z którego okolicę miasta widać wręcz jak na dłoni.

Największy kryty stok narciarski na świecie

Ski Dubai to jeden z największych zadaszonych "kurortów" narciarskich na świecie. Wysokość obiektu, położonego w centrum handlowym Mall of Emirates (należy on do grona największych centrów handlowych na świecie), wynosi 85 m, a jego całkowita powierzchnia przekracza 22 tys. m2. W ośrodku czynnych jest pięć stoków narciarsko-snowboardowych o zróżnicowanym stopniu trudności. Dostępna jest nawet trasa czarna, wytyczona z myślą o zaawansowanych entuzjastach sportów zimowych - liczy sobie aż 400 m długości i opada stromo na odcinku 60 m. Wszystkie stoki wyposażone są ponadto w zautomatyzowany, niezależny system sztucznego naśnieżania.

Na terenie ośrodka funkcjonuje także tor saneczkowy, lodowisko, stok do zjazdów na dmuchanych kołach i szkółka narciarska. Na turystów czeka także park lodowych rzeźb i zagroda pingwinów królewskich, które - ku uciesze zwiedzających - po swoich włościach przechadzają się przynajmniej kilka razy dziennie. Nic więc dziwnego, że podczas gali World Ski Awards zorganizowanej w 2016 r. w Austrii Ski Dubai uznane zostało za najlepszy kryty ośrodek narciarski na świecie.

Największy złoty pierścień świata

Dubaj to nie tylko jedno z najnowocześniejszych centrów biznesowo-finansowych na świecie. To również miasto, które pozostaje wierne swoim kupiecko-handlowym tradycjom. Na jego terenie wciąż działa bowiem tradycyjny arabski bazar - zwany sukiem - na którym sprzedaje się lokalne przyprawy, tkaniny, a także biżuterię oraz wyroby ze szlachetnych kruszców. To właśnie na złotym suku wystawiony jest w specjalnej gablocie 64-kilogramowy, 21-karatowy złoty pierścień znany jako Najmat Taiba (Gwiazda Tajby).

Pokrywa go warstwa 615 kryształów od Swarovskiego, których łączna masa przekracza 5 kg. To bez wątpienia największy i najbardziej spektakularny pierścień na świecie, czego potwierdzeniem jest fakt, że umieszony został w Księdze Rekordów Guinnessa. Eksperci szacują, że wartość pierścienia, który powstał dzięki wytężonej pracy 55 jubilerów, przekracza 3 miliony dolarów.

Najwyższy hotel świata

Liczący prawie 358 m wysokości czterogwiazdkowy Hotel Gevora uznawany jest obecnie za najwyższy hotel na świecie (potwierdza to uzyskany przez niego wpis do Księgi Rekordów Guinnessa). Budowę kompleksu, na który składa się 75 kondygnacji nadziemnych i 2 kondygnacje podziemne, ukończono w 2018 roku. Obiekt dysponuje aż 528 pokojami, które różnią się między sobą wielkością i ilością dostępnych udogodnień. Na jego terenie działa także siłownia, pełnowymiarowy basen, centrum konferencyjne oraz pięć restauracji serwujących kuchnię lokalną i międzynarodową.

Co ciekawe, hotel leży w bezpośrednim pobliżu najważniejszych finansowych centrów i zakątków Dubaju. Jest również znakomicie skomunikowany z najpopularniejszymi plażami oraz centrami handlowymi miasta. Zatrzymując się w nim, można mieć pewność, że zawsze będzie się w ścisłym centrum wydarzeń.

 

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism


materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje