Reklama

Reklama

Maroko - kraj kontrastów

Nie ma tu pośpiechu, typowego dla oddalonych od wybrzeża ośrodków, takich jak Fez czy Marrakesz. Miasto pełne jest zabytków, na których zwiedzenie potrzeba co najmniej kilku dni. Po dziś dzień można oglądać zachowane fragmenty miasta Sala Colonia, czy cztery bramy, które pozostały z potężnych fortyfikacji zbudowanych za panowania Almohadów w XII wieku. Najokazalszą z nich jest Brama Wiatrów Bab ar-Rouah, która tworzy dziś północno -zachodni narożnik obwarowań królewskiego kompleksu pałacowego. Z tego samego okresu zachowała się główna brama wjazdowa - Bab Udaja.

Reklama

Nad rzeką Bu Regreg wznosi się, uważana za symbol stolicy, Wieża Hassana. Jest ona jedyną pozostałością meczetu Jakuba Al-Mansura, budowanego dla uczczenia zwycięskiej bitwy z królem Hiszpanii pod Alacros. Niedokończona budowla została zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku. Wieża, ruiny meczetu wraz z przylegającym do nich mauzoleum Muhammada V, tworzą kompleks zabytków należący do najczęściej odwiedzanych atrakcji Rabatu.

Marrakesz

Miasto znajduje się u podnóża gór Atlasu, na wysokości 465 metrów. Powszechnie uchodzi za stolicę południowej części kraju, a przez położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków, uznawane jest również jako stolica handlu. Ze wszystkich stron ściągają tu kupcy ze swoim towarem, na tradycyjnym suku (targu) można nabyć zarówno barwne materiały, przyprawy korzenne, ozdoby jak i przedmioty codziennego użytku.

W najstarszej części miasta znajduje się plac Dżemaa el-Fna. To tu wieczorami koncentruje się życie miasta. W jego sąsiedztwie stoi XII-wieczny meczet Kutubijja, klasyczny przykład architektury marokańsko-andaluzyjskiej. Lokalna berberyjska legenda mówi, że podczas jego budowy polało się tyle krwi, że wszystkie mury i domy przybrały czerwoną barwę, stąd miasto ma się kojarzyć z tym właśnie kolorem. Będąc w Marrakeszu warto również odwiedzić Guéliz -nową dzielnicę wybudowaną przez Francuzów. Znajduje się tam tętniąca życiem Aleja Mohammada V, pełna barów i restauracji.

Casablanca

Największe i najbardziej rozwinięte pod względem przemysłowym, kulturowym i portowym miasto Maroka. Położone w zachodniej części kraju, nad Oceanem Atlantyckim. Praktycznie niczym nie różni się od zachodnich metropolii - szerokie drogi czy drapacze chmur są tu na porządku dziennym. Nawet zakazy odnoszące się do obyczajowości islamskich kobiet i mężczyzn nie są tu przestrzegane w takim stopniu, jak w innych marokańskich miastach. Rzadko spotyka się kobiety zakrywające swoje ciała tradycyjnymi strojami, chodzą ubrane tak jak przeciętne mieszkanki kultury Zachodu. Młodzi ludzie odwiedzają bary i kluby, chodzą na plażę.

W tym kosmopolitycznym mieście znajduje się trzeci co do wielkości obiekt sakralny na świecie - meczet Hassana II, jeden z nielicznych otwartych dla turystów. Jego budowę rozpoczęto w 1980 roku. Posiada, widoczny z daleka, najwyższy minaret świata, mierzący 210 metrów. Mówi się, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a w Marrakeszu prowadzą one na Plac des Nations Unies (dawniej plac Mohammeda V), położony na południe od portu. Oprócz hoteli znajduje się tu wieża zegarowa, która tak jak duża część zabudowy, pochodzi z czasów kolonialnych. Od ich białej barwy miasto kojarzy się z tym kolorem.

Fez

Jedna z historycznych stolic Maroka. To jedno z najstarszych miast, ośrodek religijny i serce kultury muzułmańskiej w tym kraju. Starą część miasta ze wspaniałą średniowieczną zabudową otaczają mury i bramy. Wśród krętych i wąskich uliczek kryją się restauracje , targowiska, meczety, ale również małe warsztaty farbiarskie czy garbarskie. Warte zwiedzenia są tu także medres (szkoły koraniczne) czy Muzeum Sztuki Marokańskiej Dar Batha.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje