Reklama

Reklama

Maroko - kraj kontrastów

Królestwo Maroka, bo tak brzmi pełna nazwa tego kraju, leży w północno-zachodniej części Afryki. W miejscu, gdzie przez wieki wpływy europejskie mieszały się ze zwyczajami plemion berberyjskich i kulturą arabską, tworząc niezwykłą mozaikę.

Maroko jest jednym z państw Maghrebu - tak nazywali ten region Arabowie podczas ekspansji, jeszcze w średniowieczu. To niewielkie państwo zajmujące mniej niż pół miliona kilometrów kwadratowych. Ukształtowanie terenu i klimat są tu bardzo zróżnicowane, co wynika z jego położenia geograficznego.

Reklama

Od północy naturalną granicę stanowią wody Morza Śródziemnego, a od zachodu Ocean Atlantycki. Wzdłuż wybrzeży występują bujne zielone oazy, gaje daktylowe i oliwne. To głównie tu kwitnie turystyka, choć Maroko ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko piaszczyste plaże i nadmorskie kurorty.

Na narty do Afryki

W głębi kraju klimat jest bardziej suchy. Przeważająca część kraju to górzyste tereny pasma Atlasu, z najwyższym szczytem Afryki - Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m), gdzie znajduje się jedyny ośrodek narciarski na tym kontynencie. Na południu natomiast zaczynają się piaski największej na świecie pustyni, Sahary. Choć krajobraz jest bardzo zróżnicowany, to temperatury w całym kraju utrzymują się na zbliżonym poziomie. W lipcu średnie wahają się od 35 do 44 stopni Celsjusza, a w najchłodniejszym miesiącu - styczniu 10-12 stopni.

Język urzędowy - niekoniecznie stosowany

W Maroku panuje dziedziczna monarchia konstytucyjna, choć w rzeczywistości pozycja władcy w stosunku do parlamentu jest o wiele silniejsza. Na czele państwa stoi król, obecnie panuje Muhammad VI, który wstąpił na tron w 1999 roku. Stolicą jest miasto Rabat. Choć językiem urzędowym jest arabski, a spora część ludności mówi dialektami berberyjskimi ciekawostką jest to, że zarówno w interesach, jak i polityce używa się najczęściej języka francuskiego. Liczba ludności przekracza 32 miliony, z czego większość stanowią wyznawcy Islamu. Zdecydowaną mniejszość stanowią Chrześcijanie i Żydzi.

Wielokulturowa historia

Tereny Maroka od zawsze zasiedlane były przez koczownicze plemiona berberyjskie. W IV wieku p.n.e. ta tych ziemiach znajdowało się państwo mauretańskie, które zostało podbite przez Rzymian, po upadku Kartaginy. Przez wiele stuleci pozostawało one pod ich panowaniem, jedynie na krótko przejęte zostało przez Bizancjum, w końcu stało się domeną świata arabskiego i islamu. XIX wiek to ścieranie się na tym obszarze wpływów potęg kolonialnych, głównie Francji i Wielkiej Brytanii. To właśnie ta bogata historia, związana z różnymi kręgami kulturowymi odcisnęła swe piętno na dzisiejszym, barwnym obrazie państwa.

Turystyka coraz ważniejsza

Obecnie Maroko nastawia się na turystykę i czerpie coraz więcej korzyści z tej gałęzi gospodarki. Oprócz wspomnianych już pięknych plaż, turystów przyciągają także zabytki i egzotyczna kultura. Można tu doświadczyć i cieszyć się możliwością dokonywania zakupów na tradycyjnych targach, przyjrzeć się handlowi wielbłądami, czy odbyć przejażdżkę na tych osobliwych zwierzętach. Warto też zobaczyć antyczne wykopaliska rzymskie czy średniowieczne arcydzieła architektury Islamu. Napić się czarnej jak smoła kawy, której zaparzaniu towarzyszy cały ceremoniał, czy w spokoju wypalić fajkę wodną z tubylcami.

Rabat

Umiejscowiony na zachodnim wybrzeżu, przy ujściu rzeki Bu Raghragh, został założony w XII w. w pobliżu wcześniejszej rzymskiej osady Sala Colonia. Początkowo było to ufortyfikowane obozowisko dla wypraw wojennych na półwysep iberyjski. W wieku XVII zaczęli się tam osiedlać muzułmanie - uchodźcy wypędzeni z półwyspu przez chrześcijańskich władców. Przez stulecia miasto stanowiło centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje