Reklama

Reklama

Kaszuby: Raj dla żeglarzy i odkrywców

Tamtejsze jeziora słyną z tego, że można po nich pływać od wyspy do wyspy, a któraś to... wyspa skarbów! Inna legenda mówi o rusałce, którą może spotkać samotny żeglarz na Wdzydzach.

Jezioro Wdzydze

Zajmuje ponad 1000 ha i ma  70 m głębokości! Razem z otaczającymi jeziorami nazywane jest kaszubskim morzem. Jezioro Wdzydze ma swą nazwę podobno od imienia rusałki o imieniu Wdzydzana, którą ujrzał król nad brzegiem jeziora. Gdy zniknęła, nie mógł jej zapomnieć i kazał przekopywać brzeg. W ten sposób woda rozlewała się na coraz większej powierzchni i powstało rozległe jezioro.

Reklama

Tyle bajkowej historii, ale faktem jest, że Wdzydze są nazywane Wielką Wodą, a razem z sąsiednimi jeziorami tworzy charakterystyczny krzyż, który miejscowi zwą kaszubskim morzem. Na wszystkich jeziorach kaszubskich jest mnóstwo wysp. Mają nawet swoje nazwy, np.: Glonek, Sorka, Sidły, Przerośla czy Ostrów Wielki  - jedna z największych wysp jeziornych  w Polsce o powierzchni 90 ha! 

Na jeziorach są też niewielkie kępy trzcin wyrastających ponad wodę. Również te miniwysepki mają ogromne znaczenie jako siedlisko rzadkich  i chronionych ptaków wodno-błotnych.

Raj dla kajakarzy

Wdzydze i sąsiednie jeziora to wymarzony teren dla kajakarzy: są na nich dziesiątki zatoczek, wiele wysepek i słynna Stanica Wodna PTT we Wdzydzach Kiszewskich - to główne atrakcje. Tędy przebiega też szlak kajakowy rzeki Wdy.

Na terenie stanicy jest punkt widokowy na Wielką Wodę. Wciąż też służą tu żeglarzom kultowe domki na palach z lat pięćdziesiątych (po renowacji, oczywiście). Wokół jezior leżą malownicze wsie pełne zabytków kaszubskiej kultury: Wdzydze Kiszewskie i Tucholskie, Lipa, Czarlina, Debrzyno, Gołuń.

Najciekawsze miejsca w okolicy poznawać można podczas rowerowych i pieszych wędrówek. I na pewno nie zabłądzimy! Są tu liczne, oznakowane szlaki turystyczne oraz ścieżki przyrodnicze.

Turyści przyjeżdżają tu też wędkować, bo na kaszubskich jeziorach można złowić sielawy, sieje, szczupaka, nawet troć – pyszną rybę z rodziny łososiowatych, która żyje tylko w czystych wodach. Okolice kaszubskich jezior to raj dla grzybiarzy.

Najwięcej borowików, koźlaków i kurek nazbieramy w Borach Tucholskich. Pierwsze grzyby pojawiają się w czerwcu. Można jechać na grzyby na weekend i zanocować w jednym z gospodarstw agroturystycznych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje