Reklama

Jesień w polskich górach. Co warto zobaczyć w Karpaczu i okolicach?

Jesień to idealny czas na wycieczkę w polskie góry. Mieniąca się w słońcu żółta, rdzawa i czerwona szata roślinna to jeden z najpiękniejszych widoków w ciągu roku. W otoczeniu górskich krajobrazów zachwyca jeszcze bardziej. Zdaniem wielu najlepszą alternatywą dla zatłoczonego Zakopanego jest Karpacz - serce Karkonoszy. Co zdecydowanie trzeba zobaczyć będąc tam jesienią? Gdzie udać się, gdy zawiedzie pogoda? Jakie atrakcje czekają tam na dzieci? Oto garść najpotrzebniejszych informacji.

Złota polska jesień zachęca do weekendowych wycieczek. Część Polaków zwiedza w tym czasie historyczne miasta, inni wolą pobyć w bliższym kontakcie z naturą. Tych, którzy szukają połączenia obu wariantów i koniecznie chcą wybrać się w góry, rekomendujemy wycieczkę do Karpacza. W "stolicy" Karkonoszy znajdzie się wiele atrakcji zarówno dla dorosłych i dzieci, dodatkowo będzie to doskonałe miejsce wypadowe dla piechurów. Z dwu, trzy dniowego pobytu w tamtych okolicach "wycisnąć" można naprawdę sporo. Przy sprzyjającej pogodzie spacery, aktywności na świeżym powietrzu i odkrywanie górskich szlaków będzie niebywałą przyjemnością. Atrakcje Karpacza sprawdzające się szczególnie jesienią, ulokowane są zarówno w budynkach, jak i na zewnątrz. Dzięki temu przy każdej pogodzie można ciekawie spędzić czas. Gdzie warto udać się i co trzeba zobaczyć będąc w Karkonoszach?

Reklama

Zobacz też: To zdjęcie zrobiono w Karkonoszach. Głupota turystów nie zna granic

Śnieżka i Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne

Z Karpacza można wybrać się na Śnieżkę - najwyższy szczyt Karkonoszy i jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych tamtego regionu. Jesienią, gdy tłumy zdecydowanie się przerzedzają, można w i ciszy i spokoju cieszyć się pięknem tamtejszej natury. Tras prowadzących na szczyt jest sporo, więc można dostosować je indywidualnie pod swój poziom kondycji. Wielobarwne liście dodają magii temu niezwykłemu miejscu.

Na Śnieżce znajduje się także Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, sięgające tradycją czasów pruskiego zaboru. To jedna z najważniejszych stacji meteorologicznych w kraju i regionie.

Karpacz i okolice - zamki, świątynie

W samym Karpaczu jak i okolicznych miejscowościach nie brak ciekawych, historycznych budowli. Jednym z nich jest np. Zamek Chojnik osadzony na wzniesieniu o tej samej nazwie. Legenda głosi, że niegdyś mieszkała tam księżniczka Kunegunda, która nie miała szczęścia miłości i po wielu zawodach  posyłała na pewną śmierć wszystkich swoich adoratorów. Miejscem wartym odwiedzenia w okolicy Karpacza jest także Zamek w Karpnikach, powstały w XIV wieku. Obecnie budowla ta funkcjonuje jako hotel i restauracja.

Dla miłośników architektury z pewnością ciekawy będzie widok kościoła ewangelicko-augsburskiego nazywany Świątynią Wang. Ten sakralny budynek początkowo mieścił się południowej Norwegii, w miejscowości Vang, jednak po wielu latach został kupiony przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i przeniesiony w Karkonosze. Dziś świątynia ta jest odnowiona i stanowi perłę skandynawskiego budownictwa sakralnego.

Malownicze zakątki Karpacza i okolic - wodospady i formacje skalne

Karkonosze to góry pełne magicznych, wartych odkrycia zakątków. Wędrując tamtejszymi szlakami napotkać można masę perełek w postaci kotłów, wodospadów i form skalnych. Turystów od dawien dawna zachwyca np. Kocioł Wielkiego Stawu zlokalizowany na północno-wschodnim zboczu góry Smogorni. Poza tym warto przespacerować się nad popularne karkonoskie wodospady - Wodospad Kamieńczyka, Dziki Wodospad, Kaskadę Myi czy Wodospad Szklarki. Atrakcją, a zarazem cechą charakterystyczną tamtego regionu są oczywiście kamienie leżące jedne na drugich, które tworzą wieżyczki i grzybki skalne - wśród nich są karkonoskie Pielgrzymy, Słonecznik, Trzy Świnki i Kukułcze Skały.

Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew

W pobliżu Karpacza można spędzać aktywnie czas nie tylko na górskich szlakach. Ciekawą atrakcją zarówno dla dorosłych jak i dzieci z pewnością jest Karkonoska Ścieżka w Koronach Drzew, utworzona w czeskiej części, a konkretnie w miejscowości Jańskie Łaźnie, około 40 km od Karpacza. Trasa widokowa ciągnie się przez 1,3 km na wysokości 45 m. Podziwiać można tam niemal 150-letnie drzewa.

Czytaj także: Z dala od tłumów i zgiełku. Ta klimatyczna wieś jest idealnym miejscem na jesienną wycieczkę

Karkonoskie Tajemnice

W samym Karpaczu znajduje się także interaktywna wystawa edukacyjna o nazwie Karkonoskie Tajemnice. Miejsce to przeniesie cię w fascynującą podróż przez tajemnice Karkonoszy, dowiesz się tam sporo o historii i legendach tego regionu - szczególnie polecane jest dla rodzin z dziećmi.

Młynek Miłości

Dla szukających ciekawych miejsc do odkrycia zakochanych, w Karpaczu ciekawy może okazać się także Młynek Miłości - otoczony legendą o cudownej mocy odwzajemniania uczuć. Według legendy, córka żyjącego przed wieloma laty młynarza próbowała za pomocą magicznej wody zdobyć serce Ducha Gór. Miejsce to ma więc w sobie nutę tajemniczości i romantyzmu. Młynek w roku 2012 został zmodernizowany - co więcej każdy może podejść do niego i uruchomić pompę, dzięki temu woda spłynie do koła młyńskiego. Obok znajdują się także ławki, na których można usiąść i odpocząć. 

Centrum Karpacza - co zobaczyć, co zjeść?

Będąc w sercu Karpacza warto oczywiście przespacerować się popularnym deptakiem i odkryć to, co kryje oferta kulinarna tego miejsca - a jest naprawdę bogata. Można tu skosztować tradycyjnych polskich dań, jak i delektować się smakami kuchni z różnych zakątków świata. Dzięki tej różnorodności każdy, nawet najbardziej wymagający smakosz, znajdzie coś idealnego dla siebie. Większość restauracji w Karpaczu i okolicach oferuje przytulne wnętrza, będące doskonałym schronieniem w czasie kapryśnej, jesiennej aury.

Styl.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy