Reklama

Jantar. Wakacje nad Bałtykiem

Jest takie miejsce nad polskim morzem, gdzie bursztyn sam może wpaść Ci w ręce, Indianie chodzą po ulicach, a na plaży nie ma tłumów. I to się dzieje naprawdę.

Na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych, tam, gdzie zaczynał się Szlak Bursztynowy, w gminie Stegna leży wieś turystyczno-rybacka Jantar. Prawdopodobnie jej nazwa pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bursztyn. Miejscowość kusi turystów nie tylko swoimi pięknymi plażami i mikroklimatem, ale też spokojem i ciszą. Ale jeśli to Cię nie przekonuje, niech rankingi dadzą Ci do myślenia – według nich Jantar znalazł się wśród „Najpiękniejszych miejscowości plażowych 2015 roku”.

To trzeba zobaczyć

Skoro miejscowość słynie z bursztynowych plaż, nie dziwi, że największą atrakcją są odbywające się tu latem finały Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Polegają one na wyłowieniu oraz wybieraniu jak największej ilości bursztynów za pomocą kaszorów i grabi w wyznaczonym miejscu plaży.

Reklama

Uczestnicy mają na to 10 minut. Zawodom towarzyszą też inne imprezy, więc wtedy w Jantarze robi się trochę gwarniej niż zwykle. A jeśli jeszcze Ci mało bursztynu, wybierz się do miejscowego Muzeum Bursztynnictwa. Małym i dużym dzieciom spodoba się indiańska wioska. Tym, którzy chcą odkryć okolice, polecamy podróż kolejką wąskotorową – dotrzesz nią do Malborka, Grudziądza lub Sztumu.

Stegna

6 km i jesteś w Stegnie. Tu warto zajrzeć do kościoła, w którym znajdują się zabytkowe freski oraz barokowe organy.

Forsterówka w Orlu

Niedaleko Sobieszewa (około 14 km od Jantaru), w Orlu, znajduje się dawna rezydencja Alberta Forstera, zwanego katem Pomorza, którą ten otrzymał na swoje 31. urodziny od führera.

Sztutowo

Około 10 kilometrów od Jantaru znajduje się miejscowość, w której mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof.

Indianie nad morzem

Marzy Ci się trochę Ameryki w środku lata? Zajrzyj do Indiańskiej Wioski. Turystów. Oprowadzają po niej pisarz Leszek Michalik i Joanna Mazurek – indianistka ze Stanów Zjednoczonych.

Informator

Jantar - Panuje tu specyficzny mikroklimat, morskie powietrze pełne jodu i olejków eterycznych jest korzystne dla osób chorujących na serce, płuca i z problemami układu nerwowego. Więcej informacji na stronie: www.mierzeja.pl .

Dojazd - pociągiem i autobusem z większych miast Polski do Gdańska, a stąd jeszcze około 40 minut jazdy autobusem.

Ciekawostki W latach 1945-1947 miejscowość nosiła nazwę Paców. Żniwa bursztynowe trwają od listopada do kwietnia, po zimowych sztormach. Nazwa "bursztyn" pochodzi od niemieckiego "bernstein" (kamień, który się pali).


Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy