Reklama

Reklama

Jak zaplanować wycieczkę do Bukaresztu?

Bukareszt nie jest miastem, w którym można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Trzeba poświęcić mu trochę czasu, aby poznać jego specyficzny urok oraz zawiłą historię.

Stolica Rumunii jak na metropolię przystało jest gwarna i pełna samochodów. Szerokie na sześć a nawet osiem pasów arterie pełne są aut, w tym osławionych Dacii Logan. Bukareszt wiele stracił w okresie komunizmu, gdy ówczesny prezydent, Cauşescu, chciał podkreślić jego wielkość i majestatyczność. 

Reklama

Zabytkowe kamienice i cerkwie albo zostały zakryte wielopiętrowymi budynkami, albo obróciły się w pył. Spacer po tym mieście będzie nie tylko lekcją architektury, ale przede wszystkim najnowszej historii.

Starówka

Dawniej Bukareszt zwany był Małym Paryżem lub Paryżem Wschodu. Wiele XIX-wiecznych kamienic było wzorowanych na paryskich budowlach lub projektowanych przez francuskich architektów. 

Niestety w drugiej połowie XX wieku Nicolae Ceauşescu kazał wyburzyć prawe całą południową część centrum. Na szczęście w pozostałych jego rejonach zabytkowe budynki się zachowały. W związku z tym charakter miasta jest zróżnicowany, przelata się tutaj "stare" z "nowym".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje