Przejdź na stronę główną Interia.pl

Hiszpańska Galicja: Bliżej nieba

​Jedni przyjeżdżają tu w poszukiwaniu absolutu. Inni zamiast w kościele wolą medytować nad brzegiem oceanu. Ale ta kraina, leżąca na uboczu głównych turystycznych szlaków, jest idealna dla wszystkich, którzy marzą o ucieczce od zgiełku świata.

Santiago de Compostela

Sercem miasta, położonego w północno-zachodniej Hiszpanii, jest katedra, w której według tradycji pochowane są szczątki św. Jakuba Większego, jednego z 12 apostołów. Ta monumentalna świątynia, wznoszona w stylu romańskim w XI i XII wieku, a potem wielokrotnie przebudowywana, jest ostatnim etapem dla pielgrzymów przybywających w to miejsce z całego świata już od X wieku. Można tu spotkać m.in. rozmodlonych zawodników hiszpańskiej reprezentacji piłki nożnej.

Taniec mieczy

Reklama

Typowe dla tego regionu procesje św. Jakuba upamiętniają moment, kiedy to szczątki apostoła przewożone przez jego uczniów dotarły do wybrzeża Galicji w pobliżu miejscowości Padrón. Silny nurt uniemożliwił wówczas przepłynięcie łodzi przez deltę - miejscowi rybacy i poławiacze małży pomogli w przeprawie, ciągnąc ją na linach.

Monte Do Gozo

Na Wzgórzu Radości, oddalonym zaledwie 6 km od Santiago, dwa posągi pielgrzymów wskazują katedrę. To zazwyczaj ostatni punkt postojowy pątników i miejsce, z którego rozpościera się widok na całe miasto. Najwięcej przybywa ich 25 lipca - w Dniu Świętego Jakuba.

Camino De Santiago

Symbolem Drogi Świętego Jakuba jest muszla, którą pielgrzymi zdobią swój strój lub kij. Ostatnie 100 km muszą pokonać pieszo lub konno, ewentualnie 200 km przejechać na rowerze. Rok temu ten duchowy biegun zdobył polski podróżnik Marek Kamiński - w ciągu czterech miesięcy przeszedł 4 tys. km pieszo z Kaliningradu do hiszpańskiego sanktuarium.

A Coruña

Najstarsze miasto regionu, wspominane w celtyckich mitach, szczyci się najdłuższą w Europie, 14-kilometrową, nadmorską promenadą i pierwszym na świecie... sklepem Zary. Przeszklone balkony zwane galeriami przyniosły mu przydomek "szklane miasto".

Małże św. Jakuba

Przegrzebki to tutejsza duma i delikates. Zresztą Galicja jest drugim na świecie producentem małży - są one o wiele większe niż te pochodzące z Chin czy Tajlandii.

Wieża Herkulesa

Na przylądku w A Coruñi stoi najstarsza na świecie działająca latarnia morska, według legendy zbudowana przez samego Herkulesa. W rzeczywistości została prawdopodobnie wzniesiona za panowania cesarza Trajana i jest jedyną zachowaną rzymską latarnią morską. Z góry rozciąga się zapierający dech widok na Atlantyk i całe miasto.

Dudy

Tradycyjne galicyjskie dudy, czyli gaita gallega, można usłyszeć nie tylko podczas regionalnych świąt i uroczystości. Muzyków, którzy na nich grają, nazywa się gaiteiros.

Zamek Świętego Antoniego

Pięknie prezentująca się po zmroku twierdza z XVI-XVII w., w której mieści się obecnie Muzeum Archeologiczne i Historyczne, to jedna z największych atrakcji A Coruñi.

Combarro

W tej urokliwej rybackiej wiosce przykuwają uwagę charakterystyczne małe domki na palach, tzw. hórreos, służące kiedyś do suszenia i przechowywania ziaren. Ich konstrukcja chroniła zbiory przed wilgocią oraz... myszami.

Pontevedra

W Galicji popularne jest powiedzenie: Vigo pracuje, A Coruña się bawi, Santiago się modli, a Pontevedra odpoczywa. To malownicze miasto, w średniowieczu ważny port handlowy Pons Veteris, straciło z czasem na znaczeniu. Barokowe sanktuarium Capela da Virxe Peregrina (kościół Pielgrzymów) to jeden z jego głównych zabytków.

Festiwal Rapa Das Bestas

Odbywa się w pierwszy weekend lipca i w dosłownym tłumaczeniu oznacza golenie bestii. To sięgająca starożytności tradycja polegająca na łapaniu półdzikich koni żyjących w górach, aby ostrzyc im grzywy i je oznakować, a następnie znów wypuścić na górskie zbocza.

 Wika Kwiatkowska

PANI 5/2016

Zobacz także:


Tekst pochodzi z magazynu

Pani

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje