Reklama

Reklama

Hala Gąsienicowa

Piękne i przyjazne trasy prowadzą do schroniska. Widoczny pejzaż z granią Orlej Perci wynagradza wysiłek turystów.

Trasa z Kuźnic do Hali Gąsienicowej jest jedną z najpopularniejszych w polskiej części Tatr. I nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż znajdujące się na nim krajobrazy nierzadko zapierają dech w piersiach. Inną niemało istotną zaletą jest to, że szlak ten jest bardzo rodzinny - nie sprawia trudności ani "niedzielnym" turystom, ani dzieciom.

ani „niedzielnym” turystom, ani dzieciom. Niezwykła i bardzo urozmaicona trasa dla całej rodziny

Reklama

Ścieżka ma początek w Kuźnicach. Warto pamiętać, że z Zakopanego prowadzi tam droga asfaltowa, która jest zamknięta dla ruchu poza busami i dorożkami. Na szlak wchodzimy tuż za kładką nad łączącymi się potokami Bystrej i Jaworzynki. W tym miejscu zbudowany jest też punkt TPN, gdzie należy uiścić opłatę za wstęp do Parku. Pierwszy odcinek to przejście na Boczań.

Początek trasy biegnie przez las dający chłód i osłonę przed wiatrem, tuż za grzbietem Boczania wkraczamy na Skupniowy Upłaz, skąd rozpościera się piękny widok na Kopieniec, Polanę Olczysko, Gorce (po lewej) oraz Giewont i nawet Babią Górę (po prawej stronie). Po drodze mijamy Wielką Kopę Królową i Przełęcz Między Kopami, zwaną również Karczmiskiem. Jest to miejsce skrzyżowania szlaków, gdzie warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku i podziwiać wspaniałą panoramę Tatr. Nasza trasa wiedzie po ścieżce Królowej Równi skąd docieramy do Doliny Gąsienicowej.

Kierujemy się dalej do schroniska Murowaniec. Wytrwałych poprowadzi dalej łagodny i wyłożony skałami szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy.

Po drodze, po lewej stronie mijamy pomnik M. Karłowicza, który w 1909 roku zginął w tym miejscu pod lawiną. Czarny Staw Gąsienicowy zawdzięcza nazwę sinicy, która zabarwia wodę na ciemno. Do Hali wracamy tym samym szlakiem, natomiast z Przełęczy Między Kopami kierujemy się ku Dolinie Jaworzynki.

Ścieżka prowadząca po stokach Małej Kopy Królowej jest dość wąska i kamienista. Ostatni fragment trasy wiedzie przez malowniczo położoną Dolinę. Mijamy góralskie zabudowania i kończymy trasę w Kuźnicach.

EJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje