Reklama

Reklama

Grenoble - brama Alp

Grenoble jest bramą Alp, miejscem, w którym spotykają się rzeki: Isere i Drac. Miasto graniczy od północy ze Szwajcarią, od wschodu z Włochami i od południa z Prowansją, otoczone jest trzema górskimi pasmami i to właśnie przyciąga turystów z całej Europy.

Grenoble to jednocześnie miejscowość i gmina, położona w regionie Rodan-Alpy, w departamencie Is?re w południowo-wschodniej Francji. Pomimo faktu, że Grenoble jest alpejską metropolią, to najmniej górzysty teren w całym kraju. Mimo wszystko, setki kilometrów tras narciarskich w jednym z najbardziej spektakularnych łańcuchów górskich na świecie sprawiają, że jest to świetne miejsce na zimowy wypoczynek.

Od Morza Śródziemnego po Wiedeń

Reklama

Północny obszar francuskich Alp przyciąga narciarzy i snowboardzistów z całego świata. To tam są najlepiej przygotowane do jazdy i zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu trasy narciarskie. Ze względu na lokalizację oraz duże wysokości, dochodzące nawet do 3 600 metrów ponad poziom morza, francuskie ośrodki są odwiedzane przez większą część roku. Sezon narciarski zaczyna się tam bowiem zwykle późną jesienią i kończy w pierwszych dniach maja.

Kurorty co roku zapewniają narciarzom niewiarygodny wybór tras zjazdowych, systemy skipasów upoważniających do korzystania z wyciągów w wielu ośrodkach i na wielu stokach oraz szereg szkoleń i snowparki, które są często odwiedzane podczas zimowych wakacji. Co więcej, miejsca te oferują szeroki wachlarz aktywności pozanarciarskich, m.in. zajęcia fitness, siłownie, jazdę na łyżwach, a także bogate życie nocne i lokale z licznymi specjałami lokalnej kuchni.

Jego położenie w dolinie otoczonej przez trzy góry: Vercor, Belldone i Chartreusse, czyni go idealną bazą wypadową, zarówno w zimie, jak i w lecie. Otwiera to także możliwości dla wielbicieli wspinaczki i paralotniarstwa.

Małe wielkie miasto

Grenoble jest metropolią sztuki i nowoczesnej myśli. Jest żywym i przyjemnym miejscem, którego serce bije w rytmie fascynujących kontrastów. Miasto jest prężną mieszanką nowoczesnego zgiełku i historycznych skarbów, co sprawia, że można je podzielić na dwa obszary: część nowoczesną, przygotowaną dla wymagających turystów, przeznaczoną na spotkania, w której znajduje się wiele lokali rozrywkowych oraz część historyczną, do której zalicza się Stare Miasto. W samym Grenoble, można jeszcze zobaczyć pozostałości murów, sięgających III wieku, które przebudowane zostały w XVII-wieczne kamienice.

Grenoble posiada bogate życie kulturalne, co wynika z faktu, że jest jednym z większych miast Francji. Oprócz wielu imprez kulturalnych i bogatego życia teatralnego, ma do zaoferowania wiele ciekawych muzeów, m.in. Musée de Grenoble oraz muzeum kochanek Stendhala, poświęcone życiu i twórczości francuskiego pisarza. Podziwiając zabytki i rozkoszując się wspaniałymi widokami, można napić się wybornej kawy w Café de la Table Ronde, drugiej najstarszej kawiarni we Francji.

Na wakacje z nartami

Francuskie tereny narciarskie zaliczają się do największych i najwyższych na świecie. Na pierwszym miejscu należy wymienić teren narciarski Les Trois Vallées (Trzy Doliny). Dysponuje on 200 wyciągami i 600 kilometrami nartostrad. Tutaj znajduje się karuzela narciarska, łącząca ze sobą trzy doliny: Courchevel, Méribel i Val Thorens/Les Menuires. Ta ostatnia, leżąca na wysokości 2 300 m n.p.m., jest najwyżej położoną stacją narciarską na świecie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje