Przejdź na stronę główną Interia.pl

Grecja czy Turcja?

Leżą tak blisko, a są tak odmienne: egzotyczna Turcja i tajemnicze wyspy greckie. Sprawdź, który kierunek wybrać.

Turcja – zabytkowe imperium

Gdy wylądowałem w Bodrum, nad którym góruje monumentalna twierdza, poczułem radość i smutek jednocześnie. Jestem w fascynującym kraju i... mam dwa tygodnie, aby wypocząć i zwiedzić jak najwięcej! Poznać przebogatą historię, kulturę, podziwiać przyrodę, zobaczyć słynne zabytki.

Reklama

Starożytne skarby i lecznicze kąpiele

Jeśli stawiasz na aktywny wypoczynek, o nudzie możesz zapomnieć! Turcja obfituje w pamiątki po starożytnych miastach, panowaniu Imperium Osmańskiego i bizantyjskie pomniki. Najwięcej z nich znajduje się w Stambule, ale warto też wybrać się do Pergamonu, Hierapolis, Aspendos i Troi. Przepiękna jest bajkowa Kapadocja z unikalnymi skalnymi formami tufowymi. Niezapomniane wrażenie pozostawia wyprawa do Pamukkale, które słynie z wapiennych osadów na zboczu góry Cökelez. Śnieżnobiałe tarasy wypełnia turkusowa woda o leczniczych właściwościach. Trzeba też zanurzyć się w pobliskim Basenie Kleopatry z ciepłą (może mieć nawet 57°C!) wodą mineralną. I choć dno usłane jest fragmentami budowli, które runęły po trzęsieniu ziemi w VII w., warto zaryzykować draśnięcie: legenda głosi, że po kąpieli odmłodniejesz o 10 lat!

Mała kapliczka nad wielką świątynią

Obowiązkowy punkt programu to świetnie zachowane starożytne miasto Efez. Zachwycają tu zwłaszcza rozległe ruiny świątyni Artemidy z VI w p.n.e. Wspiąłem się też na pobliskie wzgórze Coressus, by pomodlić się w Domu Marii Dziewicy. Podobno właśnie tu mieszkała matka Jezusa. Upamiętniająca to kapliczka powstała na ruinach jej domu. Miejscem tym opiekują się m.in. polscy księża.

Turkusowy rejs pełen wrażeń

Po dwóch dniach plażowego relaksu wybrałem się w rejs rzeką Dalyan. Warto zabrać lornetkę, by podziwiać m.in. wykute w pionowej skale grobowce w Kaunos. Pierwszy postój na kąpiel błotną w pobliżu jeziora Koycegiz rozbawił mnie do łez. Po zanurzeniu się w gęstej mazi wyglądałem śmiesznie, ale czego się nie robi dla zdrowia i... zabawy! W dobrym nastroju dopłynąłem do miejsc lęgowych żółwi na plaży Iztuzu w delcie rzeki Dalyan. Setki turystów mierzą w wodę obiektywami, czekając na zanęcane przez rybaków zwierzęta.

I mnie udało się zrobić parę świetnych zdjęć. A tutejsza plaża... to raj, zwłaszcza dla dzieci - bielutki piasek i płytkie morze. À propos dzieci - Turcy je kochają. Pozwalają im na wszystko, a na pociechy turystów reagują entuzjastycznie, głaszcząc je i całując, jak swoje własne. To tylko jeden z przejawów otwartości tutejszych ludzi.

Praktyczne informacje

Paszport i wiza
Przy przekroczeniu tureckiej granicy należy wykupić wizę turystyczną. Kosztuje ona 15 euro. Paszport musi być ważny przez co najmniej 6 miesięcy od wjazdu do kraju.
Waluta
Miejscową walutą jest lira turecka (1 lira = ok. 2,11 zł).
Bakszysz

Za wykonaną usługę zwyczajowo należy się napiwek (np. dla kierowcy). Z reguły daje się równowartość ok. 2 euro.
Pamiątki
Lokalna kawa i słodkości, ubrania (skóry!), tkaniny, przyprawy, biżuteria, np. talizmany "oko proroka".
Wycieczki obowiązkowe

Stambuł, Efez, Pammukale, Troja, Hierapolis, Park Narodowy Goreme w Kapadocji, plaża Iztuzu.

Wyspy greckie - stworzone do wypoczynku. Czytaj na następnej stronie.

Dowiedz się więcej na temat: Turcja | Grecja | wakacje | podróże | santorini | Heraklion | Kreta | zamek | Bodrum | turystyka | wyspy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje