Fuerteventura - kanaryjski raj

Podróże: Wyspy Kanaryjskie

Fuerteventura jest jedną z wysp wchodzących w skład Makaronezji, czyli, jak tłumaczy etymologia, "Wysp Szczęśliwych". "Wyspy Szczęśliwe" są kulturowym symbolem rzeczywistości idyllicznej, wolnej od trosk i trudów codziennego, szarego życia. Co roku, w poszukiwaniu raju na ziemi, Fuerteventurę odwiedzają miliony turystów.

Pogoda i klimat

Pogoda na wyspie jest idealna do wypoczynku - jest wiecznie słonecznie, a deszcz jest rzadkością. Co istotne, nie ma tu męczącego, skwarnego klimatu. Temperatura nie spada przez cały rok poniżej 18°C, a w lecie raczej nie przekracza 30°C. Do tego, jest dosyć wietrznie - opalanie w takich warunkach jest czystą przyjemnością, ponieważ podmuchy wiatru idealnie koją rozgrzaną skórę.

Plaże Fuerteventury

Fuerteventura słynie przede wszystkim ze swoich malowniczych plaż, zajmujących łącznie niemalże 150 kilometrów linii brzegowej. Piasek jest drobny i złocisty, bardzo przyjemny w dotyku. Na wielu plażach panują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych - silne oceaniczne podmuchy wiatru sprzyjają w szczególności miłośnikom windsurfingu i kitesurfingu.

Jeśli chcesz nauczyć się podstaw tych sportów czy odświeżyć swoje umiejętności na kursie lub po prostu podziwiać wyczyny sportowców, wybierz na przykład 22-kilometrową Playa de Sotavento, nazywaną "błękitną rapsodią" lub popularną i tętniącą życiem Jandia Playa.

Rodziny z dziećmi chętnie wybierają zaś niewielką Playa de las Pilas - woda jest tu spokojniejsza, a wiatry delikatniejsze. Położona na ustroniu, bajeczna Cofete Beach, jest z kolei najładniejszą plażą dla naturystów. 

W stronę ekoturystyki

Fuerteventura jest wyspą mało zaludnioną, dziewiczą i nieskażoną silną interwencją człowieka. Jeszcze 30 lat temu, jedynym środkiem transportu na wyspie były wielbłądy! Cały jej obszar, wraz z wodami, które ją oblewają, ogłoszony jest przez UNESCO Światowym Rezerwatem Biosfery. Wyjątkowy ekosystem Fuerteventury ukształtowała silna aktywność wulkaniczna. 

Pola lawowe są siedliskiem unikalnych, rdzennych gatunków roślin i zwierząt. Na wyspie znajduje się rozbudowana, 255-kilometrowa, sieć szlaków turystycznych, które można pokonać pieszo, rowerem lub na grzbiecie wielbłąda. Miłośnicy ornitologii będą zachwyceni możliwością podglądania, ze specjalnie przygotowanych stanowisk, dzikiego ptactwa - Fuerteventura jest bowiem przystankiem migracyjnym dla wielu gatunków ptaków.

Zapuszczając się w głąb wyspy, w poszukiwaniu ciekawych miejsc, można natknąć się na takie cuda, jak piękny młyn El Molino w miejscowości Antiqua lub Casa Santa Mari - odrestaurowaną posiadłość wiejską z XVII wieku w dawnej stolicy, Beatancurii.

Z wyspy na wyspę

W odległości 20 kilometrów od Fuerteventury wyrasta z oceanu zjawiskowo piękna i dzika Lanzarote, zwana Wyspą Ognia. W południowo-zachodniej jej części znajduje się Park Narodowy Timanfaya, odwiedzany co roku przez półtorej miliona turystów z całego świata, pragnących zobaczyć, wyjątkowe na skalę całej Makaronezji systemy przyrodnicze o rodowodzie wulkanicznym. 

Niesamowitym przeżyciem jest również wędrówka tunelami jaskini wulkanicznej. W grocie Jameos del Aqua można zadumać się nad, skrytym w jej wnętrzu, bajkowym jeziorem, w którym żyją maleńkie krabiki albinosy, a w przepięknie oświetlonej Jaskini Zielonych, zaobserwować można ciekawe nacieki i formy skalne.

Sprawdź TUTAJ!

Małgorzata Pawłowska


Styl.pl/materiały prasowe
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy