Przejdź na stronę główną Interia.pl

Flamingi, sekrety antyku i rajskie krajobrazy. Powody, dla których warto zwiedzić Cypr

Rajskie plaże, fascynująca historia i pyszne jedzenie sprawiają, że Cypr jest jednym z najciekawszych kierunków wakacyjnych. Jednak powodów do odwiedzenia Wyspy Afrodyty jest znacznie więcej. Dlaczego warto tej zimy obrać kierunek południowo-wschodni?

Piaszczyste plaże

Piasek drobny jak mąka i lazurowa woda to wizytówka Cypru. Miłośnicy błogiego lenistwa na rozgrzanym nabrzeżu powinni wybrać się na jedną z wielu różnorodnych plaż, z których 61 wpisanych jest na listę plaż z Błękitną Flagą.  Spokoju zaznamy także zatrzymując się w którejś z rybackich wiosek. 

Skaliste wybrzeże

Jedną z największych atrakcji Cypru jest właśnie skała. Mowa oczywiście o Skale Afrodyty, miejscu, w którym mityczna grecka bogini miała się narodzić, wyłaniając się z morskich fal. To dlatego Cypr nazywany jest Wyspą Afrodyty. Piaskowcowe i wapienne wybrzeże robi niesamowite wrażenie, a przy okazji działa jak magnes na miłośników wspinaczki górskiej i grotołazów.

Antyk

Duch starożytności jest na Cyprze wszechobecny.

Turyści bez wątpienia nie raz natkną się na ślady mitologii greckiej. Warte polecenia są miejsca kultu Afrodyty, bogini miłości, która miała się narodzić właśnie na Cyprze. Najbardziej znane wśród miłośników antyku jest Pafos, starożytna stolica Cypru, w całości wpisana na listę Światowego dziedzictwa UNESCO,  miasto słynące z niezwykłych odkryć archeologicznych, takich jak przepiękne mozaiki, jedne z najlepiej zachowanych w basenie Morza Śródziemnego.

Bizancjum

Równie widoczny jak antyk, jest na wyspie okres bizantyjski. Warto wybrać się na wycieczkę śladami doskonale zachowanych kościołów z absydą i sklepieniem zwieńczonym kopułą oraz freskami i ikonami przedstawiającymi sceny biblijne. Dziesięć z nich, zlokalizowanych w Górach Troodos, znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

Nowoczesność

Choć Cypr może pochwalić się fascynującą historią, to przecież wyspa stale się rozwija, powstają więc na niej nowoczesne biurowce, stylowe hotele, a miasta tętnią życiem. Najlepszym tego przykładem jest stolica. Nikozja nigdy nie śpi, za dnia ożywia ją gwar dochodzący z licznych restauracji, nocą zaś nie brakuje tam imprez. Warto wybrać się na spacer nad nowoczesną marinę, którą otaczają luksusowe hotele i restauracje usytuowane wzdłuż nabrzeżnego deptaka.   

Rękodzieło

Lefkara słynie z rękodzieła wyrabianego nieprzerwanie od czasów średniowiecza. Kobiety wyszywają tradycyjne wzory, z kolei mężczyźni produkują sztućce. Folklor i szacunek do tradycji jest głęboko zakorzeniony w świadomości mieszkańców wyspy. Rękodzieło nabędziemy w sklepikach z pamiątkami dla turystów. Pamiętajmy, że na Cyprze dobrze widziane jest targowanie. Z wyspy nie da się wyjechać z pustymi rękami.

Flamingi

Te niezwykłe różowe ptaki żerują od grudnia do kwietnia w okolicach słonych jezior. Na Cyprze znajdują się dwa takie miejsca. Jedno z nich położone jest w Larnace, a drugie w okolicach Limassol na półwyspie Akrotiri, który jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii, a drugie pod Larnaka. Prócz flamingów można tam spotkać aż 80 różnych gatunków ptaków wędrownych.

Meze

Mieszkańcy Cypru uwielbiają biesiadować, dlatego zostaniemy poczęstowani przystawkami oraz niewielkimi porcjami wielu różnych potraw, celebrując tzw. meze. Wśród nich z pewnością znajdziemy słynny grillowany ser halloumi, pitę, oliwę czy pastę z ciecierzycy, zwaną humusem. Cypryjska kuchnia na pewno nas nie zawiedzie. 

Wino

Smakoszom win zapewne nie jest obca słodka commandaria uznawana za pierwsze nazwane wino w historii ludzkości. Cypryjczycy szczycą się swoim przemysłem winiarskim, na zboczach Gór Troodos rozpościerają się plantacje winogron, które warto odwiedzić, by spróbować aromatycznego trunku nazywanego na wyspie nektarem bogów.

 

Artykuł powstał we współpracy z VisitCyprus.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje