Reklama

Reklama

Egipt - raj nie tylko dla płetwonurków

Piramidy i świątynie, afrykańskie krajobrazy i piaszczyste plaże, olśniewające rafy koralowe oraz ciepłe morze przez cały rok - tym Egipt przyciąga miliony turystów. Polacy wciąż najchętniej wybierają ten kraj na letni wypoczynek.

To kraj arabski, leżący na pograniczu Afryki i Azji. Posiada znakomicie rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Luksusowe hotele oferują swoim gościom mnóstwo atrakcji i niezapomniane przeżycia, a turyści pragnący odpocząć w skromniejszych warunkach bez problemu znajdą nocleg w mniejszych, kameralnych hotelikach.

Popularne kurorty i najsłynniejsze zabytki

Reklama

Najbardziej znanymi kurortami turystycznymi są Hurghada i Sharm el Sheikh. Nieco mniejsze, jednak równie popularne, ze względu na bogactwo zabytków klasy światowej to El Gouna, Asuan, Dahab, El Gouna, Taba i Luxor. Warto również odwiedzić stolicę kraju - Kair.

Hurgada - niegdyś wioska rybacka, teraz to jeden z największych kurortów turystycznych w Egipcie. Usytuowany jest nad Morzem Czerwonym. To istny raj dla płetwonurków - rafy koralowe, setki gatunków ryb zachęcają do podziwiania podwodnego świata. Hurgada to także miasto tętniące życiem, w którym każdy turysta znajdzie dla siebie coś interesującego.

Sharm el Sheikh to miasto położone na południu półwyspu synajskiego. Położone jest nad trzema zatokami. To światowa stolica pasjonatów nurkowania - podwodny park krajobrazowy Ras Muhamed kusi bajecznymi rafami koralowymi, niecodzienną roślinnością, słonecznymi plażami, a także możliwością nurkowania z rekinami.

Kair - stolica kraju. To tutaj świat współczesny miesza się ze starożytnym - z jednej strony wysokie, okazałe biurowce i superdrogie samochody, z drugiej strony lepianki, w których wciąż mieszkają ludzie i wozy ciągnięte przez osły. W Kairze znajduje się jedyne metro w Afryce, posiada dwie linie i wciąż jest rozbudowywane. To ogromne miasto pełne jest zabytkowych budowli, świątyń, które warto zobaczyć. Oto ważniejsze atrakcje turystyczne:

• jeden z największych meczetów na świecie - Ibn Tuluna,

• jeden z największych bazarów na świecie - Khan al Khalili,

• największy islamski grobowiec w Egipcie - Mauzoleum Imama asz-Szafi,

• Cytadela Saladyna - w jej obrębie znajdują się pałace, muzea, meczety.

El Gouna - miejscowość w stylu beduińskim. Wzorowana jest na włoskiej Wenecji - położona jest na wysepkach połączonych kanałami i mostami. To romantyczne i urokliwe miejsce, gdzie turyści znajdą wiele maleńkich, stylowych restauracji, kawiarni czy pubów.

Giza - tutaj znajdują się najsłynniejsze piramidy na świecie (Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa) oraz wyrzeźbiony w skałach Sfinks, który robi największe wrażenie na turystach przybywających do Egiptu.

Taba - na pograniczu Egiptu, Jordanii, Izraela i Arabii Saudyjskiej znajduje się piękne i urokliwe miasteczko otoczone masywem górskim. Stąd statkiem można się dostać na Wyspę Faraonów, na której znajduje się Forteca Salah El-Din, która powstała w XII wieku.

Asuan - jest najdalej wysuniętym miastem na południe kraju. Tutaj turysta poczuje starożytną atmosferę dzięki licznym budowlom, posągom, świątyniom i grobowcom. Asuan położony jest na Nilem, jego bliskość sprawia, że nie przypomina on pustynnego miasta, ale jest pełne zielonej roślinności.

Dahab - niegdyś wioska beduińska, teraz urokliwe turystyczne miasteczko z niską zabudową hoteli, restauracji, kawiarni i sklepów. Oferuje także turystom nurkowanie i inne sporty wodne.

Luxor - w starożytnym Egipcie był centrum kulturalnym. Znajdują się tu najsłynniejsze grobowce i świątynie. Każdy turysta powinien obowiązkowo zobaczyć grobowiec Tutenhammona oraz świątynię w Karnaku oraz luksorską.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje