Reklama

Dominikana – kraina bursztynu i mleka kokosowego

Dominikana to jedno z miejsc, które zatrzymało pierwszych hiszpańskich odkrywców Nowego Świata. Dziś wyspa zatrzymuje tysiące turystów, którzy zachwycają się tutejszą kulturą i przyrodą.

Dominikana jest drugim co do wielkości – po Kubie - państwem na Morzu Karaibskim. Położona po wschodniej części wyspy (którą dzieli wraz z państwem Haiti), obmywana jest przez wody Morza Karaibskiego oraz Oceanu Atlantyckiego. Charakterystyczne dla Dominikany są białe, kilometrami rozciągające się plaże, przejrzysta woda oraz bujne gaje kokosowe. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie tu nakręcono reklamę znanych czekoladowo-kokosowych batoników. 

Bursztynowe wybrzeże

Bursztyn uważany jest przez niektórych niemal za skarb narodowy Republiki Dominikańskiej. Wybrzeże Dominikany to miejsce największych na świecie złóż tego minerału. Co charakterystyczne tylko dla tego regionu, to niezwykle bogata paleta barw i odcieni, w których występuje tamtejszy bursztyn: od żółtych i brązowych po czerwone, czarne, a nawet niebieskie. Dominikana jest jedynym na świecie miejscem, w którym znaleźć można niebieską odmianę tego „palącego się kamienia”, zwaną „larimarem”. Już starożytni Indianie, którzy przed laty zamieszkiwali tereny wyspy, wierzyli w szczególną moc bursztynu. Uważany był on za amulet przeciwko negatywnej energii. Dlatego też, będąc na Dominikanie, warto się zaopatrzyć właśnie w bursztyn, który po przyjeździe możemy podarować najbliższym. Po sam bursztyn, jak i biżuterię z niego wykonaną warto udać się do jednego z dwóch Amber Muzeum, które znajdują się w Santo Domingo i Puerto Plata. Decydując się na zakup w innym miejscu, trzeba uważać na podróbki. By tego uniknąć, warto przeprowadzić prosty test, który pozwoli nam rozróżnić prawdziwy bursztyn od plastiku. Należy pamiętać, że oryginalny minerał, w przeciwieństwie do podróbki, utrzymuje się na powierzchni słonej wody.

Reklama

Śladem Kolumba

Będąc na Dominikanie, warto odwiedzić Santo Domingo – stolicę państwa i najstarsze miasto obu Ameryk zarazem. Założone zostało pod koniec XV wieku przez brata Krzysztofa Kolumba. To prawdziwa kolebka amerykańskiej cywilizacji. Polecam zajrzeć na starówkę, czyli Zona Colonial, która wpisana jest na listę UNESCO. Można tam zobaczyć najstarszą chrześcijańską katedrę w Ameryce – świątynię Santa María la Menor. W jej pobliżu znajduje się Park Kolumba, którego centralny punkt stanowi pomnik odkrywcy. Nieopodal znajdziemy Calle de las Damas, czyli najstarszą brukowaną ulicę Ameryki. Jej nazwa pochodzi od synowej Kolumba, która miała się tamtędy często przechadzać wraz z przyjaciółkami. Mieści się tam wiekowa forteca Fortaleza Ozama, która uznawana jest za najstarszą budowlę militarną na świecie. Teoretycznie zamknięta jest dla zwiedzających, jednak mały napiwek ofiarowany strażnikowi z pewnością sprawi, że jej drzwi – a zarazem widok na całe miasto – staną przed nami otworem. 

Dominikana: rejs do raju

Kiedy spowszednieją nam hotelowe plaże, możemy wybrać się na wycieczkę na wyspę Saona. Otoczona plażami o niemal białym i niezwykle drobnym piasku nazywana jest często największą ’’wanną Karaibów”. Bajkowy krajobraz, słynny ’’Piscinie Natural”, czyli naturalny basen Morza Karaibskiego z krystalicznie czystą wodą, bliskość rafy koralowej, a także tropikalne ogrody pełne egzotycznych ptaków i motyli sprawiają, że wyspa ta może uchodzić za raj na ziemi. Spacerując jej plażami, napotkamy miejscowych sprzedawców wyposażonych w specjalne i długie nawet na 10 metrów kije, za pomocą których zrywają kokosy wprost z drzew palmowych, by następnie otwierać je w tradycyjny sposób maczetą i oferować turystom tak popularne i wyróżniające się smakiem mleczko kokosowe. 

Rajskie widoki, idealna temperatura i wilgotność powietrza, tradycyjna kuchnia oraz bliskość historii, która na każdym kroku miesza się z nowoczesnością to jedne z asów w rękawie, jakich wcale nie chowa Dominikana.   


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Dominikana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama