Reklama

Reklama

Dolnośląskie pałace i zamki

W tym regionie co rusz możesz trafić na prawdziwą architektoniczną perłę. Nic dziwnego, bo Dolny Śląsk to kraina posiadłości najznamienitszych rodów Europy!

Dolny Śląsk to raj dla miłośników dawnych rezydencji – znajduje się tam jedna czwarta wszystkich zachowanych zamków w Polsce. Pokażemy te najciekawsze, niekoniecznie bardzo znane.

Europejskie perły

Reklama

Wiele spośród tych posiadłości włączono do regionalnego Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, który ułatwia zwiedzanie.

Naszą podróż zacznijmy u wrót Kotliny Kłodzkiej, od Kamieńca Ząbkowickiego. Ta perła romantyzmu powstała w XIX w. na zamówienie księżniczki Niderlandów Marianny Orańskiej i wzorowana jest na twierdzy w Malborku oraz stylu mauretańskim.

Najsłynniejszym dolnośląskim zamkiem jest Książ w Wałbrzychu. Okazała warownia na wzgórzu szczyci się malowniczymi tarasami oraz różnymi stylami architektonicznymi budowli. Wokół wzgórza znajduje się park z ogrodem botanicznym.

Z Wałbrzycha już niedaleko do Jeleniej Góry i Pałacu Paulinum, stworzonego dla niemieckiego fabrykanta w stylu eklektycznym.

Filmowe plenery

Jadąc na wschód Dolnego Śląska, nie można przegapić Zamku Czocha, którego brama z kamiennym mostem zagrała w kilku filmach i serialach – m.in. „Wiedźmin” i „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

Natomiast obok Bolesławca znajduje się architektoniczna perła w stylu zamków nad Loarą – Kliczków, gdzie nakręcono jeden z odcinków serialu TVP 2 „Komisja morderstw”. W jego parku znajduje się... cmentarz koni!

Także w sąsiedztwie stolicy regionu, Wrocławia, odnajdziemy piękne kasztele – w Oleśnicy oraz posiadłość w Krobielowicach.

Informator

Do każdego z tych miejsc (najwygodniej z Wrocławia) dotrzesz pociągiem, autobusem i busami. Miejscowości łączy też gęsta sieć połączeń kolei regionalnych.

Pałace: Krobielowice i Paulinum oraz Zamek Kliczków to obecnie hotele. Możesz zarezerwować pokój na ich stronach i poczuć się jak mieszkaniec arystokratycznej rezydencji. Jednak bezpłatnie zwiedzać można je tylko z zewnątrz.


Tele Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje