Reklama

Reklama

Czym są wulkany błotne i jakie skrywają tajemnice?

Czym są wulkany błotne, jak wyglądają i jakie skrywają tajemnice? Czy są aż tak niebezpieczne jak te lawowe, czy może zupełnie niepotrzebnie się ich obawiamy?

Wulkany błotne, podobnie jak te lawowe, często charakteryzują się stożkowatym wzniesieniem, jednak mogą też być niemalże płaską kopułą, w której można dostrzec wyraźny krater. 

Wydobywa się przez niego błoto, a właściwie błotnista mieszanina różnych substancji, takich jak m.in. woda, gaz, ił czy piasek. 

Reklama

W Europie nie ma ich zbyt wiele, a największa ilość znajduje się w Rumunii czy na Krymie. 

Turyści często się ich boją, ale na szczęście wulkany błotne nie są aż tak niebezpieczne, jak czynne wulkany lawowe.

Chociaż nazwa może być myląca, wulkany błotne na ogół nie są z nimi bliżej "spokrewnione". 

Rodzaje wulkanów błotnych

Wulkany błotne związane z erupcją gazu ziemnego spod powierzchni ziemi, który spotyka na swojej drodze wody podziemne i "wypycha ją" na zewnątrz.  

Tego rodzaju wulkany błotne często powstają na obszarach, w których występuje ropa. Możne je spotkać m.in. w rumuńskiej Berce, w Azerbejdżanie, Iranie, w Indiach czy Birmie. W wyniku tego powstają kratery o różnej wielkości. 

Zdarza się, że wulkany błotne powstają również przez trzęsienia ziemi lub są powiązane z ostatnimi etapami wygasającego już wulkanizmu lawowego. Można dostrzec wtedy gorącą wodę czy parę wodną o wysokiej temperaturze. To zjawisko jest widoczne m.in. w USA czy w Nowej Zelandii.

Jeżeli mówimy o rodzaju erupcji wulkanów błotnych, to dzielą się one na wylewne oraz wybuchowe. Te pierwsze mają znacznie mniejszą siłę, zatem wylewają "materiał" pod o wiele mniejszym ciśnieniem, jednak zajmują spore obszary terenu. Drugie — charakteryzują się dużym ciśnieniem wyrzutu błotnistej mieszaniny. Więcej informacji na temat wulkanów błotnych znajdziecie na kolejnej stronie >>>

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje