Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Bułgaria - wakacyjny raj na każdą kieszeń?

Sofia - jedna z najwyżej położonych europejskich metropolii

Znajdująca się na wysokości 550 m n.p.m. Sofia to nie tylko jedna z najwyżej położonych europejskich metropolii, lecz też - jedna z najstarszych. Mimo tego - pod względem liczby zabytków zdecydowanie ustępuje innym stolicom, a w konsekwencji - jest jedną z rzadziej odwiedzanych. Z tego powodu też Sofia często pojawia się w zestawieniach "stolica do zwiedzenia w 2 dni".

Reklama

Jedną z największych atrakcji stolicy Bułgarii jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Cerkiew Bojańska z przepięknymi XIII-wiecznymi freskami oraz znacznie późniejszą galerią władców Bułgarii. Godne uwagi są także inne świątynie Sofii: rotunda św. Jerzego z freskami z IX/X wieku, bizantyjski kościół św. Zofii, któremu stolica Bułgarii zawdzięcza swą nazwę, a także - XIX-wieczna katedra Aleksandra Newskiego. Przy samej stacji metra Seredika można oglądać wykopaliska z pozostałościami miasta Traków.

Na południowych obrzeżach Sofii leży słynący z pięknych gołoborzy Park Narodowy Witosza. Jest on dostępny również dla leniwych - można tu wjechać kolejką na ponad 2 000 m n.p.m.

Bułgaria - fakty

Stolica: Sofia
Język: bułgarski, pisany cyrylicą

Ludność: 7 327 224
Powierzchnia: 110 910 km²

Ustrój: republika parlamentarna

Jednostka monetarna: lew (BGN)

Wizy: obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wiz, by wjechać do Bułgarii (na okres krótszy niż 90 dni). Wymagane jest posiadanie przy sobie paszportu lub dowodu osobistego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje