Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Bułgaria - wakacyjny raj na każdą kieszeń?

Wysokie szczyty i niezwykłe formacje skalne - góry Bułgarii

Aż 60% terytorium Bułgarii stanowią góry i wyżyny, schodzące dalej nizinami do Morza Czarnego. Tereny górskie tego kraju są zatem znacznie bardziej urozmaicone niż wybrzeże.

Reklama

Góry Bułgarii są niedoceniane przez turystów - największą popularnością cieszy się budzące skojarzenia z polskimi połoninami (choć mające także tereny wspinaczkowe) pasmo Riła z najwyższym szczytem Bałkanów - Musałą (2925 m n.p.m.) oraz znacznie bardziej skalisty, o iście alpejskim krajobrazie, Piryn z najwyższym szczytem Wichrenem (2914 m n.p.m.), a także znajdujące się w jego pobliżu piaskowcowe "piramidy" w pobliżu Melnika.

Znacznie mniej turystów spotkamy za to w najrozleglejszym bułgarskim paśmie - Rodopach, obfitujących w zachwycające skalne formacje, przypominające grzyby i mosty, a także w słynących ze śliwkowych sadów górach Bałkan (Stara Płanina). W zachodniej części Starej Płaniny, w miasteczku Bełogradczik, znajduje się wyjątkowe w skali światowej "skalne miasto" pełne intrygujących form i zakamarków. W skały przepięknie wkomponowana jest zabytkowa twierdza.

W górach Bułgarii jest dość dobrze rozbudowana sieć schronisk o zazwyczaj niezbyt wysokim standardzie; najwygodniej jednak przemierzać je z własnym namiotem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje