Reklama

Bułgaria - wakacyjny raj na każdą kieszeń?

Bułgaria jako cel wycieczek budzi skrajne emocje. Dla jednych - jest rajem za niewielkie pieniądze; dla innych - koszmarem minionej epoki. Kraj ten kryje w sobie znacznie więcej turystycznych możliwości niż powszechnie kojarzone z nim plaże: piękne i niezatłoczone góry, fantastyczne formacje skalne oraz fascynujące pamiątki minionych epok.

Od Tracji do Bułgarii

Na terenach obecnej Bułgarii, w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, w starożytności istniała rzymska prowincja Tracja. Na okres średniowiecza datują się pierwsze próby stworzenia bułgarskiego państwa, ale od XIV stulecia ziemie te zostały podbite przez Imperium Osmańskie, w ramach którego uzyskały pewną niezależność dopiero w XIX wieku. 

Po II wojnie światowej Bułgaria - jak i inne państwa tego regionu - stała się republiką ludową. W 1989 roku ustanowiono demokratyczne państwo, które w latach późniejszych wstąpiło do NATO i Unii Europejskiej.

Reklama

Nowoczesność kontra relikty przeszłości - wybrzeże Bułgarii

Bułgaria słynie z pięknego wybrzeża Morza Czarnego i to ono od lat przyciąga turystów, skuszonych ofertą wypoczynku na słonecznej plaży za niewielkie pieniądze. Wybierając się do Bułgarii na wczasy, należy jednak pamiętać, że niska cena wiąże się i z niższym standardem - infrastruktura turystyczna tego kraju pamięta czasy komunistyczne, a sporymi utrudnieniami mogą być tłok (zarówno na plażach, jak i zabudowy - nierzadko hotele stoją tu tuż obok siebie) oraz zaśmiecenie.

Wbrew obiegowej opinii, wybrzeże Bułgarii może zaoferować turystom znacznie więcej niż tylko plaże. Na aktywnych czekają piękne miasta z niepowtarzalną atmosferą (Warna, Nesebyr, Sozopol), cuda przyrody takie jak Kamienny Las koło Warny czy też klify w Kaliakrze, a także - porównywana czasem z Amazonką rzeka Ropotamo.

Wysokie szczyty i niezwykłe formacje skalne - góry Bułgarii

Aż 60% terytorium Bułgarii stanowią góry i wyżyny, schodzące dalej nizinami do Morza Czarnego. Tereny górskie tego kraju są zatem znacznie bardziej urozmaicone niż wybrzeże.

Góry Bułgarii są niedoceniane przez turystów - największą popularnością cieszy się budzące skojarzenia z polskimi połoninami (choć mające także tereny wspinaczkowe) pasmo Riła z najwyższym szczytem Bałkanów - Musałą (2925 m n.p.m.) oraz znacznie bardziej skalisty, o iście alpejskim krajobrazie, Piryn z najwyższym szczytem Wichrenem (2914 m n.p.m.), a także znajdujące się w jego pobliżu piaskowcowe "piramidy" w pobliżu Melnika.

Znacznie mniej turystów spotkamy za to w najrozleglejszym bułgarskim paśmie - Rodopach, obfitujących w zachwycające skalne formacje, przypominające grzyby i mosty, a także w słynących ze śliwkowych sadów górach Bałkan (Stara Płanina). W zachodniej części Starej Płaniny, w miasteczku Bełogradczik, znajduje się wyjątkowe w skali światowej "skalne miasto" pełne intrygujących form i zakamarków. W skały przepięknie wkomponowana jest zabytkowa twierdza.

W górach Bułgarii jest dość dobrze rozbudowana sieć schronisk o zazwyczaj niezbyt wysokim standardzie; najwygodniej jednak przemierzać je z własnym namiotem.

Sofia - jedna z najwyżej położonych europejskich metropolii

Znajdująca się na wysokości 550 m n.p.m. Sofia to nie tylko jedna z najwyżej położonych europejskich metropolii, lecz też - jedna z najstarszych. Mimo tego - pod względem liczby zabytków zdecydowanie ustępuje innym stolicom, a w konsekwencji - jest jedną z rzadziej odwiedzanych. Z tego powodu też Sofia często pojawia się w zestawieniach "stolica do zwiedzenia w 2 dni".

Jedną z największych atrakcji stolicy Bułgarii jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Cerkiew Bojańska z przepięknymi XIII-wiecznymi freskami oraz znacznie późniejszą galerią władców Bułgarii. Godne uwagi są także inne świątynie Sofii: rotunda św. Jerzego z freskami z IX/X wieku, bizantyjski kościół św. Zofii, któremu stolica Bułgarii zawdzięcza swą nazwę, a także - XIX-wieczna katedra Aleksandra Newskiego. Przy samej stacji metra Seredika można oglądać wykopaliska z pozostałościami miasta Traków.

Na południowych obrzeżach Sofii leży słynący z pięknych gołoborzy Park Narodowy Witosza. Jest on dostępny również dla leniwych - można tu wjechać kolejką na ponad 2 000 m n.p.m.

Bułgaria - fakty

Stolica: Sofia
Język: bułgarski, pisany cyrylicą

Ludność: 7 327 224
Powierzchnia: 110 910 km²

Ustrój: republika parlamentarna

Jednostka monetarna: lew (BGN)

Wizy: obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wiz, by wjechać do Bułgarii (na okres krótszy niż 90 dni). Wymagane jest posiadanie przy sobie paszportu lub dowodu osobistego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama