Reklama

Reklama

Bułgaria - wakacyjny raj na każdą kieszeń?

Bułgaria jako cel wycieczek budzi skrajne emocje. Dla jednych - jest rajem za niewielkie pieniądze; dla innych - koszmarem minionej epoki. Kraj ten kryje w sobie znacznie więcej turystycznych możliwości niż powszechnie kojarzone z nim plaże: piękne i niezatłoczone góry, fantastyczne formacje skalne oraz fascynujące pamiątki minionych epok.

Od Tracji do Bułgarii

Na terenach obecnej Bułgarii, w północno-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, w starożytności istniała rzymska prowincja Tracja. Na okres średniowiecza datują się pierwsze próby stworzenia bułgarskiego państwa, ale od XIV stulecia ziemie te zostały podbite przez Imperium Osmańskie, w ramach którego uzyskały pewną niezależność dopiero w XIX wieku. 

Reklama

Po II wojnie światowej Bułgaria - jak i inne państwa tego regionu - stała się republiką ludową. W 1989 roku ustanowiono demokratyczne państwo, które w latach późniejszych wstąpiło do NATO i Unii Europejskiej.

Nowoczesność kontra relikty przeszłości - wybrzeże Bułgarii

Bułgaria słynie z pięknego wybrzeża Morza Czarnego i to ono od lat przyciąga turystów, skuszonych ofertą wypoczynku na słonecznej plaży za niewielkie pieniądze. Wybierając się do Bułgarii na wczasy, należy jednak pamiętać, że niska cena wiąże się i z niższym standardem - infrastruktura turystyczna tego kraju pamięta czasy komunistyczne, a sporymi utrudnieniami mogą być tłok (zarówno na plażach, jak i zabudowy - nierzadko hotele stoją tu tuż obok siebie) oraz zaśmiecenie.

Wbrew obiegowej opinii, wybrzeże Bułgarii może zaoferować turystom znacznie więcej niż tylko plaże. Na aktywnych czekają piękne miasta z niepowtarzalną atmosferą (Warna, Nesebyr, Sozopol), cuda przyrody takie jak Kamienny Las koło Warny czy też klify w Kaliakrze, a także - porównywana czasem z Amazonką rzeka Ropotamo.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje