Przejdź na stronę główną Interia.pl
Biegiem na nartach

Wypoczynek w Południowym Tyrolu

W Polsce narciarstwo biegowe zyskuje coraz większą popularność - nie tylko ze względu na znakomite wyniki Justyny Kowalczyk i polskich biathlonistek, ale także dzięki postępującemu trendowi aktywnego i zdrowego trybu życia. Rozległe i długo zaśnieżone włoskie ośrodki narciarskie Południowego Tyrolu są znakomitą odpowiedzią na te potrzeby i powitają wszystkich swoją szczerą gościnnością.

Region jest znany z bardzo dobrych warunków zimowych (idących w parze alpejskiego śniegu i włoskiego słońca), sprzyjających każdemu rodzajowi aktywności - w tym także narciarstwu biegowemu. Do dyspozycji jest 1800 kilometrów tras biegowych o różnym poziomie trudności, więc zarówno początkujący, jak i zaawansowani biegacze znajdą coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy propozycje miejsc, które polecamy amatorom biegówek, wybierającym się na aktywnych zimowy urlop za granicą.

Nordic Arena w Dobiacco dla ambitnych

Reklama

Każdy, kto czuje się pewnie na nartach biegowych powinien odwiedzić stadion biegów długodystansowych Nordic Arena w Dobbiaco/Toblach (ośrodek Alta Pusteria / Hochpustertal). To właśnie tu odbywają się zawody Tour de Ski w narciarstwie biegowym. Stadion jest idealnym punktem startowym dla długodystansowców, a jego dodatkową zaletą jest to, że po godzinie 18:00 trasa biegowa jest doświetlana, aby także wieczorem można było się poruszać.

W sumie w Dobiacco jest ponad 200 kilometrów idealnie przygotowanych tras.

Płaskowyż Alpe di Siusi

Ośrodek Alpe di Siusi / Seiser Alm charakteryzuje się niepowtarzalną lokalizacją, ponieważ znajduje się na największej hali wysokogórskiej w Europie. Można śmiało stwierdzić, że to miejsce jest jedną z wizytówek regionu, jeśli chodzi o narciarstwo biegowe.

Trasy biegowe prowadzą po otwartych terenach, tak więc każdy biegacz będzie stale otoczony pięknymi widokami na Dolomity, które w 2009 r. zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Alpe di Siusi oferuje ponad 80 kilometrów tras, z których część ma dość wymagający i sportowy charakter, lecz reszta jest przystępna także dla amatorów.

 Anterselva: śladami profesjonalistów

Może czas wybrać się któregoś dnia śladami międzynarodowych sław biatlonu i przemierzyć szerokie trasy biegowe doliny Valle d'Anterselva/Antholzertal. Albo wziąć udział w biatlonowych warsztatach? Na dostępnych 30 kilometrach tras naprawdę można się porządnie zmęczyć. Niezależnie od preferencji biegacza - klasyczna technika czy skating, poziom początkujący czy profesjonalny, bieg w terenie czy na zamkniętym torze - Anterselva na pewno pozostawi najlepsze wrażenia i wspomnienia.

 Riva di Tures oraz Val di Lazins dla rodzin

Rodziny z dziećmi to goście, o których Południowy Tyrol pamięta zawsze - także w dziedzinie narciarstwa biegowego. W różnych ośrodkach zostały przygotowane różnorodne trasy, w tym bardzo proste, aby mogły na nich poćwiczyć też dzieci. Przykładem może być otwarty i rozległy teren Riva di Tures / Rein in Taufers (ośrodek Alta Pusteria), przez który trasy przebiegają szerokimi pętlami.

Charakterystyczne dla nich jest to, że można je łączyć według własnego uznania i tworzyć własne szlaki. Dzieci mogą korzystać z nich nieodpłatnie do dwunastego roku życia w towarzystwie opiekunów lub rodziców, a karnety można nabyć w każdym biurze turystycznym regionu lub przy wejściu na trasę. Z kolei dolina Val di Lazins / Lazinsertal, znajdująca się w okolicach miasta Merano, oferuje 12 kilometrów łagodnych tras o niewielkich różnicach wysokości, odpowiednich zarówno dla dzieci, jak i osób początkujących. Korzystanie z tej trasy biegowej jest bezpłatne.

 Monte Pana w Val Gardena dla spragnionych spokoju

Południowy Tyrol poza możliwością porządnego zmęczenia się, oferuje również ciszę i spokój. Dla wszystkich spragnionych odizolowania się od problemów i spędzenia czasu najbliżej natury, świetną opcją jest trasa biegowa ciągnącą się przez las w Monte Pana w sławnym ośrodku Val Gardena / Gröden.

Tamtejsze trasy biegowe są bardzo szerokie i - dzięki specjalnym ratrakom - dostępne także przy niesprzyjającej pogodzie. Do tego ośrodka narciarstwa biegowego można dojechać samochodem lub skorzystać z wyciągu krzesełkowego - na miejscu czeka 30 kilometrów tras.

 Armentarola w Alta Badia

Alta Badia to jeden z flagowych ośrodków Południowego Tyrolu, który ugości każdego narciarza biegowego. Znajdziemy tu 27 km tras w okolicach miasteczka San Cassiano / St. Kassian. Sam ośrodek biegów długodystansowych znajduje się w malutkiej miejscowości Sarè, 3 km od San Cassiano. Szlaki rozciągają się na 25 kilometrach pośród łąk i lasów u stóp łańcucha górskiego Conturines, Lavarella i Settsass.

W samym ośrodku znajduje się centrum serwisowe ze szkołą narciarską i wypożyczalnią sprzętu. Sam szlak biegu długodystansowego nadaje się zarówno do biegu klasycznego, jak i do skatingu. Przy niewystarczających warunkach śniegowych sztucznie naśnieżane jest około 4 km szlaku trasy.

 

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje