Reklama

Biebrza. Nieskażona przyroda

Czyste powietrze, wszechogarniająca cisza i dzikie zwierzęta, które żyją tu w niezmąconym spokoju. Jeśli Ty także chcesz go odnaleźć, wybierz się do tej sielskiej krainy.

Biebrza

Nazwa rzeki pochodzi od litewskiego słowa oznaczającego bobra. Biebrza (zapisana jako Bebrza) po raz pierwszy pojawia się w dokumencie z 1358 r., w którym książę Kiejstut zatwierdza i opisuje granicę pomiędzy Litwą i Dystryktem grodzieńskim, a ziemią księcia Siemowita Mazowieckiego.

Mroźne, zimowe powietrze pachnie tu lodem i torfem. Ciszę przerywa tylko szum przybrzeżnych trzcin. To ostatnie jej tygodnie. Już niebawem biebrzańskie bagna rozbrzmiewać będą krzykiem pierwszych wędrownych ptaków, powracających do największego w Europie ptasiego azylu.

Meandrująca malowniczo rzeka tworzy mozaikę łąk i torfowisk. To największy w Polsce zespół terenów podmokłych, zwany Bagnami Biebrzańskimi. W tej trudno dostępnej ostoi zachowały się zagrożone, niezwykle rzadkie gatunki roślin, ptaków i innych zwierząt. Biebrzański Park Narodowy jest największym w naszym kraju. Zajmuje obszar prawie 60 tys. hektarów.

Reklama

Chroni m.in. wodniczkę, orlika grubodziobego, rybitwę białoskrzydłą i derkacza, które upodobały sobie te najcenniejsze na naszym kontynencie obszary bagienne. Bagna biebrzańskie to także największa w kraju ostoja łosia.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest Twierdza Osowiec wybudowana pod koniec XIX wieku przy jedynej przeprawie przez bagna. W przeszłości miała duże znaczenie strategiczne, była ważnym elementem zespołu umocnień broniących zachodnich granic imperium rosyjskiego. Podczas I wojny światowej trzykrotne próbowano zdobyć fort, także z użyciem gazów bojowych.

Ta obrona przeszła do historii i jest porównywana z działaniami wojennymi pod Verdun. Dziś znajduje się tu muzeum. Na tych terenach, we wsi Okopy koło Suchowoli, urodził się błogosławiony Jerzy Popiełuszko.

W parafii św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się dziś izba pamięci poświęcona duchownemu. W zbiorach oglądać można pamiątki po kapłanie, m.in. jego portrety, zdjęcia oraz legitymację szkolną. Na tutejszym cmentarzu spoczywają rodzice księdza Jerzego.

Magda Pinkwart

Zwiedzanie parku

Szlaki turystyczne – Biebrzański Park Narodowy ma ponad 600 km szlaków turystycznych – pieszych, rowerowych i kajakowych. Szczególnie wiosną warto wybrać się na „Podlaski Szlak Bociani”.

Szlaki piesze w czasie wiosennych rozlewisk są niełatwe do przebycia, ale nagrodą za wysiłek będą wspaniałe widoki oraz przylatujące w tym okresie ptaki. Dla pasjonatów ornitologii przy szlakach zbudowano wieże obserwacyjne, z których można dostrzec nierzadko unikatowe gatunki.

Opłata za wstęp na teren parku – 6 i 3 zł. Twierdza Osowiec – zlokalizowana jest w pobliżu siedziby dyrekcji parku. Do zwiedzania udostępniono fort i Muzeum Twierdzy Osowiec. Czas zwiedzania z przewodnikiem Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego wynosi około dwie godziny.

Noclegi

Pokoje gościnne Biebrzańskiego Parku Narodowego, Leśniczówka Grzędy, Grzędy 2, tel: 857 495 599, e-mail: grzedy@aquila-it.pl, 40 zł od osoby.


Dobry Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama